Senioři někdy ve snaze ušetřit nakupují potraviny ve slevě, které jsou většinou na hranici trvanlivosti. A problém se zažíváním je na světě …
Také v tržnicích musí být opatrní a vybírat ovoce a zeleninu opravdu čerstvou, jíst jen po důkladném omytí a raději neexperimentovat s exotickými potravinami. Platí to jak pro ovoce, tak ryby, mořské plody, cizokrajné houby apod.
Slyšela jsem, že se někdo přiotrávil avokádem …
I to se může stát, pokud není ovoce čerstvé nebo se udělá nějaká chyba při jeho úpravě či se to přežene se zkonzumovaným množstvím. Také bych upozornil na možnost prudké alergické reakce po konzumaci krabího masa, ořechů, vajec apod. Ke stáru jsme citlivější a alergie se může objevit i u těch, kteří ji nikdy neměli. Příznakem anafylaktického šoku (může vzniknout okamžitě po podání alergenu) je např.svědění, pálení kůže, pocit cizího tělesa v krku, oteklý jazyk, zvracení. V těchto případech rychle volejte sanitku. Totéž hrozí po bodnutí hmyzem, vosou, klíštětem.
Říkáte nechodit v horku ven, ale to si máme odepřít vycházky, výlety? Léto přece k pobytu v přírodě přímo vybízí.
Ale to se vůbec nevylučuje. Jen musíte být víc opatrní. Krátké procházky po ránu či navečer prospějí každému. V parnu se stejně asi nikdo na pěší túru nevydá. I když jsem už mnohokrát zasahoval v terénu – dotyčný přecenil své síly, myslel si, že když to před třemi lety zvládl, tak to zvládne i nyní. Nemusí to ale vždy dobře dopadnout.
Co cesty do zahraničí?
Pokud je to v našem klimatickém pásmu, tak ano. Horší je to s cestováním do exotických krajin. Většinou jde o dlouhé cesty letadlem, kde má cestující málo pohybu v prostoru. Některé lety trvají i desítky hodin. A senioři jsou nejrizikovější skupinou. Proto doporučuji vždy kontaktovat svého lékaře a preventivně se připravit preparáty, které snižují riziko tromboembolické nemoci. Během letu je vhodné provádět jednoduché cviky – protahování, procvičování dolních končetin, drobné procházky po palubě.
S cestami souvisí i očkování. Je pro staršího člověka vhodné, nechat se očkovat třeba proti malárii, žloutence či podobným nemocem?
Víc než komplikace po očkování mohou staršího člověka ohrozit infekční nemoci, které si jako nedobrovolný dárek z cest za exotikou přiveze. Očkování se tedy nemusí bát. I ti, co zůstávají doma a často se pohybují v přírodě, by se měli nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě. Jen loni bylo u nás touto nemocí infikováno 633 osob, a to třeba i prostřednictvím koček a psů, kterým lidé neopatrně odstraňovali klíšťata.
K létu však patří především slunce a voda …
Snad nemusím zdůrazňovat, že ležet na slunci dlouhé hodiny jako krokodýl není zdravé. Také bychom si měli dát pozor na teplotu – opět platí, rychlé změny teplot mohou mít pro člověka fatální následky. Starší lidé by to neměli přehánět ani s teplotou vody doma ve vaně, ta by nikdy neměla být horká.
Jaké máte zkušenosti se staršími pacienty, zneužívají někdy vaší službu?
Naopak. Většinou volají rychlou lékařskou pomoc, až když mají opravdu potíže. Často čekají příliš dlouho, zda se to nezlepší, což není dobré, protože starší organismus už nemá tolik rezerv. Starších lidí si moc vážím, přeji jim krásné léto a žádné zdravotní problémy!