Jirka Soukup se nejčastěji věnuje běhu, ale ve svém ročníku, kde je často jediný, vyniká mimo jiné také ve skoku vysokému, cyklistice, rychlochůzi nebo otužování. Jak se podle Jirky držet v kondici? Člověk se nesmí přestat hýbat. „Jestli mě Jirka v něčem inspiroval? Určitě! Skoro denně běhám a každé ráno si dávám ledovou sprchu,“ říká fotograf Vojtěch Hurych (www.hurych.cz), který s touto sérií fotografií v roce 2017 zvítězil v kategorii Sport.
S Jirkou jezdil po závodech v ČR, ale i v zahraničí. „Konkrétně jsem s ním byl na mistrovství světa veteránů v dánském Aarhus, kde získal v kategorii nad 90 let zlatou medaili v trojskoku a skoku dalekém. Ze závodu na pět kilometrů byl diskvalifikován lékařkou z obavy o jeho zdraví. Při skoku vysokém nepřekonal základní výšku 80 centimetrů. Kdyby mu umožnili začít na 70 centimetrech, věřím, že by těch 80 centimetrů nakonec překonal. Takto měl jen tři nevydařené pokusy.
Zajímavé je, že u nás v ČR několikrát do měsíce absolvuje závod na deset kilometrů. Organizátoři ho většinou pouští na trať o hodinu dříve, aby dobíhal společně s ostatními závodníky. Kromě jeho sportovních aktivit dokumentuji i jeho společenský a rodinný život. Jirka je velmi činorodý, kromě sportu žije také uměním.“ O Jirkovi se více můžete dočíst na www.pribehylidi.cz.
Motto Jirky pro rok 2019 zní: „Ať je vám i vašim blízkým celý rok do skoku.“
Parta osmdesátníků na boxu
„Jsem sportovní fotograf, a proto mě zajímaly sportovní aktivity seniorů a jejich dychtivý přístup k aktivnímu životu,“ říká Eduard Erben a hned dodává, že je pozoruhodné, jak většina z nich v mládí pravidelně vůbec nesportovala. „V pokročilém věku se ke sportu dostali přes kurzy sebeobrany pro seniory, ale především z touhy po společnosti. Pocit osamocení je pro starší lidi ve velkém městě velký problém. Ze sociologického hlediska je cvičící skupina něco jako parta, a pocit sounáležitosti je pak znát i na sebejistotě v civilním životě. Zajímalo mě tedy, jaké možnosti jsou pro seniory v tomto ohledu v hlavním městě.“