Foto © Wikimedia

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet

Máte nemovitost, kam jezdíte jen párkrát do roka, platíte za ni daně a poplatky a vlastně nevíte, co s ní? Zkuste probrat její využití či případný prodej s odborníky. Možná budete překvapeni, kolik peněz za ni můžete dostat.

Když vás bolí zub, jdete k zubaři, to samé by mělo platit i při prodeji nemovitosti. Chalupu, dům či byt přece neprodáváme každý den, vyplatí se proto přistupovat k celému procesu zodpovědně. Prověření prodejci realit vás ochrání před podvodníky a profesionálně provedou prodejem nemovitosti bez zbytečných starostí.

Na to, jak dobře prodat nemovitost a na co si dát při tom pozor, jsme se zeptali realitní makléřky Petry Dusilové, která tento obor přijala jako osobní výzvu − chtěla změnit pohled na realitní kanceláře, který často není zrovna pozitivní. „Podle toho, co říkají moji klienti, se mi to daří. Důvěra je velmi důležitá a moc mě těší, když se na mě znovu obrátí spokojený klient s tím, že chce se mnou prodávat další nemovitost.“

Třeba je to i váš případ. Máte chatu či dům, který již nepotřebujete? Je škoda je nechat ležet ladem a chátrat. Současná situace na trhu nemovitostí je pro prodej příznivá. Ceny jsou vysoko a poptávka převyšuje nabídku. Možná máte pocit, že vaše stará chalupa nemá skoro žádnou hodnotu, ale to je omyl. „Každá nemovitost má svého kupce. Setkávám se s tím, že majitel má zkreslenou představu o ceně. Před prodejem proto zpracuji cenovou mapu, podle které lze zjistit, za jakou cenu se podobné nemovitosti v dané oblasti prodaly. Výsledek majitele často mile překvapí. Zjistí totiž, že i tu starou chatu mohou prodat za mnohem víc, než si původně mysleli,“ říká Petra Dusilová.

Jak začít

Stačí zvednout telefon a poradit se. Realitní makléř je vlastně průvodce celým procesem prodeje. Zajistí vše potřebné od A do Z. Přijede za vámi na schůzku, prohlédne s vámi nemovitost, probere, za kolik je možné ji prodat, zajistí odhad, připraví nabídku k prodeji a vystaví ji na internet. Zajistí prohlídky se zájemci a připraví všechny smlouvy potřebné k prodeji včetně doručení vkladů na katastr nemovitosti. Bude vám oporou i při samotném předání nemovitosti, pojištění a přepisu energií.

Komu zavolat

Než vytočíte jakékoliv telefonní číslo, zeptejte se v rodině či u přátel, zda neznají realitního makléře, s jehož prací byli spokojeni. Jako v každém jiném oboru i tady platí, že osobní reference jsou nejlepší. Stejně tak důležitá je společnost, ve které makléř pracuje. Měla by být známá a důvěryhodná. To si snadno několika kliknutími ověříte na internetu. Stejně tak tam najdete, jaké nemovitosti makléř v současné době nabízí a jak je prezentuje. Kvalitní fotografie a popis nemovitosti jsou naprosto zásadní. Rozhodují totiž o tom, jakým dojmem nemovitost na zájemce zapůsobí. Dobrý makléř se může také pochlubit kladnými referencemi od spokojených klientů.

Jak na prodej

Možná si myslíte, že se inzerce vaší nemovitosti musí objevit u co nejvíce realitních kanceláří najednou. „To je častý a hluboký omyl. Z několika důvodů. Pokud uzavřete exkluzivní smlouvu, snižuje riziko tlaku na slevu. Když totiž inzerujete takříkajíc na každém rohu, zájemce může jednotlivé realitky obvolávat a vyvíjet tlak, ať mu makléři vyjednají co největší slevu. Navíc nevypadá dobře, když na internetu vidíte jednu nemovitost nabízenou hned několikrát pod sebou. U kupujících to totiž vytváří dojem, že o ni není zájem a majitel ji nemůže prodat,“ popisuje své zkušenosti Petra Dusilová.

Je třeba si také uvědomit, že s exkluzivní smlouvou roste i pocit zodpovědnosti makléře. Ví, že je to celé jenom na něm, a zároveň se nemusí bát do prodeje investovat − zajistí služby designérky, profesionálního fotografa, u vybraných nemovitostí i videoprohlídku, která může oslovit náročnější klientelu.

„Dům či byt můžete samozřejmě prodávat i sami, ale nemůžu to doporučit. Musíte se totiž připravit na to, že vám budou volat desítky realitních kanceláří a snažit se vás přesvědčit, abyste nemovitost prodávali s nimi. Někteří z nich dokáží být i velmi dotěrní,“ uzavírá Petra Dusilová.

Abyste se při prodeji domu neztratili, připravili jsme pro vás deset bodů, kterých se vyplatí držet.


Desatero prodávajícího

  1. Dobře si rozmyslete, zda svou nemovitost opravdu chcete prodat. Poraďte se s rodinou.
  2. Neprodávejte sami. Smlouvy, fotografie, inzerci, prohlídky a administrativu svěřte odborníkům.
  3. Pečlivě si vyberte jednoho spolehlivého realitního makléře, který vás prodejem provede.
  4. Nebojte se. Dobrá realitní kancelář nepoškodí vaše zájmy. Jde jí o její pověst.
  5. Zvažte, zda je pro vás důležitější rychlost prodeje, nebo prodejní cena.
  6. Naslouchejte radám a doporučením odborníka, prodej realit je jeho dennodenní chléb.
  7. Připravte nemovitost na prodej. Větrejte, pokliďte, odstěhujte si osobní věci.
  8. Nebuďte netrpěliví. Prodat rychle často znamená prodat pod cenou.
  9. Smlouvy má připravovat právník.
  10. Pokud jste spokojeni s prací makléře až do posledního úkonu, doporučte ho dál.

Kontakt:

Ing. Petra Dusilová
BIDLI
Tel.: 606 362 822
Email: petra.dusilova@bidli.cz

 

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.