Víte, že v Americe jsou lidé šťastní, když dostanou práci s bonusem od zaměstnavatele, který jim zaplatí lékařské prohlídky? Zdravotní péče je totiž tak drahá, že na obyčejnou prevenci u lékaře stovky tisíc lidí nemá peníze. A pro tamní penzisty je to obří problém, který vláda zatím řeší marně. To Češi mají preventivní prohlídky zdarma, jsou osvobozené dokonce i od třicetikorunového regulačního poplatku. Přesto na ně řada lidí ani nepřijde.
I proto jsme bohužel na prvním místě v Evropě co do počtu úmrtí lidí na rakovinu střev a konečníku. Pacienti přijdou příliš pozdě na to, aby se jim dalo pomoci. A proto také Evropská unie poskytla Česku přes sto milionů korun, které dostaly zdravotní pojišťovny na takzvané adresné zvaní. Oč jde? „Na preventivní vyšetření budou zváni lidé z rizikových věkových skupin, kteří na ně nechodí, tedy ne všichni pojištěnci VZP,“ říká mluvčí největší pojišťovny v zemi Oldřich Tichý.
Jen VZP takto plánuje oslovit asi 1,2 milionu lidí, další zdravotní pojišťovny osloví dohromady zhruba stejný počet lidí. Jde o preventivní vyšetření na rakovinu prsu, děložního čípku, rakoviny střev a konečníku. „Pozvánku na preventivní vyšetření prsu dostanou ženy ve věku od 45 do 70 let, u děložního hrdla jde o ženy ve věku od 25 do 70 let a u tlustého střeva a konečníku jde o ženy i muže ve věku nad padesát let až do sedmdesáti,“ popsal mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Žádné potíže, žádná nemoc? Omyl. Myslíte si, že když nemáte žádné velké potíže, že jste zdraví a nemusíte k lékaři? Možná ano. Jistotu vám ale dá jen lékařská prohlídka. Mimochodem: nádory v první fázi vůbec nebolí, zejména nádor střev a konečníku, toho si pacient často ani nevšimne a přijde se na něj, až když je pozdě. Lidé pak v lepším případě končí s umělým vývodem střev, v horším umírají.
Zdravotní pojišťovny začaly zvací dopisy rozesílat už v polovině ledna. Akce pokračuje celý letošní rok až do půli příštího roku. Nelze proto přesně určit, kdy dopis od pojišťovny dostanete. Obecně to bude v tom měsíci, kdy slavíte narozeniny. „Cílem je rovnoměrně rozdělit celou skupinu pozvaných, aby nebyly přetíženy lékařské ordinace a lidé zbytečně nečekali,“ vysvětluje Tichý.
A co pak? S dopisem by měli oslovení jít k praktickému lékaři, ženy mohou vše vyřídit u svého gynekologa. Tedy jak prohlídku čípku, tak je gynekolog může odeslat na mamograf. Na mamograf však ženu smí poslat i praktický lékař. Kterýkoli z nich může také provést vyšetření testem odhalujícím skryté krvácení ve stolici. Takže pro muže to znamená, že by měli s dopisem zamířit ke svému praktikovi.
Mimochodem: za žádné z vyšetření se nic neplatí, a žádné není nepříjemné. Jde o zhruba desetiminutovou záležitost v ordinaci. A na to se vyplatí najít čas. Budete mít jistotu, že jste zdraví, a pokud náhodou ne, na nemoc se přijde včas. Nejde přitom o žádná mimořádná vyšetření, ale o programy onkologické prevence, které v Česku běží už dlouho, a lidé na ně mají normálně nárok v pravidelných intervalech. Jen do ordinace nepřijdou. „Proto také bude rozesílána i druhá vlna dopisů – kdo nebude reagovat na první, dostane s odstupem času další,“ říká mluvčí VZP.
Test na okultní krvácení do stolice by měl každoročně podstoupit každý člověk mezi 50 a 55 lety, ve věku od 55 let pak jednou za 2 roky (od 55 let je možno si zvolit variantu ne tak příjemného vyšetření pomocí kolonoskopie, kde stačí přijít jednou za 10 let). Poctivě však na prohlídky dochází sotva 10 procent lidí. O něco lepší je situace u prevence rakoviny děložního hrdla. Ta se dělá za pomoci stěru a ženy by jej měly absolvovat každý rok již od mládí. U nádorů prsu by si vyšetření pomocí mamografu měla nechat udělat jednou za dva roky každá žena nad 45 let. Pravidelně to však dělá jen necelá polovina – 45 procent.
Autorka je redaktorkou MF DNES