finance

Finanční poradna‌ – Na předváděčky je lepší nejezdit

Manželé Anna a Milan oba pracovali v cestovním ruchu. Byli zvyklí na časté rozhovory s lidmi, klienty cestovních kanceláří. V zaslouženém odpočinku jim každodenní rozhovory s klienty chyběly. Nevynechali tak žádnou příležitost k setkání se známými, přátelili se s kdekým a rádi si povídali a poznávali nové lidi.

Když se jim ve schránce objevila barevná obálka s nabídkou společného zájezdu na předváděcí akci, neváhali ani minutu. Zaslechli sice již dříve, že něco někde neproběhlo úplně hezky, ale daleko více se těšili na to, koho zase potkají a jak si budou moci užít společně prožité chvilky. V obálce byl poukaz na výhru a zároveň barevná jízdenka na autobus s tím, že vše je zdarma – cesta i účast. Součástí programu byla i prohlídka selské jizby, oběd, přednáška o nejnovějších trendech zdravého vaření, předání výher. Na telefonní číslo zavolali a objednali se. Bylo jim také řečeno, že dostanou další poukázky na slevy nabízeného zboží, když zajistí další spolucestující. Nakonec jelo dalších pět lidí, kteří se všichni dobře znali. Autobus byl velký a celý se zaplnil dalšími lidmi i z jiných míst, kde všude autobus stavěl. Po docela dlouhé cestě dorazili ke staré polorozpadlé chalupě, kde je ale nepustili dovnitř. V reproduktorech v autobusu zněla nahrávka k historii stavby, která ale moc neseděla s tím, jak budova vypadala. Po další půl hodině přijeli k zájezdnímu hostinci, kde se konala předváděcí akce. Při vstupu odevzdávali občanky prý kvůli registraci. Následoval oběd s tím, že nápoje bylo třeba zaplatit za plné a poměrně vysoké ceny.

Po krátkém obědě začala přednáška o pánvích, hrncích, ohřívačích a varných soupravách, vařičích a pekáčích. Atmosféra houstla, vše se odehrávalo velice hlasitě a po každém předvedení následovala výherní soutěž s tím, že výhercům byla nabídnuta velká sleva. Podpis kupní a úvěrové smlouvy následoval ve vedlejší místnosti, vše v rychlosti a za silného naléhání, bez možnosti se v klidu rozmyslet. Závěr byl spojen s předáním drobných dárků v podobě sladkých bonbónů, nástupem do autobusu a únavnou cestou nazpátek, kdy mnoho lidí spalo. Až doma si pan Milan uvědomil, že asi neudělali dobře. Zavolal proto raději synovi, který dorazil a zděsil se. Hrnce byly lehké a příliš tenké, stejně jako pánve a pekáče. Protože syn uměl s internetem, našel si ceny obdobných výrobků stejného prodejce a nestačil se divit. Šlo o přesně ten typ předváděcího zájezdu, kde se prodávají za několikanásobně vysoké ceny nekvalitní šmejdy. Naštěstí na internetu narazil na spotřebitelské organizace (Sdružení českých spotřebitelů, dTest) a na dluhové poradny. Dluh totiž vznikl podepsáním úvěrové smlouvy. Na radu nekomerčních a neziskových poraden pan Milan odstoupil od kupní smlouvy v zákonné lhůtě 14 dnů od podpisu smlouvy a zboží zaslal na adresu uvedenou ve smlouvě.

Podle spotřebitelských organizací a dluhových poraden je nejlepší na předváděcí akce vůbec nejezdit. Lepší je strávit příjemné odpoledne s přáteli cestou na vybranou pamětihodnost s tím, že lístky na dopravu, vstupné a strava bude v každém případě levnější. Vydáváme se totiž všanc pořadatelům, kteří nás budou tvrdě přesvědčovat k nevýhodné koupi předraženého zboží. Následné odstupování od kupních a úvěrových smluv se často nedaří tak plynule jako panu Milanovi, protože prodejce nekomunikuje a zboží zaslané zpět si nepřebírá. Pan Milan, ani paní Anna už na žádný prodejní zájezd nepojedou a měli co dělat, aby udrželi dobré vztahy s přáteli, které na takovou akci pozvali.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.