Důležité je odpovědět si na základní otázky: Jak často se koupete a jak často sprchujete? Opravdu potřebujete vanu? Museli jste už někdy do vany s nohou v sádře? Co když vás bolí v kříži? A kolik z vás už zažilo problémy s rodiči, kterým používání vany ve vyšším věku dělá velké problémy? Neměli bychom se na takovou situaci sami včas připravit?
Asi už tušíte, kam směřuji. Ano, měli byste vanu vyměnit za sprchový kout, pokud jste to už neudělali anebo nemáte obojí. Sprcha je pro nás starší a pokročilé vhodnější. Zároveň nezapomeňte na různé doplňky, jako je přídavné madlo pro případ ztráty rovnováhy a nějaké sedátko pro pohodlnější péči o nohy. Může to být jednoduchá stolička, sklápěcí sedačka nebo vestavěný stupínek. Jsou to drobnosti, ale velmi užitečné.
Zároveň si dovolím trochu polemizovat o „staré dobré české“ tradici mít koupelnu a k tomu samostatný záchod. Zvyk je zvyk, lze na něj pohlížet i jinak. Užitečné je záchod a koupelnu spojovat, a pokud je v bytě nebo domě další samostatný záchod s malým umyvadlem, bývá určen hlavně pro hosty. Na jednu stranu chápu všechny argumenty o odéru a fakt, že oddělený záchod a koupelnu mohou používat dvě osoby ve stejnou dobu. Ale zkusili jste si už někdy to pohodlí mít všechno pohromadě? Ostatně jako senioři bydlíme obvykle sami nebo s partnerem a nároky na vytížení obou místností jsou tak rozhodně menší, než když s námi bydlely i děti.
Koupelna je prostor náročný na drahé vybavení, ať už se jedná o přívod a odpad vody, topení, větrání nebo drahé zařízení jako umyvadla, vany či keramické obklady na podlaze a stěnách. Proto je často považována za prostor, který díky omezené velikosti a finanční náročnosti neposkytuje mnoho příležitostí ke kreativním výbojům. Ale nedejte se odradit, protože obzvlášť jako senior potřebujete i v koupelně něco pro duši.
Zkuste o koupelně přemýšlet jako o speciálním místě vašeho domova, vašeho malého vesmíru, pokuste se ji pocitově propojit s ostatními prostory bytu pomocí stejných materiálů a barev. Pokud máte v koupelně okno, pořiďte si živou květinu. Koupelnu nebo záchod také zpříjemní váza se suchými květinami nebo větvemi. Zamyslete se nad osvětlením: nová svítidla s úspornými nebo LED žárovkami mohou kompletně změnit atmosféru bez jakýchkoliv dalších zásahů. Pořiďte si jednobarevné nebo jen jednoduše vzorované ručníky, žínky, koberečky a rohože a zkoordinujte je barevně s barvou stěn a stropu. Bude to elegantní a bude vás to těšit
Přemístěte pračku třeba do kuchyně, nebo pro ni vytvořte speciální niku, ať nemáte pocit, že se myjete v prádelně.
A několik praktických rad: nechcete utratit mnoho peněz za obklady stěn? Omezte je na minimum jen kolem umyvadla a sprchy a zbytek vymalujte bílou nebo třeba docela sytou barvou, jako je tmavá modrá nebo intenzivní teplá žlutá. Pokud to je pro vás jen trochu finančně akceptovatelné, použijte stejné dlaždice na podlaze i na stěnách – to znamená, nekombinujte glazované „kachličky“ s dražšími keramickými dlaždicemi. Koupelna se tak bude zdát větší a útulnější. Prolomte opticky pocit stísněného prostoru vhodně umístěným celoplošným zrcadlem.
Změny je ale potřeba dělat co nejdřív, dokud jste ještě fit. Nejde jen o to, že se nějaký ten zdravotní problém naneštěstí dostaví ze dne na den a pak už je pozdě. Momentálně máte také ještě dostatek sil to všechno zorganizovat a ohlídat. Kromě toho je tu i velmi důležitý psychologický aspekt: čím jsme starší, tím hůř se nám na každou změnu okolí zvyká, a na to pozor.