chodidlo nohy

Houba jako nemoc

Není nad to, když na vás ve voňavém lese vykouknou sametové kloboučky hříbků. Jsou však i houby, které vás netěší, ale naopak komplikují život. Nevypadají pěkně a těžko se jich zbavuje. Napadají kůži, vlasy, vousy, nehty. To jsou mykózy.

Stane se to, ani nevíte jak. Jdete si zaplavat do bazénu a bosýma nohama capkáte po dlaždičkách. Stačí, aby tam před vámi prošel někdo, kdo trpí mykózou a problém je tady. Podobně na návštěvách. Půjčíte si pantofle a ejhle, po pár dnech se můžete uškrábat k smrti. Také na manikúře a pedikúře jste ohroženi. Pokud tam příliš nedbají na hygienu, hrozí nákaza i z pilníku či nůžek. Stejně tak v sauně, v kabince u lékaře, na kosmetice, v tělocvičně, u kadeřníka, zkrátka všude, kde se pohybuje více lidí ve vlhkém a teplém prostředí. Pro houby a plísně jako stvořené. Inkubační doba k rozvinutí plísní, například mezi prsty či nehty, je zhruba měsíc až čtvrt roku. Po tak dlouhé době si možná ani nevzpomenete, kde jste k tomu ošklivému žlutému nehtu vlastně přišli.

Ano, právě žlutou barvou se nehtová plíseň projevuje. Nehet postupně mění svůj tvar, je zbytnělý, tvrdý, na konci se začíná třepit, lámat. V té době je velmi ostrý a hrozí zranění okolní kůže, ta mokvá, úporně svědí a ve zvlášť těžkých případech hrozí až sněť. Tak daleko to obvykle žádný člověk dojít nenechá a vyhledá lékaře. Diagnóza se určí na základě mikrobiologického vyšetření odebraného vzorku z postiženého nehtu. Zákrok je nebolestivý, protože nehet je už odumřelý. Pokud nemáte zasaženu větší plochu než zhruba 30 procent nehtové ploténky, postačí lokální léčba. Při ní se uplatňují i tzv. babské recepty: potírání česnekem, olejem tea tree, měsíčkovým balzámem, propolisem, konopným olejem, olejem z jedle bělokoré, arnikou, šalvějí. Zvlášť pečlivě musíte dbát o hygienu nohou. Nehtová plíseň se totiž nejvíce rozšiřuje právě tam. Denní mytí je samozřejmostí, stejně jako každodenní výměna ponožek. Vybírejte je z přírodních materiálů, které zamezují pocení. Na ponožkách nešetřete, ve specializovaných obchodech koupíte ponožky nejen pro diabetiky, ti jsou k plísním nehtů zvlášť náchylní, ale i ponožky s příměsí stříbra či různých bylinek, které omezují pocení a tvorbu plísní. Noste volnou prodyšnou obuv, používejte deodoranty, kterými obuv pravidelně vystříkejte.

Léčba onychomykózy (nehtové plísně) nebývá rychlá, naopak. Zejména starší lidé se musí obrnit trpělivostí. Jejich nehty rostou pomaleji, a tak než postižená část odroste, trvá to i rok. I to je ale úspěch, svědčící o tom, že plíseň definitivně odešla. Jinak má tendenci přežít pod nehtem i po lokální léčbě. Dobré zkušenosti jsou s léčbou chytrou houbou Pythium Oligandrum. Její antimykotické účinky objevili čeští vědci v čele s Dášou Veselým při vývoji preparátů proti plísním rostlin. Přípravek zakoupíte i bez lékařského předpisu. Při závažnějších problémech s plísněmi nasazují lékaři ústně podávaná antimykotika. Účinná látka putuje krví dovnitř nehtu, kde blokuje další rozvoj infekce. V kombinaci s léčbou zevní má dobré výsledky. Moderní formou léčby je užití antimykotického laku na nehty. Proniká nehtem, zastavuje růst plísní a hubí je. Existují i radikálnější řešení – od chirurgického strhávání nehtů už lékaři upustili, dnes stačí postupné obrušování v kombinaci s léčivými laky.

Všem těmto nepříjemnostem se ale můžeme vyhnout. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad. Každý člen rodiny by měl používat své ručníky, jeden pouze na nohy, druhý na tělo. Do koupelen a toalet nedávejte koberce a textilní podložky, vyměňte je za gumové a i ty pravidelně dezinfikujte. V cizím prostředí nechoďte naboso. Po koupání ve veřejných bazénech si nohy omyjte v octové či hypermanganové lázni. Nepodceňujte svědivost mezi prsty a změny na nehtech, problém ihned řešte. I tady platí, že čím dříve začnete léčit, tím větší úspěch budete mít. A když už si to vše zapamatujete a uděláte, můžete si v kalendáři zatrhnout datum 25. listopadu – Mezinárodní den mykologů. Ten den má svátek sv. Kateřina Alexandrijská. Právě k ní směřovaly ve středověku modlitby lidí, postižených nemocemi, jejichž původcem jsou houby. Plné ruce práce má tato svatá patronka až do současnosti. I přes radikálně zlepšené hygienické podmínky trpí plísňovými onemocněními nehtů osm procent české populace.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.