Je to pár týdnů, co jsem se chtěla při výletu do zahraničí osprchovat po únavné prohlídce města. Otevřela jsem skleněné dveře sprchového koutu v pronajmutém bytě, ve kterém jsme trávili pár nocí, a překročila 10 – 15 centimetrů vysoký a stejně široký sokl. V tu chvíli mi podjela noha díky vhlké podlaze. Asi tam zbyla po předchozím sprchování.
Podvědomě jsem se snažila zachytit, abych odvrátila pád. Ale nic nebylo po ruce. Ve zlomku vteřiny jsem se ocitla na zemi. Chvíli jsem se vzpamatovávala z šoku. Několikrát se mi vracel pocit, že ztratím vědomí. Teprve když mi začalo docházet, co se stalo, pocítila jsem bolest v levé noze a ruce. Hlavou mi proběhla myšlenka, že je mám zlomené. Pokusila jsem se vstát. Na noze a ruce jsem naštěstí měla jen řezné rány od nárazu na ostrý hliníkový rám sprchových dveří. Ošetřila jsem poranění, jak jsem v dané chvíli mohla, ale po dvou týdnech jsem stejně musela pro antibiotika, protože rána na noze se zanítila.
To vše díky podlaze – špatně zvoleným dlaždicím, vysokému prahu, nedomyšlenému detailu dveří a neopatrnosti personálu, který sprchu řádně neuklidil. I když na noze budu mít ještě dlouho jizvu, dopadla jsem vlastně ještě dobře, protože jakékoliv zranění zejména v cizím prostředi by mohla být velmi nepříjemná věc.
Jak vaše podlaha obstojí do budoucna? Neměli bychom ji někde vyměnit už jen kvůli tomu, že na ní můžeme v budoucnu uklouznout?
O podlaze asi těžko kdo přemýšlí jako o jedné z nejdůležitějších části našeho obydlí. Ale zvažte třeba fakt, že právě v seniorském období života, kdy doma trávíme většinu času, ji užíváme dvacet čtyři hodin denně. Zkuste se rozhlédnout kolem. Pokud nejste zrovna doma, zkuste to aspoň ve své mysli. Jaká je ta vaše podlaha? Je možné, že máte v každé místnosti něco jiného: v kuchyni lino, v předsíni dlaždice, v pokoji parkety a v ložnici celoplošný koberec. A mezi podlahami v pokoji a v předsíni je malý výškový rozdíl od té doby, co jste předsíňku přistavovali? U dveří jsou prahy, aby se zakrylo spojení různých podlahovin, a také tak trochu kvůli průvanu… to když se ještě topilo v kamnech a v předsíni a ložnici jste mívali zimu. Jak taková podlaha obstojí do budoucna? Neměli bychom ji někde vyměnit už jen kvůli tomu, že na ní můžeme v budoucnu uklouznout?
Zbavte se prahů a drobných výškových rozdílů
Pokud to je jen trochu možné zbavte se prahů a drobných výškových rozdílů. Dnes obvykle topíme všude, takže studený průvan z nevytopených místností bez prahů nehrozí. Drobné rozdíly ve výšce podlahy se mohou stát velmi nepříjemným problémem v okamžiku, kdy se vy sami nebo váš blízký začnete potýkat se závažnější chorobou a tím sníženou mobilitou.
Zjednodušte si údržbu
Vyberte si dva povrchy, jeden do vlhka a další do všech ostatních prostorů. Tak bude možno vytvořit kontinuální podlahovou plochu, která bude bezproblémová pokud jde o její používání a údržbu. Zvažte zakoupení robotického vysavače. Je to opravdu užitečná mašinka, která sama vysává, jak se pohybuje po bytě. Ušetří váš čas a energii.
Vizuálně propojte celý byt
Použitím stejné podlahoviny ve většině místností získáte další výhodu: vytvoříte pocit většího prostoru.
Jak správně volit podlahové materiály a povrchy?
Kdo z vás se někdy pustil do stavebních úprav nebo v některém stavebním oboru pracoval ví, že každá část stavby jinými slovy každý hřebík, jeho materiál, kvalita, povrchová úprava, jeho použití a instalace jsou dnes předepsány komplikovanými normami a předpisy. Podlahové materiály a povrchy jsou charakterizovány velkou škálou údajů jako jsou tvrdost povrchu, odolnost proti opotřebení, nasákavost, kročejová neprůzvučnost, lesk plochy, elektrické a magnetické vlastnosti, požární odolnost a tak dále.V seniorském období života bych ale kladla zvláštní důraz na bezpečnost, a proto je nutné se při výběru nové podlahoviny zaměřit zejména na kluzkost povrchu. Je definována takzvaným koeficientem tření, který by měl být pro bytové prostory menší než 0,3. Osobně bych neváhala jít i na vyšší koeficient až po 0,6, který platí pro veřejné prostory. Současná nabídka podlahových krytin je velmi široká a povídání o tom by bylo na další článek.
Kromě klasických dřevěných je k dispozici například velká nabídka plovoucích laminovaných podlah nebo i keramická dlažba s dezénem dřeva, která je od opravdových prken skoro k nerozeznání. Nejnovější typy keramických dlažeb jsou k nerozeznání od kamene. A také koberce začínají být velmi zajímavá variantou pro podlahovou úpravu zejména smyškové varianty s protišpinivou antistatickou úpravou, na kterých se nechytá prach a špína. Každý výrobek na trhu musí být testován a podlahář nebo prodavač by měli být schopni poradit s volbou produktu. Podrobné technické informace i seznam certifikovaných firem můžete najít například ina webových stránkách Cechu podlahářů ČR.
Když to shrneme, podlaha je opravdu fascinující prvek našeho domova: každý drobek, který na ni spadne, každá kapka, která na ní zaschne, odrážejí náš život. A to nemluvíme o škrábanci od posledního malování nebo o ošoupaném místě u dveří. Kdo někdy zaklekl a dal se do gruntování ví, jak každý takový detail vypovídá o životě nás samotných nebo ostatních lidí, kteří před námi v tom samém prostoru bydleli nebo pracovali. Podlahy se dotýkáme při chůzi nebo zprostředkovaně díky nábytku. Vlastně „žijeme na podlaze“, protože střecha a stěny nás sice chrání před nepohodou, ale s podlahou jsme neustále ve fyzickém kontaktu, vedeme s ní jaksi podvědomý dialog. Naše nohy cítí její tvrdost, hrbolatost nebo měkkost, pozorujeme ji, vnímáme její barvu nebo odlesk slunečních paprsků. Buďte proto na svou podlahu hodní, protože vás „podporuje“ na každém kroku a nese životem. Je to taková vaše souputnice. Ona vás na oplátku bude věrně provázet životem.