Desatero pro dobré spaní

Manžel hrozně chrápe, pod oknem co chvíli hrčí autobus, o patro výš někdo právě spláchnul a v bytě pod vámi se hádají. S přibývajícím věkem, zdravotními potížemi a kilogramy se náš spánek mění.

Manžel hrozně chrápe, pod oknem co chvíli hrčí autobus, o patro výš někdo právě spláchnul a v bytě pod vámi se hádají. V duchu vzpomínáte na vnoučka, který je schopen usnout kdekoliv. Čím to je, že v pozdějším věku tuhle schopnost ztrácíme?

S přibývajícím věkem, zdravotními potížemi a kilogramy se náš spánek mění. Budíme se, odcházíme na toaletu a pochopitelně… chrápeme. Není pak vůbec od věci, aby partneři spali každý ve své ložnici. Získávají tím navíc i svůj prostor, který si můžou zařídit k obrazu svému.

Žijete-li sami, protože jste se rozvedli nebo váš partner zemřel, dodejte si odvahy a zbavte se velké manželské postele. Vyměňte ji za lůžko pro jednoho, ať je třeba i trochu širší, aby bylo pohodlné. Jde o psychiku. Člověka, který odešel, a vy ho stále postrádáte, si radši připomeňte fotografií nebo jeho milým předmětem na nočním stolku. Neuléhejte každý den s pocitem, že má ustláno vedle vás. Pokud vedlejší postel používáte na uložení lůžkovin, spíte vlastně „ve skladu“, a to vám nejspíš podvědomě také nedělá vůbec dobře.

Svádí to, když jste doma sami… Nikdo vás nikam nežene, a tak nestelete. Přitom už babičky říkávaly, že „každé ráno si ustel, jinak budeš mít smůlu.“ A něco na tom je. Přikrývky, polštáře i matrace se musí po noci provzdušnit a urovnat, aby z nich vyprchala vlhkost a pachy, které se v nich přes noc nahromadily. Jen tak máte velkou šanci, že v posteli strávíte další noc nerušeného spánku a probudíte se do pěkného dne.

Když přijde nemoc, stává se ložnice místem, kde budete pobývat celý den a dokonce i přijímat hosty… Jak se na takovou situaci připravit? Podle mého názoru by ložnice seniora měla být trochu jako obývák s útulným spacím koutkem. V seniorském věku bychom totiž měli každodenně užívat co největší prostor domova. Ten nám musí nahrazovat chození do práce a tudíž poskytovat co největší množství podnětů.


Ložnice není skladiště – Mají přijít hosté, není čas, šaty prostě letí do ložnice. Časem zjistíme, že tam stále leží a z místa pro spánek je najednou sklad. Přitom výzkumy psychologů ukazují, že nepořádek podvědomě působí na psychiku a vede k neklidné mysli a nezdravému spaní.

Zařiďte si šatnu – Pokud je to jen trochu možné, zařiďte si samostatnou šatnu nebo skříňovou stěnu od podlahy do stropu. Proč? Šatna napomáhá k ukládání šatů mimo ložnici. Zároveň vytváří dojem klidného prostoru, který je pro spánek důležitý.

Zvolte tlumené barvy stěn – Každý máme jiné preference, nicméně většina lidí se cítí pohodlněji v prostředí, které je vizuálně klidné, s tlumenými, neutrálními nebo jemně barevnými tóny. Myslete na to, až budete příště malovat, volit tapety nebo obklad stěn.

Pozor na světlo – Televize, nabíječka, digitální budík nebo nedostatečně husté zastínění okna způsobují tzv. světelný šum. Mobilní telefon nebo tablet mají takovou zářivost, že zpomalují tvoření melatoninu v mozku a tím blokují přirozenou tendenci k usínání. Znamená to, že dlouhodobější používání těchto přístrojů před spaním může způsobovat nespavost.

Pozor na hluk – Pokud hluk přichází zvenčí, nabízí se výměna oken. Trojsklo nebo laminované sklo je účinné. Opravdové odclonění hluku z vedlejších bytů je možné, ale dá se docílit jen vestavbou nové konstrukce, která je na existujících stěnách, stropu nebo podlaze nezávislá. Je to poměrně náročná záležitost a o pomoc musíte požádat odborníka.

Dobrá matrace a správná peřina – Mnoho povyku kolem pěnové matrace s pamětí, ale africká tráva, koňské žíně a pružiny jsou pořád lepší. Dejte pozor na překližky, které občas nahrazují v postelích tradiční prkénka. Lůžko musí dobře větrat, aby v matracích nekondenzovala voda a neobjevila se plíseň. Zvažte nákup přikrývek, které jsou větší, než jsou tradiční rozměry. Člověk se do nich mnohem lépe zabalí.

Pravidelně větrejte – Je-li v ložnici příliš teplo, je to ráj alergenů. Větrejte před spaním nebo instalujte vzduchový filtr a případně klimatizaci. Není to samospasitelný zázrak, ale zejména v seniorském věku může být taková výbava domova opravdu užitečná. Ve vyšším věku přestávají naše těla snadno vyrovnávat teplotní změny, a spánek v příjemně chladném prostředí se v létě často nedá jinak zařídit.

Nespěte se zvířecími miláčky – Mnohým majitelům němých přátel se to líbit nebude, ale zvířata do postele opravdu nepatří. Nejen že s sebou přinášejí prach a nečistoty, ale také parazity. Oslabují náš imunitní systém, a tak se stáváme náchylní k mnoha dalším nemocem. Proto je lépe se před nimi chránit.

Přesuňte postel na jiné místo – Jestliže se vám stále špatně spí a už jste vyzkoušeli skoro všechno, můžete zkusit přesunout postel na jiné místo, nebo dokonce do jiné místnosti. Nemusíte hned věřit na špatné energie. Ale za pokus to stojí.

Nalijte si skleničku něčeho dobrého – A nejdůležitější nakonec: udělali jste všechno, o čem tady mluvíme, a přesto vás budí starosti? Nalejte si skleničku něčeho dobrého a zkuste je brát s humorem.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.