Foto © Denik N

Důvěra, to je recept proti falešným zprávám

V České republice patří většina deníků miliardářům. Ti je často vnímají jako záchrannou brzdu či mediální pojistku svého byznysu. A to samozřejmě ovlivňuje obsah novin. Nabídnout objektivní novinařinu se loni na jaře rozhodla skupina investorů, kteří patří mezi zakladatele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. A vznikl Deník N. Jak je na tom po roce na trhu a co čtenářům nabízí, popisuje jeho ředitel Ján Simkanič.

Na Slovensku vychází Denník N už čtyři roky. Vznikl jako přímá reakce na ohrožení slovenského mediálního trhu oligarchy. V roce 2014 ho založili novináři, kteří nesouhlasili se vstupem finanční skupiny Penta do vydavatelství tehdy nejvýznamnějšího slovenského deníku SME. „Po čtyřech letech má slovenský Denník N čtyřicet tisíc předplatitelů. Což je zázrak i v evropském kontextu! Vloni v lednu zveřejnil jeden z jeho lídrů na svém facebookovém profilu otázku, zda by dávalo smysl založit českou verzi. Chytil se toho Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a propojil budoucí investory českého Deníku N se slovenskou stranou. Pak to šlo docela rychle. Na konci dubna jsem dostal nabídku, jestli bych se postaral o rozjezd celého projektu. V říjnu jsme spustili online verzi, od ledna letošního roku i tištěné vydání,“ popisuje rekordně rychlý vznik Deníku N ředitel Ján Simkanič.

Deník N vstoupil na mediální scénu v době, kdy většinu velkých deníků vlastní čeští miliardáři. Ekonomická krize v roce 2008 totiž udělala z médií snadný investiční terč pro oligarchy – Babiš, Křetínský a spol. přepsali zdejší mediální mapu. Méně či více otevřeně deklarují, že média mají jako pojistku, aby v souboji oligarchů měli krytá záda.

Může to celé skončit tak, že se populisti odrovnají sami. Nebo se to všechno zkomplikuje. Už nyní padáme do bažin, co se týče úrovně veřejné komunikace. Nevím, zda jsme schopni se sami vytáhnout za vlasy ven. Protože pokud ne, přijde někdo, kdo na populistickou poptávku odpoví ještě agresivněji.

V komunikaci s budoucími čtenáři vsadil Deník N na poptávku po nezávislém deníku opírajícího se o hodnoty svobody a demokracie s orientací na západ. Přišel navíc s konceptem výhradně placeného obsahu a podmínil svůj vznik tím, že o něj projeví zájem dostatek předplatitelů ještě před spuštěním. „Zatím je to všechno nad očekávání. To, že nás při veřejné sbírce podpořilo 5500 lidí, kteří nám dali sedm milionů korun, je pro nás velká odměna. A to jsme do marketingu nedali prakticky ani korunu. Zároveň je to pro nás obrovský závazek. Víme, že každým článkem bojujeme o každého předplatitele,“ dodává Simkanič.

Tištěná verze vychází od pondělí do pátku a mezi předplatiteli najdeme i starší čtenáře, kterým předplatné často kupují děti či vnuci. „Píšou nám, že díky tomu po dlouhé době nacházejí nad novinami v rodině společnou řeč. Je to zajímavý fenomén,“ říká Simkanič. Z řady průzkumů totiž vyplývá, že čím dál víc se mezi sebou neumíme bavit. Neumíme se sebou nesouhlasit, za spoustu reakcí si dosazujeme emoce. A na naštvání sázejí i politici. „Mají z toho krátkodobý prospěch, ale dlouhodobě bychom měli vnímat, že tady žije deset milionů lidí, kteří spolu musejí vyjít. Ne pět a pět, kteří se mezi sebou nenávidí.“

Deník N tak od začátku vsadil na velkou redakci a zkušené redaktory. Redakce není jednobarevná, nabízí různé pohledy na věc a zakládá si na komunikaci se čtenáři. „Dáváme lidem nahlížet pod pokličku vzniku novin. Aby věděli, že nesedíme v nějakém honosném paláci, ale že jsme lidi z masa a kostí, kteří jen chtějí dobře dělat svoji práci. A nemají problém smontovat si sami poličky v kanceláři,“ směje se Ján Simkanič s odkazem na fotky budování redakce, které byly k vidění na Facebooku.

V čase, kdy veřejné mínění ovlivňuje existence tzv. falešných zpráv (fake news), šíření strachu, nedůvěry a jednoduchých populistických receptů téměř na cokoliv, má Deník N zdánlivě jednoduchou ambici – popsat věci pravdivě a zároveň vybrat ze změti informací to, co je důležité. „Jsme jako stát připraveni na útoky z vnějšku? Máme fungující školství? Jak řešíme sucho a nedostatek vody? Zkrátka se zaměřujeme na témata, která jsou klíčová a o kterých se často spíše mluví, než že se v nich něco reálného děje. Odkrýváme pozadí kauz a píšeme o majetku nejbohatších lidí v zemi. Dosavadní ohlas je důkazem, že jsme na dobré cestě a že by naše noviny mohly být skutečnou službou veřejnosti,“ uzavírá Simkanič.


Proč Deník N?

  1. Stojíme na straně svobody a demokracie.
  2. Hledáme pravdu a používáme při tom kritické myšlení.
  3. Žurnalistiku pro nás představují fakta, nikoliv dojmy.
  4. Jsme nezávislí na politických, obchodních a inzertních zájmech.
  5. Vybíráme pro vás jen to, co je skutečně důležité.
  6. Nejrychlejší stručné zpravodajství nabízíme zdarma.
  7. Zásadní témata vysvětlujeme v dlouhých textech do hloubky a v souvislostech.
  8. V naší redakci pracuje padesát zkušených tvůrců obsahu.
  9. Svou práci děláme s nadšením a vírou, že má zásadní smysl.

Vyzkoušet si Deník N můžete na webových stránkách Denikn.cz.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.