Poslouchat cizí rozhovory se nemá, ale ty čtyři paní, které popíjely kávu u vedlejšího stolku, nešlo neslyšet: „Holky, jak to máte? Já zívám kudy chodím.“ „To já usnu i u detektivky!“ „Mně se po obědě tak klíží oči, že stěží nahmatám křeslo.“ „A já se zase v noci budím, a ne a ne usnout!“ „No, a já si připadám jak vymačkaný citron, všechno mě bolí, tíží nohy a prospala bych celý den.“ Tak už to tu máme. Je jaro a zaslechnutá konverzace mi potvrdila nezvratitelný fakt. Na jaře jsme takřka všichni nemocní, diagnózu to nemá, ale říká se tomu jarní únava.
Kde se bere? Přečkali jsme zimu, dlouhé týdny a dny bez sluníčka (a tudíž i bez přirozeného zdroje důležitého vitaminu D). Celé dny prosedíme doma, komu by se chtělo ven, když je pošmourno, mlha, inverze, špatně se dýchá. Jsme malátní, bez nálady. Mnozí z nás prodělali chřipku, o návratu covidu nemluvě, i obyčejná rýma dokázala dost vyčerpat. Také prudké změny teplot, kdy v jednom dni klesne teploměr hluboko pod bod mrazu, aby vzápětí vyrazil k desetistupňovým teplotám, s námi dokáže pořádně zacvičit. Mám pokračovat? Raději popíši, jak s tímto neduhem skoncovat. A že je to boj!
Do lesa, parku, bazénu!
Ten nejtěžší s naší vlastní leností a pohodlím, na které jsme si v těch nanicovatých dnech vlastně docela zvykli. První předpoklad – pohyb. My, co už nemáme žádné pracovní povinnosti, bychom měli každý den vyjít na pořádnou vycházku. Pět kilometrů chůze stačí, když ujdeme víc, tak líp. Ne každý může vyrazit do volné přírody, do lesa, ale i ve městě se najde park a stezky, po kterých se dá svižně rázovat.
Plavání. Mnohé z nás odradilo, že v rámci šetření energií teď v bazénech bývá chladnější voda. Nemělo by vadit. I ve čtyřiadvacetistupňové vodě se zahřejete, pokud opravdu plavete a nevybavujete se s kamarády. V bazénu se má plavat a ne klábosit, jak se k nelibosti ostatních plavců dost často děje. Jak blahodárné mohou být účinky vody pro zdraví, praktikoval už v počátku 19. století Vinzenz Priessnitz. Sice bych vám cestu do Lázní Jeseník přála, ale ledasco z jeho metod můžete vyzkoušet doma. Třeba šlapání ve studené vodě a střídání s vodou teplou. Uvidíte, jak rychle se vám rozproudí krev a jak rychle se dostane ke každé buňce vašeho těla kyslík!
Možností, jak dál rozhýbat tělo, je přehršel. Různé organizace a spolky nabízejí cvičení pro seniory, zkuste tam zajít. Kromě cvičení objevíte nové podněty k životu, seznámíte se s dalšími lidmi a třeba získáte i nové přátele. A to je důležité. Psychická pohoda dělá v boji proti jarní únavě divy. Ale opět. Cvičit se dá i doma.
Stačí spustit internet a hned na vás vyskočí návodná videa, jak procvičit nohy, páteř, ramena. Kdo může, vezme za vděk saunou, pobytem v solné jeskyni, masážemi. Procvičenému tělu také víc chutná. Teď, s příchodem jara, byste měli do jídelníčku zařadit lehčí stravu: ryby, drůbež, luštěniny, jogurty, zeleninu, ovoce. To je trochu těžší, protože ceny těchto potravin vyletěly do závratných výšin, ale stejnou, ne-li větší, dávku nezbytných vitaminů a minerálů vám poskytnou i zdroje z naší zeměpisné šířky, prověřené předchozími generacemi. Například mrkev, křen, kysané zelí, med.
K dokonalému pročištění organismu zahlceného jedy zimního období pomůže čaj z kopřiv, výtažek ze zeleného ječmene či mladé pšenice, naklíčená semínka. A věřte, že po dni stráveném pohybem, dobrým jídlem a kvalitní zábavou usnete jak nemluvně. A není právě toto ta nejsladší odměna za vyhraný boj nad jarní únavou?