Vaření: Pečení pro radost

Světoznámá cukrářka Mirka van Gils Slavíková vydala druhou knihu. Naučí vás španělské churros, nejlahodnější kokosky i chodsko-plzeňské koláče.

Rádi pečete nebo milujete sladké? Tak to jste tady správně. „Všechny recepty v knize jsou moje oblíbené. Ale kdybych měla nějakého oblíbence přece jen říct, tak je to kaštanový dortík, protože miluju kaštany. Pak také maminčin šálek kávy, protože jsem úplně propadla výborné kávě. Absolutně double famózní jsou snickersky v domácím podání. Na Vánoce je pro mě lahůdka vínarterta z Islandu,“ dělá chutě Mirka van Gils Slavíková. V knize nechybí ani základní krémy a těsta. Vytvořit sladkou odměnu by se mělo podařit všem. „Nemyslím si totiž, že je nějaký recept vyloženě nezvládnutelný, spíše záleží na technologickém postupu. Ten se vždy snažím napsat tak, aby každý človíček pochopil, co má dělat a jaké úkony jsou nutné,“ vysvětluje Mirka, která nám do Vitalu „na ochutnávku“ poslala tři recepty.

Kokosky

Kokos – buď ho milujeme, nebo nesnášíme. A já? Já ho definitivně miluji. V jakékoli sladké podobě, hlavně na Vánoce nesmí chybět mezi cukrovíčkem.

250 g kokosových chipsů neslazených, 200 g cukru krupice, 100 g bílků, 1 vanilkový lusk, nastrouhaná kůra z 1 citronu, 2 g soli

Kokos s cukrem naředíme bílkem, přidáme sůl, vanilku a citronovou kůru. Za neustálého míchání zahříváme nad párou. Hmota by měla mírně pálit. Dvěma lžičkami děláme z hmoty nočky, které klademe na vymazaný a vysypaný plech nebo na pečicí papír. Klepneme s plechem a pečeme v rozehřáté troubě na 180 °C asi deset minut.

Brioška

Od mé první návštěvy Francie miluji briošku. Toustovanou, jen tak, namazanou máslem i jako french toast. Samozřejmě máme několik alternativ. Ale úplně nejdůležitější je uspět a to tento recept zaručuje.

250 ml mléka, 10 g sušeného droždí, 500 g hladké mouky, 60 g cukru krupice, 1 vejce, 8 g soli, 70 g másla, žloutek rozšlehaný s lžící smetany na potření

Ve vlažném mléce namočíme sušené droždí. Do mísy prosijeme mouku, přidáme sůl a cukr a promícháme. Vejce vyklepneme do mléka, rozšleháme, směs nalijeme do důlku v mouce a zaděláme těsto. Do zadělaného těsta vmícháme měkké máslo – nesmí být rozpuštěné! Pak zakryjeme fólií a necháme kynout. Když nám zdvojnásobí velikost, těsto rozdělíme na tři díly, vyválíme prameny a upleteme cop, je možné ho vložit do formy, pak máme vyšší briošku, anebo necháme silný cop na plechu. Opět necháme vykynout a opatrně potřeme žloutkem rozmíchaným se smetanou. Vykynutou briošku pečeme v rozpálené troubě na 190 °C, po 15 minutách snížíme teplotu na 180 °C a dopékáme asi 15–20 minut. Máme­li briošku vysokou, pečeme déle – platí i naopak.

Čokoládová listová brioška

Velmi moderním trendem je vlastně znovu objevené provalování těst s máslem. A když k této technice vezmete čokoládové těsto s máslem, doplníte o čokoládový krém, vznikne krásný, elegantní zákusek. Tak jdeme na to.

Suroviny na těsto: 125 ml mléka, 5 g sušeného droždí, 200 g hladké mouky, 50 g kakaa holandského typu (tmavé), 60 g cukru krupice, 1 vejce, 4 g soli, 40 g másla, 180 g studeného másla.

Na čokoládový krém: 100 ml mléka, 100 ml smetany ke šlehání, 3 žloutky, 50 g cukru krupice, 150 g tmavé čokolády, kandované třešně na ozdobu, žloutek rozšlehaný se lžící smetany na potření.

Těsto: Ve vlažném mléce namočíme sušené droždí. Do mísy prosijeme mouku, kakaový prášek, přidáme sůl, cukr a promícháme. Vejce vyklepneme do mléka a rozšleháme, směs nalijeme do důlku v mouce a zaděláme těsto. Do zadělaného těsta vmícháme měkké máslo – nesmí být rozpuštěné!

Těsto necháme asi 15 minut odpočinout. Studené máslo si rozválíme na plát 20 × 20 cm. Brioškové těsto si rozválíme na plát, do jehož středu vložíme připravené máslo, a zabalíme. Rozválíme do plochy asi 40 × 30 cm a na třetiny složíme. Postup rozválení zopakujeme dvakrát. Proválené těsto necháme v lednici odpočinout. Po odpočinutí těsta opět rozválíme na obdélník o rozměrech asi 15 × 50 cm. Nakrájíme 4 cm široké pruhy a každý rozkrojíme na tři prameny, které nedokrojíme, spleteme do copu a zatočíme. Klubíčka vložíme do formy na cupcakes. Necháme vykynout, potřeme žloutkem se smetanou a pečeme v rozpálené troubě na 180 °C asi 20 minut.

Krém: Mléko a smetanu zahřejeme, nevaříme! Žloutky rozmícháme s cukrem a lehce zalijeme teplým mlékem, pak vlijeme zpět do hrnce a zahříváme do zhoustnutí. Teplý krém vlijeme do čokolády a rozmícháme, až je krém hladký. Krém necháme zchladnout, ne v lednici. Když je krém zatuhlý, dáme do sáčku s řezanou trubičkou a naplníme do briošky, nakonec uděláme pusinku na briošce, kterou dozdobíme kandovanou třešní.


Mirka van Gils Slavíková během svého života procestovala téměř celý svět, vyhrála desítky cukrářských soutěží a upekla tisíce dezertů. Ve své kariéře získala ocenění Professeur en Sucre d’Art (profesor cukrářského umění), zvítězila na několika cukrářských olympiádách a na Velké ceně Paříže. Dostala se tak mezi evropskou cukrářskou elitu, ale přesto dál studovala. Své umění zdokonalovala ve Francii a Švýcarsku. V Jihoafrické republice, v USA i v Evropě vždy propagovala české buchty, koláče a perníky. Českou cukrařinu se snaží dostat zpět na úroveň té vysoce ceněné – prvorepublikové. Své umění staví na jednoduchosti, eleganci a na osvědčených cukrářských postupech. Jak sama říká – dezert musí ladit oku a hlavně chutnat. Pro všechny, které baví péct ověřené lahůdky nebo rádi experimentují, je kniha k zakoupení na oficiálních stránkách autorky na www.mirkavangils.cz.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.