Jak zvládnout komunikaci s blízkými v době pandemie? Pečovat lze i na dálku

Snažíme se být navzájem opatrní a omezovat kontakty. Rozhodujeme se, jestli je lepší své blízké vidět a třeba jim s něčím pomoci, nebo je raději nevídat, abychom je nenakazili. Ti, kteří z nejrůznějších důvodů chtějí být opatrní, musejí začít přemýšlet prakticky. Je to náročné, ale je možné o druhé pečovat i na dálku.

Paní Alena, která volá na Linku seniorů, už neví jak dál. Její tatínek žije zhruba hodinu cesty daleko a je vdovec. V normální době, před koronakrizí, se vídali velmi často. On chodil za vnučkami, dvakrát do týdne u nich doma večeřel a jednou do týdne navštěvovali děti zase jeho. Teď už se neviděli od léta a otci se velmi stýská.

Dcera má navíc pocit, že už otec nezvládá sám se o sebe postarat. Přesto jí říká, že nic nepotřebuje. Ale sousedé ji informovali, že hubne a že nevypadá moc dobře. Paní Alena pracuje v nemocnici, a tak má velké obavy, aby otce nenakazila. Třetina jejích kolegů už covid-19 prodělala nebo byli alespoň v karanténě. Do toho stále řeší dcery, které mají domácí výuku, a ona sama musí chodit do práce, vaří obědy, dělá s nimi úkoly. Je na pokraji sil.

Staráte-li se o někoho nebo za něj vyřizujete určité úkony, zvažte, do jaké míry v tom lze pokračovat tak, aniž byste dotyčného ohrozili případným nakažením. Stanovte si priority. Jsou určité věci, které jsou životně důležité, jako je třeba jídlo nebo léky. A potom jsou věci, které třeba můžete na nějaký čas odložit − například zářivě umytá okna. Je možné například vašemu blízkému třeba něco dovézt a nechat přede dveřmi? Nebo to za vás může udělat někdo jiný? Můžete využít služby nebo dobrovolníka, kteří to udělají za vás? Existuje například Skautská dobrovolná pomoc, kdy dobrovolník zajistí základní nákup nebo vyzvedne léky z lékárny. A existují firmy, kde můžete nákup objednat a doručí vám ho až ke dveřím. Uvažujte, kdo může s péčí ještě pomoci.

Pokud chceme někoho podpořit, potěšit ho, musíme být sami v pořádku. Je tedy důležité dnes více než jindy, abychom pečovali sami o sebe.

Důležité je zůstat v pravidelném kontaktu. Můžete si třeba volat a povídat o tom, co jste ten den vařili nebo řešili s dětmi za úkoly. O tom, co vás trápí nebo naopak dnes potěšilo. Sdílení běžných věcí z každodenního života pomáhá cítit se alespoň trochu nablízku, když už to nejde doopravdy. Mnohé lidi trápí za současné situace úzkost, která je zesilována pocitem, že situaci kolem sebe nelze ovlivnit. Zdůrazňujte v komunikaci, co dotyčný může ovlivnit sám: dodržovat preventivní opatření, mýt si ruce, využívat dobrovolnou pomoc a tím se chránit. Může plánovat svůj denní program, věnovat se péči o domácnost, rozhodnout se, kam a kdy půjde ven. Zeptejte se vašeho blízkého, co mu dělá dobře, co dělá rád, a podpořte ho v tom. Může například chodit na čerstvý vzduch do přírody, může si sestavit denní režim, rutinu a tu dodržovat, může se pustit do věcí, které dlouhou dobu odkládal, například vytřídit ošacení nebo dokumenty. Jakákoliv smysluplná činnost pomáhá zaplašit myšlenky „coby kdyby“ a ulevuje od pocitů úzkosti i rozhořčení.

Linka seniorů 800 200 007 je anonymní a bezplatná linka krizové pomoci pro seniory, osoby pečující o seniory a osoby v krizi. Je k dispozici volajícím z celé České republiky. V provozu je každý den od 8 do 20 hodin. V současné době zprostředkovává také Skautskou dobrovolnou pomoc pro seniory ohrožené covidem-19.

Někdy je potřeba sdělit také něco nepříjemného nebo se sami prostě chcete svěřit, že vám také není dobře. Je-li to možné, připojte ke špatným nebo závažným zprávám vždy nějakou podpůrnou či ujišťující informaci nebo pozitivní sdělení. Zůstaňte racionální, mluvte o svých pocitech a nezlehčujte situaci, ale ani ji nedramatizujte. Máte-li na to prostor, nabídněte v komunikaci trpělivost, respekt a ochotu naslouchat, pomůžete tím druhému, aby se cítil lépe. Používejte klidný, vlídný hlas. Úzkost je velmi nakažlivá. Zabráníte jejímu šíření, pokud v komunikaci zůstanete klidní.

Je dobré přijímat informace v rozumné míře a poslechnout si ověřené zprávy třeba jen dvakrát denně a jinak se věnovat běžným činnostem. Někdy je zpráv o pandemii už prostě moc, jsme jimi přehlceni, je těžké se v nich zorientovat a najít něco dobrého. Doporučte vašemu blízkému vyhýbat se dezinformacím, které jen děsí a matou. Podpořte ho v tom, aby pravidelně telefonicky kontaktoval vás a jiné své blízké a věnoval svoji pozornost tomu, co ho zajímalo i před dobou pandemie.

Pokud chceme někoho podpořit, potěšit ho, musíme být sami v pořádku. Je tedy důležité dnes více než jindy, abychom pečovali sami o sebe. Každý den by si měl člověk najít chvilku na sebe, vyčistit si hlavu třeba krátkou procházkou na čerstvém vzduchu, cvičením nebo šálkem kávy, kterou si vypije v klidu. Pomáhat je důležité. Ale i vy máte své limity, myslete na ně a pečujte o sebe, jen tak budete moci déle pečovat o druhé.

Poznámka: Všechny příběhy byly upraveny tak, aby byla zachována úplná anonymita volajících.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.