Foto © Shutterstock

Štěstí, že nejsme stonožky. Naše zdraví začíná od nohou.

Jen deset procent lidí drží postavení chodidla ve správné ose. S přibývajícími lety člověk dětinští, což samozřejmě neznamená, že by měl být v péči pediatrů. Když ovšem samohlásku „e“ změníme na „o“, dostáváme se k oboru pro nás starší obzvláště potřebnému, a tím je podiatrie.

A ejhle, i můj počítač teď v textovém editoru změnil podiatrii automaticky na pediatrii. Plyne z toho, že jde o obor méně známý, ačkoliv není vůbec nový. Prosazuje se už od počátku 20. století. Poprvé byl formulován roku 1895 v New Yorku. Cesta k nám byla velmi zdlouhavá, Česká podiatrická společnost slaví letos teprve dvacetileté narozeniny, ale obor se úspěšně rozvíjí. Že by nás stále víc a víc bolely nohy? Ale teď už je vážně namístě vysvětlit, oč se jedná.

Podiatrie se zabývá studiem nohy, její anatomií, fyziologií a správnou léčbou problémů s kostmi, klouby, kůží, prokrvením a nehty. V tomto úsilí spojuje ortopedy, chirurgy, neurology, revmatology, fyzioterapeuty, diabetology, ale také protetiky, pedikúru a konečně i výrobce a prodejce obuvi. To pochopíte, když připustíte, že naše zdraví skutečně začíná od nohou.

Nohy jsou základem zdraví, a tak se je naučme, když už ne rozmazlovat, tak jim poskytovat základní péči.

Trpíte bolestmi kolen, kyčlí, beder, krční páteře? Podstatný díl viny hledejte právě v chodidlech a v tom, po čem a v čem chodí. Plosky a prsty nohou jsou vyvinuty tak, aby kopírovaly terén, citlivě přenášely vjemy a sloužily i k úchopu. Pračlověk to ocenil, ale my? Prostředí se změnilo rychleji než náš vývoj. Pohybujeme se méně, většinou po pevném povrchu a v botách, které místo aby se přizpůsobovaly postavení našich nohou, musejí dělat opak.

Noha se musí přizpůsobit botě. A je to tady. Plochá noha, vbočený palec, patní ostruha, bolestivá achilovka a také otlaky, kuří oka, zarůstající nehty. Vadná funkce chodidel často vede, zejména u nás starších, k narušení rovnováhy a zvyšuje riziko pádů. Vbočeným palcům se říká halluxy. Na světě podle statistik trpí tímto neduhem 36 procent lidí nad 65 let. A je to také jeden z nejčastějších problémů, s nímž se lidé na podiatry obracejí. „Mám štíhlou nohu, takže i do uzounkých lodiček jsem se dostávala bez problémů, jen ten vydulý kloub nevypadal hezky. Nikdy mě nebolel. Až teď po šedesátce,“ popisuje halluxy paní Šárka. „Jak mi vbočený palec tlačí na ostatní prsty, dělají se mi otlaky a mít kuří oko mezi palcem a utlačeným prstem, to je tedy bolest! Pálí mě nehet u palce a cítím, jak se mi celá podélná klenba nohy bortí, táhne, párkrát mi otekla a ortopéd ulevil injekcí.“

Jde o nejčastější problém s kterým se lidé na podiatrické kliniky obracejí. Po celé republice je jich už několik, tu nejbližší vašemu bydlišti najdete na webové stránce České podiatrické společnosti www.podiatrie.cz. Co vás tam čeká? Především vyšetření na diagnostickém přístroji zvaném podoskop. Je to taková skřínka, kam zasunete chodidlo. To se prosvítí a odhalí vady. Je skoro alarmující, že jen deset procent lidí drží postavení chodidla ve správné ose. Odchylky pak vedou k bolesti kolen, kyčlí, beder. Podiatr doporučí vhodná cvičení − ta jsou nejúčinnější s vyškoleným fyzioterapeutem − a také pořízení vložek zhotovených na základě diagnózy vašich nohou. To, že podiatrie je ohromným přínosem také pro diabetiky, trpící tzv. diabetickou nohou, která se špatně prokrvuje a je náchylná ke kožním defektům a zarůstajícím nehtům, netřeba zmiňovat. Jim je určena speciální péče včetně přístrojové pedikúry.

Nohy jsou základem zdraví, a tak se je naučme, když už ne rozmazlovat, tak jim poskytovat základní péči. Denně je mýt, koupel v 37 stupňů teplé vodě s přídavkem minerálních solí je ideální, pak nohy dobře osušte, a to i v meziprstních prostorách a promažte krémem. Pravidelně odstraňujte zatvrdlou a zrohovatělou kůži, rovně zastřihujte nehty, noste prodyšné, nejlépe bavlněné či bambusové ponožky, kvalitní obuv s podpatkem ne vyšším než 3 až 4 cm a tam, kde to jde, choďte bosi. Když si k tomu zaťapete střídavě po špičkách a pak po patách, pocítíte blaho.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.