Foto © Redakce

Kuří oka bolí jako čert, lze jim ale předejít

Nevíme, koho napadlo dát do souvislosti malé stvoření a nepříjemnou bolest nohou. V jednom se ale trefil. Pokud právě kuřím okem trpíte, tak si ho pořádně prohlédněte. Světlé kolečko ztvrdlé kůže s tmavším středem uvnitř skutečně vypadá jako očko slepičího mláděte.

Za všechno může nevhodná obuv. Já vím, říkejte ženám, aby si kupovaly pohodlné široké boty, ve kterých se nestlačí ani milimetr kůže. Vždyť úzké střevíčky, módní špičky a vysoké podpatky vypadají na noze tak elegantně. Ani mnohá z nás starších nemůže odolat. Kuřími oky trpí i muži. Na vině je často neprodyšná obuv, ve které nohy natékají. Problémy způsobuje i nepravidelná nebo žádná péče o nohy. Kůže na patách, malíčcích, palcích i mezi prsty rohovatí všude tam, kde tlačí na kosti. A pak se může stát, že zbytnělá a ztvrdlá kůže vytvoří střed, který špičkou, podobně jako špunt, směřuje dolů do podkoží. Tam se dotýká nervů a problém je na světě.

Kdo neví, co to kuří oko je, nemůže pochopit, jak taková maličkost člověka zdeptá. I malý krůček znamená utrpení. Zbavit se bolesti není přitom tak snadné. Pravda, v lékárně vám doporučí speciální náplasti, hojící krémy, kapky, ale léčba vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti.

Začněte máčením postižené nohy v co nejteplejší vodě, odumřelou kůži odstraňte pemzou a přiložte náplast s kyselinou salicylovou, případně použijte kapky. Teď by ale měli zbystřit diabetici. Vzhledem k tomu, že kyselina je agresivní, může při neopatrnosti dojít k poleptání okolní kůže a k vytvoření vředu, jehož hojení je pak ještě náročnější. Diabetikům se tedy doporučují jiné postupy. Například obklady postiženého místa plátkem cibule namočené v octě nebo citronovou kůrou s octem. Někdo nedá dopustit na citronovou šťávu se stroužkem česneku. Jedním obkladem ovšem domácí léčba nekončí. Musíte nohu máčet dál a obklady opakovat tak dlouho, až zjistíte, že ztvrdlá kůže změkla a vy ji můžete nůžkami, nožíkem nebo žiletkou snadno odstranit a špunt vydloubnout. Pokud se raději svěříte pedikérce, učiní v podstatě totéž.

Nepříjemné je, pokud rána zhnisá a objeví se krev. V takovém případě pomůže chirurg. Ale proč nechat vše dojít tak daleko, když potížím s kuřími oky lze předejít?

V létě a ve vhodném terénu se snažme chodit bosky a pořizujme si kvalitní pohodlnou obuv. Nejlépe z přírodních materiálů, které dovolí noze dýchat. Vůbec neuškodí, když obuv čas od času vydezinfikujete. Denně si vyměňte punčochy a ponožky, každý večer nohy omyjte, masírujte a natřete hydratačním krémem. Pravidelně odstraňujte ztvrdlou kůži – stačí tvrdý kartáček, pemza, speciální škrabka. Ruku na srdce: zatímco na nohách spočívá celodenní zátěž, odvděčujeme se jim menší pozorností než pleti na obličeji. Pak se nedivme, že kuří oka na nás vyčítavě hledí.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.