Linka seniorů: Jak si navzájem porozumět

Téma očkování proti onemocnění covid-19 rozděluje společnost na dva tábory. Konflikt mezi očkovanými a neočkovanými se vyostřuje a zavedením nových opatření to není lepší. Ke konfliktům dochází na sociálních sítích, ale i v rodinách a mezi přáteli. Čím to je, že tak těžko respektujeme v této věci názor druhého? A jde to dělat jinak?

Roli hrají samozřejmě emoce, a to konkrétně hlavně strach. Je to přirozený a důležitý proces, že informace a rozhodnutí, které jsou pro nás důležité, jsou spojeny se silnými emocemi. A emoce jsou pro lidský mozek důležitější než racionální informace. Rozhodujícím věcem v našem životě dávají pozitivní nebo negativní náboj, a tak nás chrání. A covid-19, který způsobil celosvětovou krizi, takovou věcí určitě je.

Další odpověď na to, proč je tak těžké tolerovat v této věci názor druhého, nabízí třeba sociální psychologie. Z mnohých výzkumů vyplývá, že průměrný člověk je vlastně tak trochu optimista. Když se budete lidí ptát, jak moc je pravděpodobné, že dostanou rakovinu, když kouří dvacet cigaret denně, poznáte brzy z jejich vyprávění, že vědí, že dlouhodobé kouření takového množství cigaret rakovinu způsobuje. Ale věří v to, že právě u nich je pravděpodobnost onemocnění o něco nižší než u jiného kuřáka. Ta víra „kouření způsobuje rakovinu, ale já ji pravděpodobně mít nebudu“ je velmi silný mechanismus, který nám pomáhá v životě jít do přiměřeného rizika a objevovat nové věci. Umožňuje vývoj naší civilizaci. Bez něj bychom možná ani nejezdili autem po dálnici. V některých případech je to ale riziko. V případě onemocnění covid-19 se projevuje jako přesvědčení, že na nemoc zemřela velká spousta lidí a mnoho jich má trvalé následky, ale zrovna já budu mít lehký průběh. Když si ale já vpravím do těla vakcínu a něco se stane, musím za to nést zodpovědnost, bylo to moje rozhodnutí. Za toto rozhodnutí nechci nést odpovědnost, protože mám málo informací (očkování na covid je „novinka“). O tom, jestli onemocním, ale nerozhoduji, to se prostě stane.

Vnímejte během hovoru své emoce a zkuste druhému vysvětlit, proč je máte. Může za nimi být třeba i obava právě o něj.

Na druhé straně tábora najdeme většinou ty, kteří zcela věří vakcíně, jejich rozhodnutí stojí na víře v pokrok, medicínu, lékařství a vědu, neočkovaní lidé a „popírači“ očkování je silně iritují. Jejich racionalita je tak silná, že ani nepřipouštějí, že by toto rozhodnutí mohlo obsahovat nějaké emoce. Když se potkají s neočkovaným, zavalují ho jedním racionálním argumentem za druhým, až ho úplně otráví, protože s ním mluví, jako by nerozuměl vůbec ničemu.

Jak si tedy můžeme alespoň trochu porozumět? Kromě toho, že si výše zmíněné věci budeme uvědomovat, můžeme také trochu změnit způsob, jakým s druhými diskutujeme.

Infografika pro inspiraci, tato je stažená z německých stránek:

  • Zaměřte se na to, co vás s druhým člověkem spojuje. V případě očkování je to obava o vaše zdraví. Jen ten vhodný způsob získání ochrany vidíte každý v něčem jiném.
  • Inspirujte se navzájem. Neshodnete se v otázce očkování, ale možná máte řadu dalších vyzkoušených strategií, jak pečovat o své zdraví.
  • Oddělte argumenty od emocí. Zkuste se zaposlouchat do argumentů, které vám druhý sděluje, a uvědomit si, co pro něj znamenají.
  • Vnímejte během hovoru své emoce a zkuste druhému vysvětlit, proč je máte. Může za nimi být třeba i obava právě o něj.
  • Pokud se vám ani po uplatnění těchto postupů nedaří, domluvte se na tom, že o tomto tématu spolu už nebudete mluvit. Jistě se neshodnete i v jiných věcech, a přesto můžete zůstat přátelé.
  • Přátelství a vnímaná opora druhých lidí je významným zdrojem odolnosti vůči mnoha závažným onemocněním. Podržte si ji.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.