Foto © PixBay

Vyrob si sám

Vytvářením čehokoliv hmatatelného si zlepšíte život. Budete mít o čem přemýšlet a důvod se učit a na něco se těšit.

Představte si krásný červnový den, osm hodin ráno. Zastavujeme na pozemku za městem. Během několika minut přijíždí menší náklaďák a nacouvává na malou loučku. Vyskočí dva příjemní chlapíci a z útrob náklaďáku začnou vytahovat úhledné balíky různě dlouhých prken včetně jednoduchých střešních štítů, rámu s dveřmi a k tomu to nejpodstatnější – návod. Abychom se ve všem rychleji zorientovali, vysvětlují stručně, co a jak. Pak popřejí hezký den. A my se dáváme do práce.

O co jde? Už více než měsíc jsme hledali vhodnou chatku nebo zahradní domek na nářadí a podobné drobnosti. Plastikové napodobeniny srubů a hrázděných domečků jsme ale na první pohled zavrhli. To nebyl náš styl. Pak jsme narazili na ukázku dřevěné stavbičky, která byla sice trochu menší, než co jsme si představovali, ale na webovkách příslušné firmy jsme pak našli i další typy, z kterých se dalo vybrat. A co víc? Firma ujišťovala, že jejich domky si může každý postavit sám. Vše jsme přes internet objednali. Zbývalo už jen být včas na oné loučce.

Vytváření čehokoliv hmatatelného, co zlepšuje náš život nebo život našich bližních, je nedocenitelné právě v seniorské periodě života.

Hned na začátku stavební anabáze nás čeká to nejnáročnější a nejpodstatnější: srovnání nosného rámu, který seděl na betonových základových tvárnicích, do pravých úhlů a vodorovné polohy. To samotné trvá dobře dvě hodiny. V duchu už ztrácíme naději, že domeček zvládneme postavit během jednoho dne, jak hlásal popis na internetu. Nicméně, sestavení stěn jde jen tak “na sucho”, bez hřebíků nebo šroubů, docela rychle. Dvoucoulové fošny do sebe zapadají celkem bez problémů “na drážku a péro”, jen s pomocí gumové palice. Hřebíky a šrouby používáme teprve, když se dopracováváme ke střeše. Domeček nakonec postavíme opravdu za jeden den, jen střechu doděláváme při příští návštěvě.

Jsme oba architekti a máme bohaté zkušenosti s navrhováním a realizací velkých projektů v profesionálním kontextu. Ale stavění vlastními silami je prostě něco jiného, to “roste dílo” člověku přímo pod rukama. Je to nádhera.

Vytváření čehokoliv hmatatelného, co zlepšuje náš život nebo život našich bližních, je nedocenitelné právě v seniorské periodě života. Patří sem zrovna tak stavba zahradního domku, jako oprava pračky nebo jen pletení svetrů a ponožek. Jde prostě o to, mít o čem přemýšlet, mít důvod se něco učit, mít něco, na co těšíme, vidět výsledek vlastní práce a mít z něj radost.

Jak utéct času?

Velmi mě zaujala kniha Jak utéct času? (Mladá Fronta 2015), ve které se kanadský novinář Bruce Grierson snaží dobrat podstaty toho, jak je možné, že devadesátiletá Olga Kotelko stále ještě závodí a vyhrává v deseti atletických disciplínách ve světovém měřítku. Autor sleduje svoji hrdinku, jak a kde žije, jak se připravuje na závody, jakou má životosprávu. Spolu s ní testuje i svoji vlastní kondici a přemítá, jak by se on sám měl zachovat, aby jeho stárnutí bylo “co nejelegantnější”. Na konci knihy sumarizuje svá poznání do devíti bodů. Jen jeden se ale týká obvyklých doporučení jako je dodržování zdravých stravovacích návyků nebo pravidelné cvičení. Vše ostatní je o psychice:

  • vytvořte si rutinu (ale někdy ji porušujte!)
  • chopte se dobrých příležitostí
  • konejte dobro
  • v něco věřte
  • nepoddávejte se špatné náladě
  • hledejte příležitosti k dalšímu rozvoji
  • nedělejte, co se vám nelíbí
  • začněte hned

Činnosti, při kterých vytváříme vlastníma rukama něco nového, hmatatelného, jsou pro to všechno přirozeně jako stvořené. Jak na to?

  • Pokud nejste “kutily” od přírody, zkuste se zamyslet na tím, co vás vlastně opravdu uspokojuje a na co máte prostor a prostředky. Nebojte se experimentovat.
  • V běžném bytě si asi budete těžko zřizovat truhlářskou nebo zámečnickou dílnu, ale vždy je možno najít jinou aktivitu, která nevytváří hluk a nepotřebuje tolik prostoru nebo speciální přípojku na elektrický proud.
  • Nezapomeňte na internet. Najdete tam tisíce návodů, jak se naučit všechno to, s čím nemáte zkušenost. Neváhejte se přihlásit třeba na webové stránky “Pinterest” a nechte si posílat jejich každodenní výběr nápadů v oboru, který si zvolíte. Je to velmi inspirativní.
  • Rozhlédněte se kolem, kde by se mohly výsledky vaší práce nejlépe uplatnit.
  • Nebojte se práce zadarmo. Jakmile nabydete zkušenost a reputaci, můžete zkusit své služby nebo výrobky prodávat.
  • Vyhledejte nebo založte příslušný klub nebo spolek, kde se můžete scházet s lidmi stejného zájmu.
  • Bude to vítané rozšíření vašeho společenského kalendáře.
  • Budování a přestavování všeho druhu je skvělé a přirozené posilování fyzičky.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.