Budiž světlo. Jak posoudit, domyslet a vylepšit světlo v domě?

Podle průzkumů se ukazuje, že intenzita světla pro danou činnost, která našim očím stačila, když nám bylo dvacet, se zdvojnásobuje každých dalších dvacet let až do šedesáti.

Hledáte vhodné světlo do koupelny nebo do obývacího pokoje, ale neumíte ho sehnat?

Pokaždé když vstoupím do obchodu se svítidly, jsem nadšená ze široké nabídky lustrů a lamp. Po důkladné prohlídce ale většinou odcházím zklamaná. Jestli je náročné najít dobrý koberec, křesla a barvu na stěny, není to nic proti vybírání pravého lustru nebo lampy do koupelny. Situaci v poslední době ještě víc zkomplikovaly nové typy světelných zdrojů, jako jsou LED žárovky či halogeny. Jak se v tom všem vyznat? Zejména když si začínáme uvědomovat, že v našem věku nejsou ani tělo, ani oči takové, jako dřív.

Každá část bytu potřebuje jinou intenzitu světla

Rozdělme si byt do šesti sfér: chodby a pomocné prostory, místa pro konverzaci, koupelna, místa pro čtení (křesla, postel), kuchyňský pult a pracovní místa (šití, stavění modelů a podobně). Chodby jako základ mají minimální nárok na světlo, na konverazi postačí zhruba o čtvtinu množství světla víc. Nicméně v koupelně, kde se například líčíme, potřebujeme zhruba 8x víc, na čtení 12x víc, v kuchyni, kde čistíme a krájíme maso a zeleninu, asi tak 20x víc a na práce vyžadující rozlišování drobných detailů je to 25x více světla než v běžné chodbě.

Čím jsme starší, tím víc světla potřebujeme

Podle průzkumů se ukazuje, že intenzita světla pro danou činnost, která našim očím stačila, když nám bylo dvacet, se zdvojnásobuje každých dalších dvacet let až do šedesáti. Mezi šedesáti až osmdesáti roky se zvyšuje dokonce o 50 procent. Co z toho plyne? Když je nám dvacet, stačí nám na obyčejné chodbě jen 20 lumenů (lumeny jsou jednotky světla, které vydává světelný zdroj jako je napoříklad žárovka). V osmdesáti je to 130 lumenů. Na šití nebo stavění leteckých modelů potřebujeme ve dvaceti 540 lumenů, ale v osmdesáti už 3230 lumenů. Omlouvám se za technickou odbočku, ale přijde mi to fascinující. Pro nadšence dodávám, že existují aplikace v chytrých telefonech, kterými můžete intenzitu světla měřit.

Jak se vyznat v nových typech žárovek

Halogenové a fluorescentní zdroje dávají světlo, které je nejvíc podobné světlu dennímu. Často se používají pro svícení nad kuchyňskými pulty, v závěsných svítidlech nebo pro nepřímé osvětlení. Jsou vhodné pro osvětlení většího prostoru. Doma takové světlo působí ostře a neosobně. Kompaktní fluorescentní (CFL) a LED žárovky jsou sice dražší, ale šetří kapsu tím, že jsou nejméně náročné na energii. CFL produkují UV paprsky a teplo, zatímco LED zůstávají studené na dotyk. CFL vydrží kolem devíti let, LED žárovky by měly vydržet dvacet let. LED zdroje mohou plynule měnit barvu světla a tvořit různé světelné efekty. Běžně je dostanete ve třech bílých odstínech od opravdu teplé barvy, která napodobuje světlo klasické žárovky, až po namodralou ostrou bílou. Dejte na to pozor při výběru.


Jak osvětlení posoudit, domyslet, vylepšit

  • Mějte na mysli především vaši bezpečnost. Čím jsme starší, tím jsme nemotornější. Zakopáváme, smekáme se, padáme. To je bohužel statistika, jakkoliv si namlouváme, že nás se to netýká. Neváhejte proto nainstalovat tlumené noční osvětlení ovládané pohybovým senzorem například tam, kudy chodíte na záchod. Určitě si to budete pochvalovat.
  • Jak už jsme zmínili, zvyšte celkové množství světla. Nepoužívejte vsak silnější žárovky, než výrobci svítidel povolují. Raději si pořiďte další lampu.
  • Intenzitu světla regulujte pomocí tlumičů neboli „stmívačů“ vymalujte stěny světlými tóny s matným povrchem, které odrážejí víc světla zpět do místnosti, ale nezpůsobují oslňující reflexe
  • Instalujte pomůcky pro co nejsnadnější ovládání světel – dotykové vypínače, spínače reagující na pohyb nebo nejmodernější vybavení pro takzvané „chytré“ domy, které vám mohou podstatně ulehčit život
  • Barva umělého světla nejblíže dennímu světlu je 5000 až 6500 kelvinů. Nicméně teplé světlo 2500 až 3000 kelvinů je nejvhodnější pro příjemný, relaxovaný pocit, takže dávejte přednost teplému zbarvení umělého světla před ostrým, čistě bílým.
  • Když se elektrická svítidla poprvé začala objevovat v domácnostech, byl do místnosti přiveden jeden kabel a logicky umístěn do středu stropu. A tak se to většinou dělá dodnes. Jaká škoda! Se světlem přece dnes už můžeme dělat spoustu kouzel: vymezovat prostor, upozorňovat na speciální kvality prostoru nebo vytvářet specifickou atmosféru.
  • Pro celkové základní osvětlení prostoru zvolte raději menší bodové zdroje rozmístěné pravidelně po celém stropě nebo směrovatelná svítidla na liště v místech hlavního pohybu osob, která zároveň mohou osvětlit zajímavý detail na stěně. K dispozici jsou i mnohá svítidla na baterii, zejména typy pro noční osvětlení. Je sice trochu nepraktické starat se o to, aby baterie nebyly vybité, ale může vám to ušetřit starost se zasekáváním elektrických kabelů do zdi.
  • Závěsné lustry a lampy patří především nad jídelní stůl, protože ho v prostoru „ukotvují“. Bez lampy nad stolem se prostě neobejdete. Zvolte však takovou, která vrhá světlo hlavně dolů. Rozhodně nedoporučuji současný trend lustrů s čirým sklem a takzvanými retro žárovkami, protože oslňují. To není vůbec dobré pro naše postarší oči, nemluvě o tom, že lustr, který svítí do všech stran, nevymezuje onen „magický kruh rodinného stolu“.
  • Centrálně zavěšený lustr není příliš funkční ani v kuchyních, kde potřebujeme vidět především na pracovní pult. Tam se nejlépe osvědčují lineární svítidla (LED pásky nebo v horším případě zářivky a podobně) instalované na spodku horních skříněk. Pokud je ještě nemáte, mohu vřele doporučit.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.