Představujeme vám čtyři vločkové kaše, které připravila Bára Karpíšková. Až je vyzkoušíte, zjistíte, že chutnají vážně božsky! Bára Karpíšková je autorka kuchařky Bjukitchen i stejnojmenného blogu a manželka majitele úspěšného řetězce restaurací Ambiente Tomáše Karpíška:
Ovesnou kaši jsem se naučila jíst a vařit v Americe. Dokonce to byla moje první snídaně ve Spojených státech. Taková láska na první ochutnání. Od té doby jsou vločky všeho druhu mou životní jistotou. Tomáš říká, že jsou tím největším kulinářským pokladem mojí kuchyně. Doufám, že vás jejich příprava stejně jako mě jen tak neomrzí.
Ovesná kaše Suzette
Sladká pomerančová kaše byla pro mě láska na první dobrou. Jednou v sobotu jsem se probudila strašně brzy, natáhla jsem si jen župan a letěla do kuchyně. Pak jsem vzbudila i Tomáše s tím, že nutně potřebuju, aby ochutnal, co jsem právě připravila. Ten den vznikla tahle kaše. Zdálo se mi totiž o palačinkách Suzette a říkala jsem si, že to musí fungovat i s vločkami. A funguje! Pomerančová kaše hravě nahradí jiná sladká víkendová potěšení. A navíc vám po ní nebude těžko, takže si pak můžete jít klidně zaběhat nebo na procházku.
Na 2 porce – ½ hrnku ovesných vloček, kousek másla (cca 40 g), 1,5 lžíce hnědého cukru, 2 větší oranžové pomeranče, 1 lžíce rumu, 1 červený pomeranč na ozdobení. Doba přípravy 15 minut.
- Vločky nasypu do rendlíku a zaliju je dvojnásobným množstvím vody. Vařím na mírném ohni do zhoustnutí. Správnou konzistenci vloček poznáte tak, že když je naberete na lžíci, stékají po ní pomalu jako hustší polévka.
- Než se mi dovaří vločky, připravím si pomeranče. Nožem z nich odřežu slupku i bílou kůžičku a pak je „vyměsíčkuju“ (oloupu tak, abych získala jen čistou dužinu). Na větší pánvi si rozpustím kousek másla, zasypu ho hnědým cukrem a promíchám. Počkám, až se cukr v másle rozpustí a zkaramelizuje. Pak přidám oranžové pomeranče a jemně s nimi míchám vařečkou, ať se nepřipálí.
- Po chvilce přidám i rum. Když se pomeranče svaří tak, že konzistencí připomínají pomerančovou marmeládu, máte hotovo!
- Kaši rozdělím do misek, přeliju ji svařenými pomeranči, a nakonec ještě dozdobím měsíčky červeného pomeranče.
Jablečná ovesná kaše
Tahle kaše je krásně šťavnatá, a navíc rychlá. Pokud vím, že mě čeká rychlý začátek dne, připravím si základ večer a ráno ji jen uvařím.
Na 2 porce – 1/2 hrnku ovesných vloček, 1,5 hrnku vody, 2 menší nebo 1 větší jablko, 1 lžíce opečených lískových ořechů, doba přípravy 15 minut.
- Jablka oloupu, nakrájím je na měsíčky a dám do rendlíku. Přiliju vodu (vody dám tolik, aby byla jablka jen ze čtvrtiny ponořená). Na mírném ohni je svařím (trvá to 5–10 minut). Jablka by měla být měkká, ale ne zcela rozvařená.
- Ovesné vločky dám do rendlíku s vodou a vařím je 5–10 minut, občas kaši zamíchám. Vločky by měly mít kašovitou konzistenci (když vločky naberu na lžíci, sklouzávají dolů jako hustší polévka). Pokud se vám stane, že máte vločky moc tuhé, přilijte trochu vody, zamíchejte a pak vločky ještě chvíli vařte.
- Do misky dám pár měsíčků svařených jablek, přeliju je kaší a ozdobím zbylými jablky. Nakonec ještě posypu opečenými lískovými ořechy.
Hrášková ovesná kaše
Hrášek pro mě znamená jednu zásadní věc – přejedení! Nikdy nejsem schopná ustát tu zelenou dobrotu. Nejdřív se rozplývám blahem nad tím, jak je strašně moc dobrý a sladký, a končí to tak, že sním čtyři porce, usedám do křesla v růžku kuchyně a říkám si, že příště už to určitě zvládnu. Dobrou chuť a dejte si pozor!
Na 2 porce – 500 g vyloupaného čerstvého hrášku, 60-80 ml olivového oleje, ½ cibulky, 2 nožičky párku, 2 čerstvá vejce, kousek másla na opečení vajíček, ½ hrnku ovesných vloček, sůl, čerstvě mletý pepř, doba přípravy 20 minut.
- Do rendlíku napustím trochu vody, osolím ji a přivedu k varu. Do vroucí vody nasypu hrášek, který vařím asi 3 minuty. Změkne jen trošku, a zachová si tak svoji čerstvost. Po třech minutách ho sliju do cedníku. 2/3 uvařeného hrášku dám do mixéru a zbylou část nechám prozatím v cedníku. Do mixéru přiliju zhruba polovinu olivového oleje a hrášek rozmixuju, podle chuti pak přidávám zbylý olivový olej a sůl
- Cibulku si oloupu a nakrájím nadrobno. Rozpálím pánev a naliju do ní trošku olivového oleje. Když je pánev připravená, opeču si na ní cibulku. V rendlíku ohřeju párky a v malé pánvi si na másle připravím sázená vejce.
- Vločky nasypu do rendlíku, zaliju je dvojnásobným množstvím vody, osolím a přivedu k varu. Vařím je asi 5 minut. Když jsou vločky skoro hotové, přidám k nim hráškové pyré a promíchám.
- K hotovým vločkám přimíchám zbylý hrášek a pak kaši rozdělím do misek. Hráškové „rizoto“ ozdobím opečenou cibulkou, přidám k ní párek, sázené vejce a vše lehce popráším čerstvě mletým pepřem.
Brynzová kaše se zelím
Brynzová kaše chutná jako pravé halušky, takže když máte chuť na něco opravdu výživného a zároveň nemáte moc času, tohle rozhodně zabere!
Na 2 porce – ¾ hrnku ovesných vloček, 100 g dobrého kysaného zelí + trochu na ozdobu, 150–200 g ovčí brynzy, ½ menší bílé cibule, kousek másla, 2 středně velké uvařené brambory, sůl, doba přípravy 20 minut
- Vločky nasypu do rendlíku, zaliju je dvojnásobným množstvím vody a lehce osolím. Když jsou vločky skoro hotové, přidám k nim kysané zelí a po chvilce přisypu i brynzu. Vše dobře promíchám a ještě trochu povařím.
- Mezitím si oloupu cibuli a nakrájím ji nadrobno. Na pánvi si rozpustím kousek másla a cibuli na něm opeču. Uvařené brambory nastrouhám najemno.
- Hotové vločky dochutím solí a rozdělím do misek. Navrch nasypu trošku kysaného zelí a nastrouhanou bramboru. Nakonec ozdobím opečenou cibulkou a podávám.