Foto © Nordbeans.cz

Lokální lásky mají různé podoby. Třeba dobré jídlo či místa, kde jste ještě nebyli.

Jste-li přesyceni tradičními turistickými cestami a procházkami na nejvyšší hory či nejstarší hrady, vygooglujte si lokalove.cz. Je to netradiční průvodce Českem, který − jak název napovídá − vyhledává lokální produkty, podniky i autentická místa a podporuje tím ekonomický rozvoj regionů a udržitelný cestovní ruch.

Z výletu domů si tak díky jejich tipům přivezete například marmeládu nebo med z farmy, pstruha z místního pstruhařství, ale klidně i blok nebo tričko z české produkce. Jako cestovatel budete mít jistotu, že se nespálíte, ale naopak si výlet moc užijete a ještě tím podpoříte poctivé podnikatele.

„Úžasné místo je například Vila Elektra v Bechyni, která přežila znárodnění i následné chátrání,“ říká Barbora Kuželová, jedna ze zakladatelek platformy Lokálové. „Současní majitelé jí navrátili původní styl a atmosféru. Na terase s výhledem se dá krásně prosedět celý den. Stojí za to si tam vyrazit na jídlo, kafe, prosecco a dort nebo tam rovnou přespat, aby si to člověk užil do sytosti,“ dodává Barbora, která s rodinou ráda a často jezdí také do Únětic. „Dá se tu udělat bezpočet procházek podle počasí a nálady. Na skály, údolím podél potoka, lesními cestičkami nebo okolo rybníka, pěšky nebo na kole, stačí si jen vybrat. Doporučuju zastavit se cestou na jídlo a pivo v Únětickém pivovaru nebo si skočit na domácí sladké nebo slané koláče k Lasíkům. Za návštěvu taky stojí místní blešáky, koncerty, slavnosti nebo působivý masopust, který vrcholí tancem na pláni Holého vrchu,“ říká Barbora s nadšením. Klára Slavíková, druhá zakladatelka platformy, má zase moc ráda Jizerské hory, Krkonoše, Beskydy a v nich ubytování a jídlo Mezi plůtky. „Těším se i na jejich nový projekt Mezi lukami. Určitě doporučuji výlet v okolí Krásné Lípy nebo Doubice v Lužických horách, kam jsem jezdila jako malá. Roubené chalupy, kopce, louky, nádhera!“

Další skvělé tipy

Foto: Nordbeans.cz

DOK Nordbeans v Liberci
Pod jednou střechou se potkává kavárna, pekárna, pražírna výběrové kávy a moderní školicí prostory pro profesionální baristy i nadšence z celého Česka. Bez zrna Nordbeans prý není ráno.

Foto: Pivovar Obora

Pivovar Obora
Kromě toho, že tohle pivo opravdu skvěle chutná, má tento jihočeský pivovar ve svém poslání slova udržitelné, domácí, lokální. A v jejich případě to nejsou jen prázdné fráze. Pěstují si svůj chmel, pivo vaří pomocí zelené energie a rostlinnými odpady z výroby krmí krávy, jejichž hnůj pak znovu využívají třeba pro pohon auta, které pivo rozváží. Tento přístup Novákových se nám moc líbí.

Foto: Javornická palírna

Javornická palírna
Krásný, zrekonstruovaný areál této pošumavské palírny na vás dýchne atmosférou místních tradic, přestože je jeho dominantou současná, architektonicky oceňovaná budova. Součástí javornické palírny jsou ovocné sady, z jejichž plodů se v Javornici pálí ty nejlepší destiláty.

Foto: Biofarma Šonov

Biofarma Šonov
Rodinná farma v CHKO Broumovsko. Z vlastního chovu ovcí, koz a kraviček zpracovávají mléko do podoby těch nejlepších mléčných výrobků. Moc doporučujeme jejich sýry, jogurty, brynzu. Naprosto dokonalá je i jejich zmrzlina z ovčího mléka. „Výrobky z této farmy nám přijíždějí do Prahy každých čtrnáct dnů už dva roky a dám za ně ruku do ohně,“ říká Janka Nová z Lokálové. „Ovocný koláč bez ovčího tvarohu ze Šonova už si neumím představit,“ dodává Janka. Rodina Menšíkových svoji práci dělá opravdu s láskou.

Foto: Chleba Brno

Chleba Brno
Poctivý kváskový chleba s křupavou kůrkou. Místní říkají, že je to ten nejlepší chleba nejen v Brně. V pekárně dostanete i bagety a sladké pečivo. V lepších časech si tady můžete posedět u dobré kávy.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.