Koronavirus na Lince seniorů. Pomoc seniorům den za dnem

Je úterý a my už nějakou dobu víme, že naši klienti budou patřit v následující krizi k těm nejvíce ohroženým. Všechno ale zatím vypadá klidně, v České republice je zatím známo jen několik jednotlivých případů nákazy.

10. 3. 2020
Je úterý a my už nějakou dobu víme, že naši klienti budou patřit v následující krizi k těm nejvíce ohroženým. Všechno ale zatím vypadá klidně, v České republice je zatím známo jen několik jednotlivých případů nákazy. Přesto se scházíme s vedoucí linky Kateřinou Bohatou. Za dvě hodiny máme plán, který nás všechny zaměstná na několik dalších měsíců. Budeme potřebovat dobrovolníky, kteří budou pomáhat seniorům tohle období překonat. Budeme je potřebovat ve všech regionech ČR. Mohli by nám pomoct skauti? Vedoucí je oslovuje.

11. 3. 2020
Situace najednou nabírá rychlý spád. Se skauty jsme v neustálém kontaktu a vyjednáváme podmínky, za jakých je možné zapojit dobrovolníky. Vedoucí linky kontaktuje všechny krizové štáby a hygienické stanice a nabízí jim možnost odkázat na naši linku. Začínáme vytvářet adresář pomoci pro celou Českou republiku, píšeme tiskovou zprávu, tvoříme informační letáky. To vše za výskotu dětí nebo během nočních porad. Obě jsme totiž mámy a ode dneška jsou školy a školky zavřené.

12. 3. 2020
Vláda vyhlašuje nouzový stav, který začíná platit tentýž den od 14 hodin. Počty hovorů na Linku seniorů narůstají a začínají se nápadně podobat. Volající mluví o strachu o obavách z nakažení, někteří se bojí vyjít ven. Přibývá volajících, kteří se nemohou provolat na hygienické stanice nebo kterým chybí informace. Vytváříme tedy složku dokumentů s informacemi o průběhu nemoci, o tom, kam se obrátit, o karanténě a dalším. Dokumenty každý den aktualizujeme. Volající se ptají, jestli se mohou spolehnout na provoz MHD, jestli se mohou vídat s vnoučaty, jestli tedy vůbec nesmějí ven, jestli mohou navštívit své rodinné příslušníky v nemocnici. Jestli je nutné nebalený chléb koupený v obchodě dezinfikovat a jak? Mikrovlnnou troubou? Všichni jsou vyděšení.

13. 3. 2020
Setkáváme se s vedoucí linky v oboře Hvězda, nelze to jinak. Zatímco pět dětí sbírá medvědí česnek, vzniká na pařezu Metodika skautské pomoci. Máme radost, už víme, že to se skautskou dobrovolnou pomocí dopadne. Vyjednávání přebírá ředitel Jiří Hrabě, také nám zajišťuje grafickou podobu letáků. Můžeme o naší pomoci dát vědět. Vzniká koordinační skupina, ve které je vedení Elpidy, Centrum Elpida a Linka seniorů. Potřebujeme si efektivně předávat informace a více o sobě vědět.

14. 3. – 15. 3. 2020
Víkend probíhá v neuvěřitelném telefonickém nasazení. Vedoucí linky neustále telefonují jednotliví koordinátoři krizových štábů a ptají se na to, jak přesně jim můžeme pomoci. Linka je zoufale přetížená. Vytváříme plán, jak zvýšit provoz o sto procent. Je potřeba vyřešit to po technické stránce. Tým reaguje úžasně a nabízí veškerou pomoc.

16. 3. 2020
Je pondělí. Vláda vyhlašuje omezení pohybu osob a zakazuje občanům České republiky vycestovat za hranice. Všem je nám z toho trochu úzko. Linka seniorů poprvé v historii pracuje ve zdvojeném provozu a dokáže vyřídit dvojnásobné množství hovorů. Přesto se spousta dalších klientů nedovolá. Hlavním tématem hovorů se stávají roušky. Nelze je koupit, ale všichni je musíme mít. Kde je sehnat? Pro tým je šijeme my, pomáhá několik přátel. Aby linkaři mohli jezdit do práce. Kateřina Bohatá je jako vedoucí linky hostem Českého rozhlasu. Je to zvláštní zkušenost – z důvodu ochrany je zcela sama ve speciálním uzavřeném studiu umístěném mimo ostatní provozní prostory rádia.

17. 3. 2020
Skauti představují databanku, přes kterou si budeme předávat poptávky po dobrovolné pomoci. Je to neuvěřitelné − dokázali celý program vyvinout a zprovoznit za víkend. Když si nyní někdo zavolá na naši linku o pomoc, předáme tímto způsobem jeho prosbu Skautské dobrovolné pomoci a tam si ji vyzvedne dobrovolník v příslušném kraji.

18. 3. 2020
Vláda vyčlenila seniorům určitý čas, kdy mají maloobchodní prodejny jen pro sebe a hrozí jim tedy menší nebezpečí nakažení. Tento čas se ještě třikrát změní, takže jsme na lince stále ve střehu. Zmatení jsme z toho všichni. Jedna z večerních volajících to bere s humorem: „Myslíte, že když vyrazím na nákup zítra ráno, bude to ještě platit?“ Spouštíme systém Skautské dobrovolné pomoci. Z počátku je to hodně práce, vychytáváme chyby, ale máme všichni v Elpidě ohromnou radost, že to funguje! První prosby o pomoc jsou si podobné: roušky, roušky, roušky.

19. 3. 2020
Řešíme, jak ochránit pracovníky linky, aby mohli dále dojíždět do práce. Sháníme pro ně ochranné pomůcky, zároveň řešíme s hygienickou stanicí, jak nastavit provoz tak, abychom v případě nákazy neposlali celou Linku seniorů do karantény. Sháníme dezinfekci. Hovory na lince ukazují na velký strach a nejistotu. Volající nevědí, co mohou a co ne, jsou vystrašení. Začínají se objevovat i velmi závažné hovory. Umírající v nemocnici, ke kterým lékaři nepustí rodinu. Zoufalí volající, kteří již týden nebyli venku a docházejí jim potraviny.

20. 3. 2020
Jeden hovor za všechny. Seniorka žije sama a potřebuje chodit třikrát denně ven, má pejska. Pláče, je zoufalá, potřebovala by kontakt na někoho, kdo by jí sehnal nějakou roušku, kterou by si mohla prát. Žije na polosamotě, rodinu nemá, dojde do obchodu s potravinami a do lékárny, ale tam nic nemají. Nabízíme jí Skautskou dobrovolnou pomoc, je strašně ráda, že něco takového je. Pláče a zároveň se omlouvá, je z celé situace vyděšená. Povídáme, uklidňujeme, dáváme informace.

21. 3. 2020
Budova, kde je linka umístěna přechází do nouzového provozu. A tak se stane, že v sobotu večer zůstávají v budově uzamčeni dva pracovníci, zatímco ostraha objektu už odešla. V situaci, kdy jsou všechna zámečnictví mimo provoz, zajišťujeme klíče pro celý tým.

23. 3. – 29. 3. 2020
Celý týden ubíhá v usilovné práci. Vedoucí Kateřina Bohatá a ředitel Elpidy Jiří Hrabě vystupují v médiích a odpovídají na otázky, v čem je potřeba seniorům pomoci. Školíme pracovníky koronavirové linky 1212, snažíme se jim předat to, jak v krizi komunikovat s volajícími. Kontaktujeme i další organizace, hledáme a nabízíme možnosti spolupráce. 23. března spouští Česká televize program ČT3 určený seniorům. K tíživým hovorům a voláním o pomoc na Lince seniorů přibývají i zcela technické – jak naladit ČT3? Kontaktujeme Českou televizi. Tématem hovorů je často samota, izolace a strach. Velké množství volajících využívá Skautské dobrovolné pomoci a jsou nadšení, že taková služba je. Na naši linku je ale stále těžké se provolat, stále je přetížená.

30. 3. 2020
Za dobu od počátku krizového stavu jsme zažili i hodně radosti. Dostáváme nabídky pomoci a dary. Tento den například nový kávovar pro pracující na Lince seniorů a pět litrů dezinfekce, také se nám nabízí dobrovolní pracovníci přímo na linku. Tým Linky seniorů pracuje mnohem více než kdy jindy, chybějí mu jen supervizní setkání, které ale z důvodu hrozícího nakažení nejsou možná.

31. 3. 2020
Další příznačný hovor. Pracující seniorka volá v těžké situaci. Je jí přes sedmdesát let a stále ještě pracuje jako pečovatelka v domově pro seniory. Má svoji práci ráda. V domově nemají dost ochranných pomůcek. Nyní uvažují o tom, že by se pečovatelé nastěhovali za klienty vždy na čtrnáct dní. Volající má strach o klienty, ale i o sebe. Je to těžké rozhodnutí. Hovoříme o tom, je smutná, má strach, ale cítí odpovědnost. Volající moc oceňujeme. V domově zatím není prokázaná nákaza, ale netestovali. Volající se nakonec sama rozhoduje, že bude dále pracovat a nastěhuje se do domova. Nabízíme další volání, děkuje moc.

1. 4. – 5. 4. 2020
Snažíme se vyřešit dostupnost linky a ochranu pracovníků. Společně s O2 hledáme technická řešení, která by umožnila ještě více zvýšit kapacitu linky a zároveň umožnila našim pracovníkům pracovat z domova. Je to ohromné množství práce. Nakonec se po několika technických potížích podaří a vedoucí linky osobně rozváží jednotlivým linkařům telefony na práci z domova, nastavujeme její podmínky. 4. dubna rozšiřujeme kapacitu Linky seniorů na trojnásobek a linkaři začínají pracovat doma, takže nehrozí, že bychom museli všichni najednou do karantény. Skautská dobrovolná pomoc stále dobře funguje a je velmi žádaná. Někdy se objeví i dojemný hovor. Jedna paní nám například popisuje setkání se skautskou dobrovolnicí, která jí přes nás dnes donesla léky a nákup. Byla úplně dojatá, jak byla skautka ochotná. Paní je slepá a skautka jí přinesla kytičku, sedm let žádnou nedostala. Paní skoro pláče, jak je šťastná. Skautka jí nákup moc hezky popsala. Paní měla obrovskou radost, byla kdysi také skautka, moc hezky si popovídaly. Má bolesti, ale radost je přebije.

Linka seniorů 800 200 007 je anonymní a bezplatná linka krizové pomoci pro seniory, osoby pečující o seniory a osoby v krizi. Je k dispozici volajícím z celé České republiky. V provozu je každý den od 8 do 20 hodin. Obrátit se můžete také na e-mailovou poradnu: linkasenioru@elpida.cz. V blízké době spustí Linka seniorů také chatové poradenství.

4. 4. − 5. 4. 2020
Spouštíme provoz linky z domova. Tým skvěle zvládá všechny změny provozu, denně aktualizujeme adresáře, které jsou dostupné online tak, aby k nim mohli všichni členové týmu. Technicky spolu s velmi vstřícnými techniky O2 ladíme nastavení linky tak, aby bylo co nejlepší pro volající. Což se neobejde bez menších technických výpadků a ověřování, zda je vše v pořádku. V rodině vedoucí linky se tak postupně všichni členové domácnosti stávají volajícími na linku.

A po zbytek dubna…
Snažíme se stále informovat volající o dostupnosti linky, vedoucí linky poskytuje rozhovory pro média, je spolu s MUDr. Kalvachem, CSc., hostem pořadu Linka 1212 na ČT. Linka přijímá více než tři sta kontaktů denně, máme radost, že jsme dostupní pro ty, kteří to potřebují. Opatření k zabránění šíření koronaviru se začínají postupně a pomalu rozvolňovat. Některé hovory ale začínají být těžší než jiné. Volala nám žena, nemohla ani mluvit. Právě jí v nemocnici zemřel tatínek, bylo mu už skoro devadesát let. Je zoufalá a nešťastná. Ona ani maminka se s ním nemohly rozloučit. Nemocnice je ani po opakovaných urgencích za tatínkem nepustila. Tatínek dnes v noci zemřel. Nemohli za ním a mají i velmi málo informací. Má strach, jestli neměl bolesti. Dáváme hodně prostoru, dlouze povídáme, volající pláče. Hledáme jiný způsob, jak se rozloučit, alespoň pro volající a její maminku. O čase truchlení. O možnostech pomoci. Velké ocenění volající, že dělala maximum. Opatření k zabránění šíření koronaviru se začínají postupně rozvolňovat.

Květen
Linka funguje stále v navýšeném režimu. Pořád se objevují těžké hovory, ale zároveň i naděje, počasí je krásné a volající se méně bojí vycházet ven. Připravujeme metodiku pro případ, že by se měla situace v nejbližší době opakovat a připravujeme si i lepší technické podmínky. 19. května se již scházíme s celým týmem vedení Elpidy tváří v tvář na poradě, abychom vše promysleli do budoucna. Na lince je stále hodně hovorů, ale postupně se situace vrací do normálu. Objevují se témata dlouhodobého charakteru a také obavy z dopadu krize. Volajícím se ale vrací optimismus a snaží se podpořit i nás, tak jako jeden senior: „Tak hlavně to zdraví pro nás všechny. Nebojte, dočkáme se toho, že to přejde. On ten virus moc dlouho nevydrží, koneckonců je z Číny…“

Poznámka: všechny příběhy byly upraveny tak, aby byla zachována úplná anonymita volajících.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.