Toto vám doktoři tají! Zdravotnictví je zaplevelené lživými zprávami

Účinný lék proti rakovině roste na vaší zahrádce, lidem podávají jed na krysy, vaše tělo je zaplavené toxiny, neočkované děti nepředstavují pro nikoho žádné riziko, říká imunoložka z Harvardu… Dostaly se k vám podobné zprávy? Znepokojují vás a nevíte, jestli jim máte věřit?

Fake news, dezinformace a hoaxy na poli medicíny jsou tématem, se kterým jsem před pár lety spojila svůj pracovní život. Sama je vyhledávám a jako novinářka se snažím nejrůznější nesmysly uvádět na pravou míru. Už jen proto, že tyto nesprávné, nebo dokonce zcela lživé informace ovlivňují rozhodování lidí o vlastním zdraví a mohou vést k tomu, že odmítnou účinnou léčbu, což je v krajním případě může stát život. Ať už ale píšu o čemkoliv, mám jistotu, že dříve nebo později se objeví další nepravdivá zpráva. Jak se tedy v jejich záplavě vyznat a čemu vlastně věřit? Pro začátek je dobré dát si pozor na několik znaků, které ukazují, že zpráva bude nejspíš falešná.

Nejspíš jste na takové zprávy opakovaně narazili sami. Třeba, že nejlepší způsob, jak vyléčit rakovinu, je jíst kořen pampelišky a jádra z meruněk nebo že očkování je vlastně nástroj na sterilizaci lidstva. Ještě před tím, než se ale rozhodnete podobný článek přeposlat, nebo dokonce se pod jeho vlivem rozhodnout, že odmítnete léčbu, kterou vám nabízí váš lékař, na chvíli se zastavte a podívejte se na zdroj zprávy. „S trochou nadsázky, že Země je plochá, svět ovládají ilumináti a americký prezident je mimozemšťan, pak není třeba brát takový zdroj vážně ani co se týče ostatních informací a jeho čtení je pravděpodobně bohapustou ztrátou času,“ říká Petr Nutil, zakladatel portálu Manipulátoři.cz, a také autor knihy Média, lži a příliš rychlý mozek: Průvodce postpravdivým světem. Pokud se zpráva objevila na některém z webů, jako jsou Badatel.net, AC24.cz, Sputnik.cz, Svetkolemnas.info, Ceskoaktualne.cz, Protiproud.cz, které běžné šíří různé dezinformace a konspirační teorie, můžete ji s klidným svědomím ignorovat.

Čím je zpráva o zdraví víc šokující, tím je pravděpodobnější, že bude falešná.

A jestli na podobnou zprávu nenarazíte v ostatních, serióznějších médiích, je téměř jisté, že jde o podvod. Příkladem jsou různé zprávy o „zázračných lécích“ proti vážným onemocněním. „Většina lidí, kteří argumentují různými konspiračními teoriemi, si neuvědomuje, že ve skutečnosti sedla na lep podvodníkům. Zázračný univerzální lék na rakovinu by byl natolik přelomovým objevem, že by o něm všechna média určitě chtěla informovat. A to, že o něm nepíšou, neznamená, že jsou součástí spiknutí mocných, ale prostě to, že si informace ověřují a nezveřejní nesmysl,“ dodává Lukáš Hána, lektor kritického myšlení a zakladatel projektu Kritické myšlení #krimyš.

Vyvolávají silné emoce

V roce 2016 zaplavila český internet šokující zpráva o batoleti, které zemřelo na Hodonínsku po očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Ještě než byly známy výsledky pitvy, objevilo se několik teorií o tom, že příčinou úmrtí je právě toto očkování. Články o úmrtí tohoto dítěte byly velmi emotivní a zároveň popisovaly spiknutí farmaceutického průmyslu a lékařů, kteří se pokusí údajnou „pravdu“ utajit. I pod vlivem této zprávy se řada rodičů utvrdila v tom, že očkování je nebezpečné a udělají dobře, pokud své děti očkovat nenechají. Realita je ale jiná. Dítě nezemřelo kvůli očkování, ale protože jej zavraždila jeho vlastní matka, která také byla za vraždu odsouzena. Právě očkování dětí je v mnoha ohledech třaskavé téma a je často těžké odlišit lež od pravdy. Jestli ale narazíte na velmi emotivní příběhy doplněné o varování, že očkování je nebezpečné, zbystřete. „Stránky odpůrců očkování neinformují o očkování objektivně, ba co hůř, jsou plné dezinformací. Jejich autoři jsou už dávno rozhodnutí o tom, že očkování je neúčinné a nebezpečné, a podle tohoto svého přesvědčení tvoří i obsah pro veřejnost bez ohledu na kvalitu či důvěryhodnost předkládaných informací,“ vysvětluje Tomáš Ondriga, člen skupiny Lovci šarlatánů, která se věnuje nesmyslům a dezinformacím šířených na internetu a sociálních sítích.

Američtí vědci zjistili, že…

Poměrně často se stává, že chybí zdroj původní zprávy nebo se článek odvolává na další „alternativní“ web, a tak vzniká spletitá síť zdánlivé důvěryhodnosti. Bohužel i řada zavedených médií někdy informace zkreslí. Pak před vámi stojí náročný úkol pokusit se dohledat původní zprávu, nebo ještě lépe vědeckou studii. Také si můžete zkusit ověřit jména údajných odborníků, na které se článek odvolává. Příkladem falešné autority je třeba Tetyana Obukhanych, údajná imunoložka z Harvardu, na kterou se v poslední době odvolávají odpůrci očkování. Jenže ve skutečnosti na harvardské univerzitě vůbec nepůsobí a ani se nevěnuje výzkumu vakcín. „Pokud Tetyanu Obukhanych používáte jako váš „zdroj“ pro jakékoli odmítání očkování – nedělejte to. Předkládá nevědecké důkazy, používá náhodný výběr, zastrašovací argumenty a vyložené lži a dezinformace, aby zamlžila diskusi o vakcínách,“ shrnuje Anetta Pierzyna, veterinární lékařka, která působí v Českém klubu skeptiků Sisyfos. Na jeho stránkách také najdete podrobné vysvětlení nejen falešného příběhu této údajné odbornice, ale i rozbor další falešné autority, která se pravidelně objevovala i v českých mediích. Je jím Jan Šula, objevitel neexistujícího oboru „psychoneuroimunologie“ a zároveň držitel vědecké anticeny Zlatého bludného balvanu, kterou udělují právě skeptici. Šula založil pracoviště s honosným názvem Institute for Biomodulation Medicine, na jehož adrese ve skutečnosti sídlí mrazírny. Za svou „léčbu“ běžně inkasoval desítky, či dokonce stovky tisíc korun, aniž by důvěřivým nemocným vůbec sdělil, co jim podává.

Prodej zázračných pilulek

V případě informací o zdraví existuje ještě jeden poměrně spolehlivý nástroj, jak odhalit ty falešné. Pokud narazíte na zprávy obsahující slova jako „toto vám lékaři nikdy neřeknou“ a vzápětí objevíte odkaz na údajně zázračné tablety, nejspíš jste narazili na podvodníky, kterým jde jen o vaše peníze. Právě propojení zdánlivě zpravodajských článků o lidském zdraví a e-shopu s doplňky stravy, různými amulety či třeba „terapeutickými“ službami, by vám v hlavně mělo rozblikat pomyslnou červenou kontrolku. Příkladem je třeba americký portál Goop.com, za kterým stojí herečka Gwyneth Paltrow, nabízející třeba „vaginální energetická vajíčka“, jenž mají řešit celou řadu gynekologických i vztahových potíží. Ve skutečnosti jde ale jen o kus opracovaného předraženého kamene, který nedělá vůbec nic, i když se jeho obdoba za zhruba tisíc korun prodává i v Česku. Podobně s rezervou berte i zprávy, které hovoří o „detoxikaci“, „těžkých kovech“, „parazitech“ nebo „překyselení“, a vzápětí vám nabízí, jak tyto záležitosti za nemalé peníze řešit.

Důvěřujte, ale prověřujte

  1. Najděte si lékaře, kterému důvěřujete a mluvte s ním o tom, že jste narazili na znepokojivé informace ohledně zdraví. Pokud chcete ukončit léčbu a přejít na cokoliv „přírodního“, zeptejte se ho předem na jeho názor. I nevědomky si můžete ublížit, protože řada doplňků stravy i bylin ovlivňuje účinek léků.
  2. Jestli se potýkáte se závažnou diagnózou, zkuste se obrátit na pacientské sdružení, které se věnuje nemocným se stejným problémem, jaký řešíte vy. Pacientské organizace spolupracují se skutečnými experty a ověřují si informace, které zveřejňují. Zároveň vám poradí lépe než anonymní internetové diskuse.
  3. Čím je zpráva o zdraví víc šokující, tím je pravděpodobnější, že bude falešná. Zkuste se podívat, zda stejnou informaci přinesla i další seriózní média, nebo se objevuje jen na dezinformačních webech, a ověřte si jména a pracoviště citovaných odborníků. Pokud máte pochybnosti, podívejte se na weby jako Manipulatori.cz, Hoax.cz, Zdravotnickydenik.cz nebo Sisyfos.cz. Ty se systematicky věnují ověřování nepravdivých zpráv a uvádějí je na pravou míru.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.