Namísto respektu ke zmíněným vlasům dochází k pravému opaku. Jsou v nelibosti. Po objevení prvního osobního šedivého leckdo znervózní. Rozhodně si nenamlouvá, že od teďka bude ostatními ctěn více než dosud.
Šedivění prožívají citlivěji ženy, ale ani mužům není jedno, jak posléze uvedu. Ztráta úcty k takto vyhlížejícímu porostu na pozemku hlavy je dána proklamovaným kultem mládí. Souběžně hraje významnou roli i snaha chemického a kosmetického průmyslu přesvědčit obyvatelstvo, že šedivé vlasy se u člověka objevují jen a jen proto, aby bylo možné je vzápětí obarvit.
Nezvykněte si vytrhávat šedivé vlasy, neboť jednou budete mít jen je.
V té souvislosti jsem přesvědčen, že dotyční výrobci jsou spřaženi s producenty rozličných zázračných vodiček proti plešatění. A že je potají sponzorují. Když totiž člověku časem ubyde většina vlasů, jako se to stalo u mě, tak potom není moc co barvit. U takového jedince či jedinkyně už neplatí údaj známý ze Švejka, že člověk má mít na hlavě průměrně šedesát až sedmdesát tisíc vlasů.
Jak známo, častěji si kolorují své šediny ženy. Zřejmě proto, že se snaží – víc než muži – jít s dobovými trendy. Právě proto je především na ně cílena reklama příslušných prostředků. Sahá od šamponů údajně snižujících přibývání šedivých vlasů přes rozličné dlouhodoběji působící barvy až po jednorázové spreje, které (cituji doslova) „dokážou pohotovostní rychlovkou skrýt aspoň na pár dnů rušivé šedivé odrosty“.
Umím si představit, že agenti těchto firem nelibě nesou název každoročního slavnosti seniorů ve slovenské obci Dlhé Klčovo. Tamní setkání se totiž jmenuje Úcta k šedinám.
Není bez zajímavosti, že šedivé vlasy jsou až překvapivě aktivní. Podle odborníků rostou o osm procent rychleji než ty běžné!
Nejsou-li tyto kadeře už vnímány jako obecný symbol moudrosti, rozšafnosti a uvážlivosti, nýbrž jako vada materiálu, pak budiž spravedlivě řečeno, že už historicky bylo podvědomě zaděláno na zpochybnění autority šedé barvy.
Výrok z Goetha upozorňuje, že šedá je všechna teorie, ale zlatý strom života se zelená. Je možno připomenout i nelibou pověst rozličných šedých eminencí, problémy se šedým zákalem a novodobě pak taky šedou ekonomiku.
Na druhou stranu však módní návrháři přiřazují šedou k barvám decentním a vzácně variabilním. I šedovlasý účes bývá někdy označován – a právem – za elegantní. Nejedné ženě prokazatelně sluší. Podobně i mužům, o nichž se pak říká, že jsou tím pádem interesantní.
Pokud se týče barvení, tak ženy se s ním většinou netají. U mužů bývá vzácnější – a povětšinou ho skrývají. Jen u postav mediálně obnažených se můžeme v tomto ohledu setkat s výroky veřejnými. Jako například na podzim loňského roku u Karla Gotta. Prohlásil, že jeho šedivé vlasy musí pryč a že se rozhodl pro hnědý přeliv. Učinil tak navzdory faktu, že v internetové anketě osmdesát procent hlasujících se vyslovilo pro variantu „šediny mu seknou, neměl by se barvit“.
Když už zmiňuji známé muže, tak například legendární žokej Josef Váňa prohlásil ve svých šedesáti: „Přemýšlím, že se na to vyprdnu, protože mi začaly šedivět vlasy.“ Copak v šedesáti, ale i podstatně mladší hokejový obránce Michal Jordán se nechal slyšet: „Věk nezastavím, šedých vlasů mám pořád víc…“ Útěchou dotyčnému sportovci budiž, že podle vlasologů se takové vlasy objevují někdy dokonce už i v patnácti.
Kromě toho, že mnoho žen a mužů se dokáže se šedivěním vyrovnat jako s přirozeným jevem a přijmout ho, jsou jiné a jiní, u nichž je adaptace na novou skutečnost složitější. Každopádně stojí za zapamatování rada spisovatele Jana Sobotky: „Nezvykněte si vytrhávat šedivé vlasy, neboť jednou budete mít jen je.“
Dodávám: to v lepším případě. Existují však i jedinci z Adamova rodu, kteří se v souvislosti s objevením šedivých vlasů upokojují známým rčením, že muži nestárnou. Nestárnou? Slavná režisérka Věra Chytilová se kdysi k tomuto tvrzení (včetně zmínky o šedinách) vyjádřila po svém, tedy příznačně břitce: „No jó, mužský, ti nestárnou. Šediny je zdobí, brýle jim svědčí, vrásky jsou sexy. Žádné křečové žíly. Žádná celulitida. Žádné klimakterium. Ale pak najednou… zdechnou.“