Boží milosti
Tento recept byl vykoupen krví dítěte. Přibližně v osmi letech se mi smeklo kolo v zatáčce u nás na vsi. Strašně jsem se sedřela a z vrat domku u zatáčky vylezl pán. Takový samotář a trochu podivín. K úžasu kamarádů mě chytl do náruče a odnesl si mě domů. Položil na gauč, vyčistil mi rány a do ruky vrazil neuvěřitelně promaštěný pytlík s čímsi. A já jsem si pak vyhojená, už naprosto beze strachu zašla i pro recept. A odtud pramení zkušenost − nedat nikdy na první dojem. Zdravím do nebe, pane Ž.
Suroviny na 20 ks.
- Ingredience na tukové těsto: 100 g másla, 100 g hladké mouky.
- Ingredience na pivní těsto: 270 g hladké mouky, 2 žloutky, 120 g piva 12˚.
- Ingredience na obalení: moučkový cukr, vanilkový cukr
Obě těsta zpracujeme. Pivní těsto rozválíme na větší čtverec. Tukové těsto zformujeme do čtverce asi 12 x 12 cm, položíme ho na větší čtverec a zabalíme jako do dopisní obálky. Dáme do lednice asi na půl hodiny vychladit. Pak těsto po půl hodině vždy vytáhneme, přeložíme a znovu uložíme. Překládáme tak, že vyválíme dlouhý obdélník asi 1 cm silný, naznačíme si střed a oba konce přeložíme do středu. Pak ještě přeložíme na středu napůl. Postup překládání opakujeme 3x. Nakonec těsto rozválíme na velký plát asi 50 x 50 cm a rádýlkem rozkrájíme na čtverce 10 x 10 cm. Každý čtverec uprostřed ještě čtyřikrát nařízneme. Milosti poté smažíme ve vysoké vrstvě oleje do růžova. Necháme na ubrousku okapat a pak ještě teplé obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s cukrem vanilkovým.
Makovky
Makovka je moje dětství. Hrnek bílé kávy, smetanový krém a makovka ke snídani. Vidím svůj hrneček s chlapečkem a holčičkou na kole. A je mi strašně blaženě. Tyhle makovky jsou zadělané s napařenou hmotou a díky tomu vydrží vláčné i tři dny.
Suroviny na 16 ks.
- Ingredience na napařenou hmotu: 40 g hladké mouky, 190 g vody.
- Ingredience na těsto: 730 g hladké mouky, 60 g cukru krupice, 1 sáček sušeného droždí (10 g), 8 g soli, 225 g plnotučného mléka, 60 g změklého másla, 2 vejce.
- Ingredience na dokončení: 1 vejce, 1 lžíce mléka a špetka soli na potření, mák na posypání
Nejprve si připravíme napařenou hmotu. V malém hrnci umícháme metličkou vodu s moukou. Na mírném ohni začneme hmotu nahřívat na cca 65 stupňů. Nesmí se vařit! Za stálého míchání po dvou až třech minutách začne hmota houstnout. Přendáme ji do misky, povrch uhladíme a povrch přikryjeme folií. Takto připravenou hmotu necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Do zadělávací mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, sůl, droždí a změklé máslo. Rukou řádně promícháme a promačkáme na drobenku. Následně přidáme napařenou hmotu, vejce a mléko. Vypracujeme vláčné, lehce lepivé těsto, které poprášíme moukou, zformujeme do koule a dáme kynout do mísy pod folii přibližně na jednu hodinu. Vykynuté těsto lehce promícháme a rozdělíme na dva díly. Každý díl rozválíme na velký kruh a hladkým rádýlkem rozdělíme na osm trojúhelníků. Ty stáčíme rukou do tvaru rohlíků, a to od širšího okraje ke špičce. Připravené makovky dáváme na plech vyložený pečicím papírem nebo hnědou pečicí folií špičkou dolů. Necháme dalších minimálně 45 minut nakynout. Potřeme směsí vejce, mléka a soli, posypeme mákem a pečeme v rozpálené troubě na 220 stupňů (horní a dolní ohřev, střed trouby) přibližně 12 minut.
Kefírová buchta
Kefír nakopne imunitu a podpoří činnost střev. Je dokonce silnější probiotikum než jogurt. A ač to nevypadá, z této buchty udělá nadýchaný, lehký a vláčný klenot. Nejúspěšnější rodinný recept, ať ho pošlu kamkoli.
Ingredience:
300 g hladké mouky, 300 g cukru moučka, 500 g kefíru, 2 lžičky sody, 2 lžíce kakaa, 1 celé vejce, 100 g oleje. Ingredience na polevu: 140 g cukru moučka, 80 g rozpuštěného másla, 2 lžičky kakaa, 2 lžičky rumu.
Všechny suroviny odvážíme do mísy a pár minut prošleháme, aby těsto bylo pěkně kompaktní a bez hrudek. Vylijeme na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech 25 x 35 cm a dáme péct do trouby rozehřáté na 170 stupňů. Pečeme cca 35 minut.
Mezitím si připravíme polevu, kterou přelejeme horkou buchtu. Nad parou vymícháme cukr s máslem. Když je máslo povolené, přidáme kakao a rum. Vymícháme do hladka. Nahříváme opravdu opatrně. Pokud použijeme vyšší teplotu, má poleva tendenci se srazit.
Kniha Cesta z těsta obsahuje přes 80 receptů a ukázky tradičních řemesel (košíkářství, pletení z proutí, zpracovávání ovčí vlny, draní…), které Petra Burianová s rodinou doma stále udržuje. Nyní Petra připravuje pořad pro Českou televizi o tradičních řemeslech. Více se o ní dozvíte na Instagramu @bududub. Webové stránky připravuje.