O tom, kdo si vystačí s drobnostmi, by se mohly vést dlouhé diskuse. Někdo zajásá teprve nad novým autem, jiný nad zlatými hodinkami a jiný je šťastný za setkání s přáteli, za dobrý film nebo knihu. Záleží na našem vnitřním nastavení. Jsou i takové povahy, které šťastně žít nedokážou, pořád se za něčím honí, organizují ostatním lidem život a na sebe si čas neudělají. Pak se cítí nepochopení a třeba i nemocní. Severské národy vědí, jak si drobnosti života užívat. Nechcete to také zkusit? Uvidíte, že nejde o nic složitého. Někdy se ani nemusíte zvednout z kanape.
Umění hodit starosti za hlavu
Kdo jiný by měl být šťastný než prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani Meik Wiking, autor knihy Hygge o dánském umění být šťastný. Není to nic zázračného, jde o to umět si vytvořit pohodu, hledat štěstí v maličkostech. Dánské slovo hygge nelze do českého jazyka jednoslovně přeložit, Angličané ho znají jako výraz chill, pod kterým si můžete představit pohodu a nicnedělání. Význam hygge je však mnohem širší. Především znamená nalézání štěstí v obyčejných věcech a maličkostech. Ve vytváření útulného prostředí a ve vnímání věcí, které nás obklopují a těší. Hygge je příjemný životní styl, který napomáhá zbavit se stresu a posilovat psychické zdraví.
Sbližujte se, poznávejte nové lidi a nezapomínejte na ty, které již znáte. Udělejte si čas na rodinné večeře nebo zaveďte dýchánky s kamarády.
Dopřejte si koupel v bylinkách se svíčkou na vaně. Otevřete si dobré pití u krbu nebo se kochejte výhledem na přírodu. Typický skandinávský styl je ten, při kterém sálá bezpečí a hřejivá atmosféra. Stačí maličkosti, třeba v interiéru si zavěsit drobné dekorace, příjemné teplo od svíčky nebo měkká deka rozprostřená přes kolena. Potěšit se můžete větvičkami ve váze nebo barevnými kamínky na poličce.
Čtěte knihy, z kterých se něco nového dozvíte a zároveň vás autorův styl psaní pobaví. Ponořte se třeba do letošní novinky o Buddhovi. Zatím si ho představujete jako sošku holohlavého tlouštíka s dobráckým úsměvem? Autorka vás vyvede z omylu. Buddha byl štíhlý a měl drdol. Jak vycházel s otcem, s manželkou a se synem? Jaký měl vztah k ženám a k sexu? Byl gay? Měl přátele? A co odpůrci? Jak se vyrovnával s kritikou a nenávistí? Selhal někdy? Dokázal přiznat omyl, omluvit se? Měl smysl pro humor? Buddha není zrovna příklad kladného hrdiny. Jeho životní cesta je lemována omyly, protkána sobectvím a vyztužena urputností. Na druhé straně imponuje. Jeho definice moudrosti by se nakonec dala shrnout lapidárně: Nic nečekat. Ale počítat se vším. Milena Holcová – Buddha…ale to je jedno, vydalo Nakladatelství Šalvar.
Udržujte dobré vztahy
Jste rádi sami? Proč by ne, na chvíli to může být dokonce příjemné. Dlouhé vyloučení z lidské společnosti ale škodí duši i tělu. Ne nadarmo je samotka nejhorším trestem ve vězení. Někdy nejde o to, že jste sami, opuštění se můžete cítit i v davu, třeba i v konfliktním manželství.
Důležité je žít uprostřed dobrých a srdečných vztahů. Zkuste navázat kontakty s členy rodiny, s kterými jste se dlouho neviděli. Pokud to nevyjde, najděte si kamarády, s kterými si budete rozumět. Zkuste přes Facebook objevit vrstevníky z mládí. Vyrazte s „kluky“ na ryby nebo na jedno. Užijte si s nimi odpoledne při dobrém jídle, třeba i vzpomínání, nebo si s nimi povídejte o rodině a vnoučatech nebo o společných zájmech. Pokud dáte dohromady partu, vydejte se na výlety po okolí vlakem. Vyberte si město (v dosahu dvou hodin cesty po železnici), které vás zaujme (třeba Tábor) a udělejte si jednodenní výlet po jeho památkách nebo v okolní přírodě.
Pokud vlastníte prut, můžete najít rybářství v okolí a strávit příjemný den při chytání ryb nebo výlovu rybníka. V Chabrybárně pořádají akce s živou hudbou, ochutnávkami ryb a Blatenské pálenky. Ryby z výlovů jsou kapr, amur, sumec a štika (chabrybarna.cz).
Podejte pomocnou ruku
Dánsko a severské země patří mezi ty nejšťastnější na světě, přesto jsou ale zároveň poměrně vysoko na žebříčku sebevražd. Říká se tomu happiness suicide paradox. Jednou z teorií, která by to mohla vysvětlit, je, že nešťastný člověk, který se pohybuje ve společnosti šťastných lidí, se cítí víc vyčleněný než ve společnosti, kde je nešťastných lidí víc. Česká republika je na jednadvacátém místě na světě na pomyslném žebříčku štěstí. „Dánsko je třetí (první jsou Norové), ale pořád je to pro vás top pozice,“ uvádí Meik Wiking, který si oblíbil Prahu.
Radost a pocit štěstí z dobrého skutku vám nikdo nevezme.
„Kde pro vás vidím výzvu a kde se třeba od Dánů lišíte, je míra korupce v zemi a její vnímání. Většina Dánů vám řekne, že rádi platí daně. A to je máme hodně vysoké. Na daních zaplatím kolem 50 procent příjmu a jako většině Dánů mi to nevadí. A víte proč? Protože my máme pocit, že se nám to ve společnosti vrací. Zatímco u vás mají lidé pocit, že se peníze v systému ztrácejí a lidé nedostávají to, co potřebují, v Dánsku je to naopak,“ upozorňuje. Peníze jim dodávají pocit, že je o ně postaráno. Zdravotnictví, vzdělání, sociální systém, u nás mají všichni přístup ke všemu bez ohledu na výši příjmu. Lidé mají stejné příležitosti, bohatí i chudí, muži i ženy. Redukuje to potřebu soutěžit nebo hromadit majetek a dávat ho na odiv. Spousta Dánů dá přednost lepšímu životnímu prostředí.
O dánském způsobu života píše Meik Wiking v další knize, tentokrát s názvem Lykke. Lykke je dánské slovo pro štěstí. Souvisí se šesti zásadami, které vás povedou ke spokojenějšímu životu. Naslouchejte druhým, buďte milí na ostatní a oni budou milí na vás. Podají vám ruku, když to budete potřebovat. Důvěřujte. Oproti Dánům nebo Švédům totiž za vším neustále něco vidíme. Oprostěte se od toho, možná hledáte víc, než kolik za vaším podezřením je. Bude vás tížit méně starostí a štěstí přijde. Sbližujte se, poznávejte nové lidi a nezapomínejte na ty, které již znáte. Udělejte si čas na rodinné večeře nebo zaveďte dýchánky s kamarády. Poznejte sousedy, půjčte si od nich psa a běžte s ním ven. Buďte pozitivní, pozitivní myšlení jde ruku v ruce se zdravím. Snažte se usmívat na svět a všimněte si, že ti, kteří se jen málokdy mračí, jsou více zdraví a z nemoci se rychleji dostanou. Odměňujte se za odvedenou práci a udělejte si radost. Bezcílné rozhazování peněz vás tolik nepotěší. Stanovte si pravidla, která vás v životě udělají šťastnými, ale pozor, musejí se týkat jen vás, nezasahujte do života druhých.
Všeho s mírou
Ještě máme pro vás jeden severský termín týkající se štěstí: Lagom. Ten jde střední cestou. Ani málo, ani moc, lze přeložit jako všeho s mírou. U nás bychom řekli zlatá střední cesta. Nalézání rovnováhy mezi prací a rodinou, mezi koníčky a povinnostmi, také mezi skromností a luxusem. Tento styl se podobá tomu, když se někdo snaží o udržitelný šatník nebo takzvané zero waste – co nejméně obalů. Tedy jde o udržitelnost přírody.
O udržitelném rozvoji se hodně mluví a konečně se v něm také hodně dělá. Udělejte radost přírodě a budete šťastní. Dávejte pozor na to, co kupujete, soustřeďte se na zdravou stravu, třeba z farmářských trhů. Kupujte si kosmetiku, o které víte, že značka používá recyklované a recyklovatelné obaly a že obsah pochází z oblasti, kde se hledí na fair trade. I takovou maličkostí pomůžete k záchraně planety.
Bez rituálů (disciplíny) ale ke štěstí nedoputujete. Udělejte si vždy dopředu program na druhý den.
Šťastně se můžete cítit, když uděláte dobrý skutek. Podívejte se, zda někdo nepořádá sbírku pro lidi postižené válkou nebo nepříznivým osudem (osamělé maminky). Pokud můžete, přineste věci, které jsou hezké, nepoškozené, ale které dlouho nepoužíváte. Radost a pocit štěstí z dobrého skutku vám nikdo nevezme.
Držte se rituálů a společných zážitků
Pokud se pustíte do sbírky o šťastné pocity, zkuste být trochu aktivní. Nicnedělání je občas prima, ale časem vás může uvrhnout do letargie a dobrou náladu vám nepřinese. Klidně si jednou za čas dopřejte pyžamový den, dovolte si nic nemuset a nedělejte si z toho výčitky. Zvlášť tehdy, když máte za sebou náročné období, venku je zataženo a chladno. Otevřete si knihu a čtěte si nebo lenošte podle svého. V období, jaké prožíváte nyní, kdy často nevyjdete z bytu, zkuste dodržet běžné denní rituály. Jsou jako hygiena pro vaší duši. Vstaňte ráno, dejte si sprchu, oblékněte se a dojděte si do pekárny pro oblíbený croissant. Dejte si kávu v místní kavárně a povídejte si klidně s cizími lidmi. Budete se cítit lépe, než zavření doma u televize.
Psycholožka Ivana Hořicová doporučuje: „Ráno vstaňte, běžte se umýt, třeba i nalíčit a oblékněte se. Celý den v pyžamu zní skvěle, ale dopřejte si ho jen jednou za čas. Pokud v něm setrváte celé týdny, rozloží vaši psychiku na drobné.“
Bez rituálů (disciplíny) ale ke štěstí nedoputujete. Udělejte si vždy dopředu program na druhý den. Můžete si naplánovat schůzku s příjemnými lidmi nebo si s nimi zavolat a popovídat. Pokud máte v mobilu aplikaci WhatsApp, utvořte si společnou skupinu a pište si, komentujte společně třeba tenis, pokud vás baví, volejte si nebo se pochlubte obrázky. Choďte na procházky, klidně pomalu, nikam se nežeňte. Stačí hodina nebo až tři klidnou chůzí. Provětráte hlavu a zbavíte se tukových polštářů. Můžete si dát sluchátka do uší a učit se poslouchat lektora (A. J. Hoge – Effortless), který mluví v angličtině. Časem se mu naučíte rozumět. Není třeba spěchat, zadýchávat se, bojovat s vlastním tělem tak, abyste ztratili energii a museli ji doplňovat energeticky náročnými nápoji nebo mlsáním sladkostí. O to nejde. Stačí jen tak se projít a sbírat endorfiny, pocity štěstí zdarma, jen tak mimochodem trénovat mozek.
Tomuto stylu se říká pure energy. Když nemůžete jít ven, uspořádejte si společenskou akci s rodinou doma. Každá aktivita se počítá. Buď si najděte programy v počítači, nebo si vymyslete vlastní. K pobavení si vybírejte lehčí žánr a komedie raději než dramata. Naučte se poslouchat zase rádio nebo podcasty (aplikace Spotify) v mobilu. Zlepšíte si vzdělání (třeba cizí jazyk) a budete se dobře bavit. Oblékněte se do společenských šatů a pusťte si v televizi záznam z divadelního představení nebo oblíbený film. K němu si nalijte sklenku (jen jednu) kvalitního suchého červeného vína a sledujte pořad společně. Při oblíbené hudbě si zatancujte s partnerem, nebo klidně i sami.