Foto © Jared Madere – Rainbow at Queer Thoughts. 2015

Environmentální žal. Smutek spojený s úzkostí ze změny klimatu

Každý den kolem sebe potkáváme spousty smutných lidí. Někdy ztratili blízkého, někdy prožívají velké zklamání, někdy jsou nemocní nebo prožívají strach ze smrti. A potom tu máme ty, jejich žal je nebo možná není nový. Říká se o nich totiž, že prožívají takzvaný environmentální žal, smutek způsobený strachem o přírodu.

Environmentální žal je nový pojem, jež se v Česku začíná pomalu, ale jistě prosazovat. Definuje smutek spojený s tím, že něco nevratně zaniká. Jsou to pocity ztráty a úzkosti spojené se změnou klimatu, s vymíráním druhů a s nevratným zhoršováním se životního prostředí na naší planetě.

Bioložka, socioložka a environmentalistka Hana Librová před třemi lety vydala knihu Věrní a rozumní: kapitoly o ekologické zpozdilosti. Je to třetí díl trilogie, která se na základě terénního výzkumu zajímá o ekologicky příznivé způsoby života. K termínu environmentální žal se staví pozitivně a uvádí, že tento termín není ani póza, ani výkřik fanatiků. Je to diagnóza. Popisuje emoční strádání způsobené ztrátou části přírodního světa a může jím trpět kterýkoliv milovník přírody. Environmentální žal podle Librové nebývá méně silný než žal osobní. Liší se ale v tom, že je trýznivější, protože současnému tragickému vývoji bylo možné zabránit. Smrt se člověku nevyhne, ale za vymření jednoho celého zvířecího druhu mohou jen a pouze lidé. A to vede k pocitu viny: jde o důsledek lidské nepozornosti a bezohlednosti.

Změny, o nichž se předpokládalo, že nastanou až v roce 2070, prožíváme teď: ledovce po celém světě tají rychleji, Antarktida láme teplotní rekordy, denně vymírá 200 živočišných druhů, přírodní katastrofy sílí a my toho též nebudeme oproštěni.

Environmentální žal pociťují lidé všech věkových kategorií. Najdeme mezi nimi mistry šetrného způsobu života a milovníky přírody, kteří nikdy nepropadli nakupování. Stejně strach rezonuje u mladých, jak to potvrzuje mladá učitelka Tannia Rios, aktivní členka skupiny Extinction Rebellion (v překladu Rebélie proti vyhynutí). Hnutí se snaží apelovat na světové vlády, aby začaly řešit problémy spojené s životním prostředím. Na otázku, jestli je české hnutí jen skupinkou mladých zlobících se na starší generace za to, že ničili životní prostředí, odpovídá, že tak to není. „Kolem mě jsou lidé nejrůznějšího věku.

Linka seniorů: 800 200 007 je anonymní a bezplatná linka krizové pomoci pro seniory, osoby pečující o seniory a osoby v krizi. Je k dispozici volajícím z celé České republiky. V provozu je každý den od 8 do 20 hodin. Obrátit se můžete také na e-mailovou poradnu linkasenioru@elpida.cz. V blízké době spustí Linka seniorů také chatové poradenství.

Například můj nejbližší spolupracovník je senior, který dokonce převzal veškerou moji práci, když jsem vyhořela a nemohla nějakou dobu pokračovat. Je to hlavně otázka informovanosti. Je dobře, že se v poslední době o udržitelnosti a klimatické krizi hodně mluví. Záleží na tom, do jaké míry si to dotyčný člověk připustí, do jaké míry může a chce něco dělat. Například ve Velké Británii existuje celá báječná seniorská skupina aktivistů, kteří si říkají Grey Power (Šedá síla) a jsou naprosto úžasní.“

Environmentální žal není nový fenomén. Některá hnutí na problém upozorňují už třicet let. Nyní se podařilo dostat téma do povědomí širší veřejnosti, a proto se objevil i pojem environmentální žal. „Myslím, že každý člověk, který je informovaný, ho má. Já ho prožívám, ale daří se mi ho proměnit v energii chtít něco změnit, dělat věci lépe, cítím to jako povinnost,“ říká Rios.

Oproti strachu ze smrti jako takové má smutek spojený s přírodou nesporné výhody. Máme možnost zasloužit se o zmírnění jeho příčin. Věcí, na kterých lze pracovat, je spousta. A vtipné je, že nemusíme být ani naivní optimisti či věřící ve svoji všemocnost změnit svět. Právě naopak. Protože tam, kde je optimista a nadšenec zklamán, že se napoprvé nepodařilo, pesimista nic nečeká, a tak ho drobná změna k lepšímu příjemně překvapí. A pomůže nám všem.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.