Zima je symbolizována elementem vody. Souvisejí s ní ledviny a močový měchýř. Ledviny skrývají naši životní sílu, kontrolují kosti, kostní dřeň, mozek, zuby, vlasy, uši, ovlivňují plodnost, potenci a libido. Jedno čínské přísloví říká: „Když jsou slabé ledviny, měchýř tvoří horko.“ Proto zvláště ženy trpí na chronické záněty močového měchýře. Je třeba chránit se před chladem, být v teple, ale nedovolit, aby se tělo zpotilo, protože tím se poškozuje jangová energie ledvin.
Je-li jang ledvin ‒ neboli teplotní aspekt ‒ v nedostatku, projevuje se pocitem chladu v bedrech, podbřišku, studenýma nohama, zatuhnutím, bolestmi zad, častým močením v noci a poklesem libida. Celková slabost organismu pak může vyvolat agresivitu nebo depresi. V ledvinách může být i nedostatek jinu ‒ neboli šťáv. Nedostatek vyvolává pocity horka, neklidu, poruchy spánku, nervozitu či podrážděnost. Mohou se objevit i problémy související s nedostatkem hmoty, např. osteoporóza.
Tradiční čínská medicína vytvořila harmonicky vyvážený systém stravování, který pečuje o zdraví jedince a preventivě působí proti nemocem v průběhu celého roku.
Pro posílení jangu ledvin jsou vhodné zahřívající potraviny: silné masové vývary a polévky, omáčky, kořenová zelenina, dýně, houby, jablka, hrušky, fazole, zázvor, skořice, muškátový oříšek, kardamom, kozí mléko, sýry, drůbeží, hovězí a vepřové maso, vejce, sůl, ocet, sójová omáčka, hořčice, oregano, bazalka, rozmarýn, tymián, hřebíček, pepř, cibule, pórek, křen, česnek, hořčice.
Jídelníček můžeme doplnit o potraviny neutrální, které můžeme konzumovat kdykoliv během roku: neslazené nearomatické čaje, ovoce mírného pásu, semena, ořechy, zelená, listová a kořenová zelenina, luštěniny, většina obilovin, ryby, mořské plody, máslo, tvaroh, brambory, rýže, droždí, ananas, datle, fíky, švestky, telecí maso, šafrán, lékořice.
Nikdy nezapomeňte ráno snídat!
K snídani jsou nejvhodnější obilné kaše se skořicí (jahelné, ovesné, kukuřičné, rýžové, pohankové) nebo teplé polévky, míchaná vajíčka, teplá klobása apod. Od jedenácti do patnácti hodin můžeme sníst i leccos „nezdravého“, aniž by nás to poškodilo.
Co jíst a jak vařit v zimě?
Pro přípravu jídel v zimě je nejvhodnější pečení, dušení a pomalé vaření. Vařte husté polévky ‒ bramboračku, polévku z červené řepy, pórkovou, mrkvovou se zázvorem, nebo luštěninové dlouho vařené polévky. Vhodné jsou různé druhy mořských řas, luštěniny (čočka, hrách, cizrna, fazole – zejména fazole adzuki), celozrnné vařené obilniny (rýže natural, kroupy), zelenina vařená nebo pečená (kořenová zelenina, červená řepa, dýně hokkaido), sušené houby, tofu, tempeh, ředkev a pohanka. Z koření používáme bobkový list, nové koření, pepř, sójovou omáčku.
K zimě patří slaná chuť, používejte kvalitní sůl, aume ocet. Doporučují se ořechy a semínka, pro lepší stravitelnost předem namočená a pak opražená. Z pečiva je lépe si vybrat kvalitní kvasový žitný chléb nebo si udělat celozrnné placky. Ovoce raději povařte a jezte jako kompot, nejlépe ještě teplý. Většina těchto potravin nám doplní nejen energii jang, ale i energii jin a esenci ledvin, důležitou pro naši dlouhověkost a odolnost. Z nápojů je vhodná teplá voda, zázvorový čaj, chai tea nebo masala.
Co v zimě nejíst?
V zimě se raději vyhneme potravinám chladného typu, jako je syrové ovoce, zelenina, ovocné nebo zeleninové šťávy, chladné nápoje, zmražené potraviny, pšeničná mouka a výrobky z ní. Velmi ochlazující je zelený ječmen, v tomto období zvážíme jeho užívání. Nedoporučují se ani velmi pálivá jídla, vyvolávají pocení, což představuje proces ochlazování. Stačí pouze malá špetka pálivého koření, aby se rozproudil krevní oběh.
Pečené krůtí maso se šípkovou omáčkou
Krůtí maso bez kůže, cibule, maličká mrkev, kousek celeru, koncentrovaný odvar ze šípků, trošku rajského protlaku, skořice, hřebíček, bobkový list, jáhlová mouka, sůl, pepř.
Do pekáče s pokličkou vložíme maso, pokrájenou mrkev, cibuli, celer, posolíme a dáme rychle zatáhnout pod gril (bez pokličky). Pak zalijeme šípkovým odvarem, přidáme bobkový list, několik hřebíčků a pod pokličkou zvolna pečeme do změknutí. Maso opatrně vyjmeme, vyndáme koření, zeleninu rozmixujeme, přilijeme trochu rajského protlaku, zahustíme jáhlovou moukou, povaříme do hladka, dochutíme skořicí, solí, pepřem.
Podáváme s přílohou dle chuti.