Foto © Max Pixel CC

Otékáním dolních končetin trpí až 85 procent lidí

Teta Vlasta měla v naší rodině jedno privilegium. Zatímco do velkého gruntování, nakupování a pečení cukroví se v předvánočním čase museli zapojit i ti nejmenší, mohla si lebedit v křesle.

Nohy pohodlně podložené polštářem, jen háček v ruce jí kmital závratnou rychlostí, s níž se klubka příze měnila v metry nadýchaných záclon, v krajkové dečky a límečky.

Kdyby jen věděla, že jednou zas přijdou do módy! Důvodem jejího privilegia byly otékající nohy. Vypadaly ošklivě. Zarudlé až do fialova, dva silné sloupy. Teta měla co dělat, aby jednou za čas vyšlápla do našeho čtvrtého poschodí. Jít s námi na výlet? Nemyslitelné! Stěží se dostala do bot, když musela k lékaři. A já vlastně ani nevím, jestli se vůbec léčila, pamatuji jen, jak si stěžovala, že má nohy těžké jak konve. Teprve mnohem později jsem pochopila, že přirovnání s konvemi sedí. Oteklé nohy jsou plné vody.

Příčin je mnoho

Otékáním dolních končetin prý trpí až 85 % lidí. Nohy otékají nastávajícím maminkám, nohy vám otečou po delším sezení či stání, pohromou je dlouhé cestování letadlem či autobusem, také vedra neprospívají a dokonce i těsné oblečení vadí. Příčina těchto potíží je jasná: u stlačených žil špatně fungují žilní chlopně, krev z dolních končetin se jen pomalu dostává zpět k srdci, zato v žilách se hromadí, a pak se do okolních tkání uvolňuje tekutina, která způsobuje otok. Uvedené případy mají rychlou pomoc. Stačí nohy protáhnout, procvičit, polohovat výš, ochladit, uvolnit tlak. Otoky však vznikají i z mnohem závažnějších důvodů: vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka, hormonální léčba, užívání léků, které zadržují v organismu vodu, nedostatek bílkovin, selhávání ledvin, srdce, jater. I zdánlivá banalita jako ploché nohy může vést k otokům a stejně tak přesolování jídel, nedostatečný pitný režim či neléčené křečové žíly.

Vedle „žilních“ otoků vznikají i takové, které jsou způsobené selhávajícím lymfatickým systémem. Poznáte je podle toho, že otékají nejen kotníky, ale i prsty a nárty. Otoky jsou pevné a tuhé. Postihují lidi po prodělaných infekčních nemocech, například po růži, dále jedince s vrozenými vadami a objevují se také po úrazech. Na potíže se srdcem a ledvinami můžeme usuzovat podle otoku měkkého, který se projevuje v oblasti kolem kotníků, zhoršuje se během dne, ale přes noc mizí. Tady už je opravdu nutné vyhledat lékaře.

Co můžeme udělat?

Vás ale jistě zajímá, jak oteklým nohám ulevit, případně jak se jim úplně vyhnout. Máte dost možností. Za prvé – posilovat žilní systém dolních končetin různými cviky. Například se několikrát denně opřete celou nohou pouze o prsty a vzápětí přejděte na paty. Otužujte se. Plavte. Choďte na dlouhé vycházky. Při potížích pomáhají střídavé koupele ve studené a teplé vodě. A dobré výsledky má i tejpování. Tejpy jsou proužky pružných pásků, které po odborném nalepení na postižené místo zpevňují svalstvo a ovlivňují i tkáně uvnitř.

Preventivně můžete užívat bylinné výtažky z ostropestřce, jinanu dvoulaločného (gingko biloba), chmele, popíjejte čaje s hluchavkou, heřmánkem, jahodníkem, neuškodí pupalkový olej, lecitin, jezte pohanku, chřest, borůvky, hroznové víno, tykve, citrony, špenát, česnek, petržel, dopřejte si koriandrová semínka, jablečný ocet a hodně pijte. Opravdu! I když máte nohy plné vody, vězte, že z pití nohy neotékají. Pokud už otok vznikne, úlevu poskytnou chladivé gely z výtažků kaštanu, přesličky, břízy. Nezapomeňte je mazat vždy směrem k srdci. Pomáhají koupele s rozmarýnovým, jalovcovým a šalvějovým olejem, zkusit můžete zábaly s hořčičným olejem, jalovcem, majoránkou.

Dost podstatná je obuv. Nekupujte tvrdé boty v tržnici. Raději si našetřete na pořádné boty s pevnou patou a měkkou špičkou. Peníze, které do kvalitní obuvi investujete, se vám vrátí v pohodlí a zdraví.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.