Foto © Shutterstock

Kouzelná moc rostlin: Bršlice kozí noha. Postrach zahrádkářů, či vzácná léčivka?

Lidově se jí též říká kozonoha, peťour, husí packa či kerhák. Ve středověku byla součástí klášterních zahrad jako zelenina i léčivá bylina. Ve 12. století popsala její účinky lékařka a přírodovědkyně svatá Hildegarda z Bingenu. Velmi populární se stala v druhé polovině devatenáctého a na začátku dvacátého století.

Je bohatá na vitamin C, má velké množství provitaminu A, bílkovin a velmi vysoký obsah minerálů a stopových prvků jako železo, mangan, měď, titan a bór. Obsahuje také silice, třísloviny, hořčiny, tanin či organické kyseliny, éterické oleje a kumariny.

Využití v léčitelství

Bršlice je silně močopudná, brání zadržování vody v těle a podporuje vyučování solí. Snižuje riziko tvorby močových i ledvinových kamenů. Uvolňuje křeče, zejména v břišní oblasti. Podporuje látkovou výměnu a normální trávení a tím ovlivňuje snižování tělesné hmotnosti. Účinně pomáhá při léčbě diabetu 2. typu. Má antibiotické účinky a působí proti bakteriím. Odkyseluje organismus. Doporučuje se užívat ji v rámci jarní detoxikační kúry.

Pomáhá také při bolesti dolních končetin, které často souvisejí s otoky a zavodněním. Hojí zanícené rány a eliminuje komplikace. Na tyto potíže používejte koupele nebo obklady z odvaru kořene.

Bršlice pomáhá i při dně a podagře. Je účinnou při podpůrné léčbě revmatismu. Zlepšuje pohyblivost kloubů, zlepšuje stav hemoroidů a snižuje frekvenci jejich vzniku. Používejte čaj a současně i koupele nebo obklady z odvaru kořene.
Ve velkém množství může vyvolat nevolnost nebo podráždění ledvin, proto je nutné dodržovat dávkování.

Čaj z bršlice
Dvě lžíce oddenku přelijeme půl litrem horké vody a 15 minut louhujeme, poté scedíme. Užíváme zejména při dně, tvorbě embolií či překyselení organismu. Pijte po dobu deseti dnů a pak udělejte stejně dlouhou pauza. Pokud nedošlo k zlepšení, můžete kúru ještě dvakrát opakovat.

Obklad z listů bršlice
Čerstvé listy spařte horkou vodou nebo krátce převařte. Po zchladnutí na tělesnou teplotu je přiložte v gáze na bolestivá místa, zabalte potravinářskou folií a nechte působit vždy asi 30 minut.

Obklady z odvaru kořene
100 g kořene povařte ve dvou litrech vody asi pět minut. Nechte 15 minut odstát. Nohy ponořte do odvaru nebo ho přidejte do koupele, případně si udělejte obklad a nechte jej působit přes noc.

Zdravotní koktejl z bršlice
Z rostliny můžete připravit zelený koktejl a chuť vylepšit třeba šťávou z jablek. Výtažky z bršlice pomáhají tvorbě a čištění krve, regulují krevní tlak a snižují nervozitu. Při vnitřním užívání bršlice se zlepšuje vylučování solí z těla, ustupují problémy s klouby a revmatické bolesti.

Využití v kuchyni

Bršlice se báječně hodí do kuchyně jako koření i zelenina. Listy se používají na saláty, vegetariánské karbanátky, špenát, zeleninové nádivky, bylinkové brambory, jídla z jednoho hrnce, polévky z planých bylin, pesta a bylinková másla. Chcete-li mít velice jemný salát, použijte mladé světlezelené lístky. Přidává se do bylinkových olejů, smoothies. Bylinkovým limonádám a likérům dodává vynikající aroma. Květy a listy slouží jako jedlá ozdoba na sýrové mísy a do studeného bufetu.

Krémová polévka z bršlice
½ kg nových brambor, ½ lžičky kmínu, zeleninový vývar, hrst bršlice.
Brambory nakrájíme na kostky a uvaříme s kmínem a vývarem, po uvaření přidáme plnou hrst bršlice, osolíme a rozmixujeme. Nakonec ozdobíme lžící zakysané smetany.

Bršlicový špenát
6 hrstí bršlice, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 cibule, trochu smetany.
Při přípravě postupujeme stejně jako v případě špenátu. Cibuli osmahneme na oleji, přidáme nakrájené listy a dusíme doměkka. Ke konci přidáme sůl, pepř, česnek a 1 až 2 lžíce smetany.

Bršlicová šťáva
5 hrstí listů a lodyh bršlice, 4 jablka, 1 velký, nebo 2 malé citrony, 1/2 salátové okurky, kousek zázvoru (1 cm).
Všechny přísady zpracujeme v odšťavňovači.

Bršlicový salát
1 menší hlavička ledového salátu, hrst mladých listů bršlice, 1 malá cibule, 2 až 4 ředkvičky.
Dresink: 1 lžíce olivového oleje, 1 lžička hořčice, 2 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce koncentrované šťávy z jablek, hrušek nebo agáve, sůl a pepř podle chuti.

Využití v kosmetice

Omlazující koupel
V koupeli působí skvěle na detoxikaci organismu a díky vysokému obsahu chlorofylu má podpůrné účinky na kůži celého těla. Lázeň zmírňuje stopy stárnutí. Stejně účinkuje i zábal na ruce.

Bršlice mírní otok a svědění
Když vás poštípe hmyz, škrábnete se nebo říznete o trávu, utrhněte list bršlice, rozemněte mezi prsty a potřete postižené místo. Za chvilku se vám uleví.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.