Na paní Novotnou zazvonily před jedenáctou dopoledne dvě ženy. Byly pěkně upravené a chovaly se mile. Nabídly jí ke koupi sadu hezkého a šikovného nádobí. Hrnce, ve kterých se vše uvaří velmi rychle a nic se nepřipálí, pánvičku zrovna takové velikosti, jakou si už v obchodě několikrát vyhlížela. Cena nebyla právě lidová, ale výhody a trvanlivost nádobí to prý víc než vynahradí. A nejlepší bude, když to prodávající budou moci paní Novotné předvést přímo u ní v kuchyni. Byly už u paní Kučerové ve čtvrtém patře, té se nádobí moc líbilo a koupila si ho. Dobrá, řekla si paní Novotná, ráda si ty novoty vyzkouším.
Obě paní byly hovorné, všechno jí trpělivě vysvětlovaly a ukazovaly. Netrvalo dlouho a rozhodla se pro koupi. Odešla do obýváku a za chvíli byla zpátky s penězi. Měla radost z nového nádobí i z příjemné společnosti. Obě její dcery bydlely jinde, návštěvy mívala zřídka. Nabídla těm příjemným dámám kávu, ty se už ale nechtěly déle zdržet. Jedna z nich se dovolila na toaletu a pak spěchaly za další prací.
Paní Novotná si svoje nové hrnce zálibně prohlížela a už vymýšlela, co všechno si v týdnu uvaří. Bude potřeba udělat větší nákup, musí si připravit peníze. Vydala se k sekretáři v obýváku, ale když otevřela šuplík, strnula. Obálka s jejími úsporami tam nebyla.Vždyť ji přece dávala zpátky na obvyklé místo! Hledala ještě chvíli, jestli obálku nepoložila omylem jinam, ale pak jí to došlo – byla okradena. Ty milé paní byly podvodnice a zlodějky!
Nabídky prodeje nejrůznějšího zboží za výhodné ceny se stále obměňují. Jediným cílem podvodníků je přitom dostat se do vašeho bytu. Své úspory byste měli mít uložené v bance nebo spořitelně, neměli byste si nechávat vyšší částky doma v různých skrýších. Tím, že po vás podvodník požaduje zaplacení nějaké částky nebo zálohy, vás nenápadně přiměje k tomu, že bezděčně ukážete, kde peníze schováváte. Pak už stačí odlákat vaši pozornost a v nestřežené chvíli vám peníze sebrat. Proto také často podvodníci pracují ve dvou i více. Jeden vás zabaví a druhý má možnost krást.
Dodržujte tyto zásady
1) Neotvírejte nikomu neznámému a nevpouštějte ho do bytu. Pořiďte si panoramatické kukátko a bezpečnostní řetízek. Zvoní-li opravář nebo pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává, jestli je akce opravdu plánovaná. Instituce většinou domlouvají návštěvu svých pracovníků telefonicky předem, nebo ji oznamují na domovní vývěsce. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
2) Podvodníci využívají různé báchorky. Třeba, že pracovník jde s vámi podepsat dokumenty, na základě kterých vám bude zvýšen důchod nebo sjednáno výjimečné pojištění, sepsat výhodnou smlouvu na využití telefonu či rozšíření programů televize. Mohou se také pokoušet získat od vás finanční příspěvek na dobročinné akce. Hrají pak na vaše city ke zvířátkům, opuštěným dětem, nemocným lidem, případně se snaží zneužít vaši víru.
3) Vyskytuje se i řada případů, kdy se podvodník vydává za známého někoho z vaší rodiny (např. syna či vnuka). Předstírá, že právě váš syn nebo vnuk ho za vámi posílá, protože měl nehodu, nutně potřebuje finanční pomoc a nemůže přijít sám, protože musel zůstat na místě nehody s policisty. Ujistí vás, že peníze určitě obratem vrátí. Jaké pak je překvapení, když zjistíte, že váš blízký nikdy nehodu neměl a osobu, která z vás vylákala peníze, vůbec nezná.
4) Buďte ostražití, nedovolte ostatním, aby na vás pod různými záminkami naléhali a tlačili vás k rychlým rozhodnutím. Nechte si vždy čas na rozmyšlenou, můžete se také poradit se svými blízkými, věci v klidu promyslet, a tak prokouknout léčku, která se na vás chystá.
5) Nalepte si k vašemu telefonu čísla na rodinné příslušníky, policii, lékařskou pomoc, hasiče a na organizace, které se zabývají péčí o seniory. V případě komplikací můžete rychle zavolat pomoc. Pokud se stanete obětí podvodu nebo jiné trestné činnosti, volejte linku tísňového volání Policie 158. Zachovejte klid a pokuste si vybavit důležité údaje o pachateli – především, zda to byl muž či žena, jak byl vysoký, jakou měl postavu, věk, barvu vlasů, očí. Jestli měl nějaké další důležité znaky – brýle, vousy, pihy; jaký měl způsob řeči, chůze apod. Váš popis může významně přispět k odhalení pachatele a navrácení vašich věcí.