Hořčičná semínka jsou bohatá na přírodní antibiotika, mají antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Obsahují beta-sitosterol (látku s účinkem estrogenu, zabraňující vzniku aterosklerózy a mykózy), chlorofyl a vitamíny A, K, P, E a B6. Hořčičné semínko se užívá při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči a při náchylnosti k zácpě. Je osvědčeným prostředkem v léčbě revmatizmu, artritidy a některých kožních chorob. Pomáhá při bronchitidě a chrapotu. Při delším užívání však hořčice snižuje funkci vylučování moči, proto by se jí měli vyhýbat lidé s nemocnými ledvinami.
Využití v lidovém léčitelství
Známým léčivým prostředkem jsou hořčičné placky na bolesti kloubů a zad, ale málokdo ví, že hořčičné náplasti přiložené na hrudník výborně podporují odkašlávání při zánětu horních cest dýchacích. V současné době se hořčice z farmakologického hlediska zkoumá i jako lék s protinádorovými a antioxidačními účinky. Nadměrné požití hořčice může vyvolat zvracení. Recept našich babiček: placka z rozemleté hořčice a mouky se přikládá na revmatická místa a tiší bolesti.
Využití v kuchyni
Hořčice podporuje chuť k jídlu a trávení. Během trávicího procesu ulehčuje krevnímu oběhu. Přidává se do grilovacích směsí, ke konzervaci ovoce, zeleniny a hub. Obsahuje glykosidy, které pomáhají při vstřebávání minerálních a dalších látek. Osmažením v oleji získávají semínka jemnější oříškovou příchuť a přidáním na poslední chvíli si uchovají ostrou chuť.
Rozlišujeme tři druhy hořčičného semínka: bílé, hnědé a černé. Všechna tato semínka mají rozsáhlé využití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Hořčičné semínko patří k základním ingrediencím indického karí.
Ze semínek bílé hořčice se vyrábí „obyčejná“ plnotučná hořčice. Ze směsi nahrubo mletých bílých a černých semen se připravuje kremžská hořčice. Existují však i speciální hořčice sladké i ostřejší, doplněné o bylinky, koření, kečup nebo najemno nasekané plody papriček, oliv či rajčat. Přidáním fíků či pomerančů získává hořčice exotický nádech. Pro labužníky se vyrábí hořčice s whisky, chardonnay nebo se šampaňským.
Domácí hořčice – 350 g bílých a černých hořčičných semínek rozdrtíme, přidáme 2 dcl octa, 50 g soli, 130 g cukru a půl lžičky mletého černého pepře. Dřevěnou vařečkou mícháme až do vytvoření hladké pasty.
Pikantní hořčice s medem – Půl hrnku semínek černé hořčice, půl hrnku medu, a tři lžíce vinného octa. Hořčici rozdrtíme na prášek, mezitím ve vodní lázni zahříváme med. Jakmile změní barvu, přidáme hořčičný prášek a dobře mícháme. Ocet přidáváme postupně, dokud se nevytvoří hladká pasta.
Hořčice s čerstvým estragonem – 1,5 hrnku obyčejné hořčice doplníme dvěma lžícemi jemně krájené estragonové natě. Ochucenou hořčici necháme alespoň den uležet.
Hořčice s vůní tymiánu – 1,5 hrnku drcených žlutých hořčičných semínek, hrnek bílého vinného octa, 2 lžíce nakrájené nati tymiánu, hrnek olivového oleje a 2 lžíce cukru smícháme, necháme 12 hodin uležet a pak rozmixujeme dohladka. Plníme do skleniček a necháme dva týdny uležet. Stejným způsobem můžeme připravit hořčici s čerstvou mátou, rozmarýnem, libečkem, oreganem či provensálským kořením. Hořčici s přísadou čerstvých bylinek je ale lepší nechat alespoň čtrnáct dní dozrát.
Bazalková zálivka na salát – Hrnek dijonské hořčice, lžíce nasekané bazalky a lžička vinného octa se umíchá dohladka.
Koprová zálivka na salát – Půl hrnku dijonské hořčice, dvě lžíce nasekaného kopru, lžička vinného octa a medu se smíchá na hladkou pastu.
Králík na hořčici
1200 g králíka, 50 g másla, 30 ml oleje, 1 cibule, 6 stroužků česneku, hrst petrželky, 120 ml silné francouzské hořčice se semínky, 400 ml bílého vína, 200 ml vody, tymián, bobkový list, pepř, sůl.
Králíka naporcujeme a osmahneme na másle a oleji z obou stran. Maso vyjmeme z hrnce a na jeho místě orestujeme nahrubo nakrájenou cibuli, drcený česnek, čerstvé bylinky (petrželku, tymián), bobkový list, opepříme, přimícháme hořčici, zarestujeme, zalijeme vodou a vínem, vložíme zpět králíka, osolíme a vaříme velmi mírným varem hodinu. (Kdo chce, může přidat ke konci trochu smetany, ale není třeba, králík je takto skvělý).
Hořčičný olej – Stimuluje činnost trávicího ústrojí, zvyšuje sekreční a motorické funkce žaludku a střev, podporuje činnost jater a slinivky břišní, má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, je vhodný pro léčbu poruch trávicího a cévního systému při nachlazení.
Hořčičné semínko v kosmetice
Hořčice pomáhá i při léčení ekzémů a plešatosti. Při bolesti zubů je dobré rozžvýkat několik semen a vyplivnout je nebo také kloktat odvar z černého hořčičného semínka.
Podporuje růst vlasů a regeneruje suché vlasy, pomáhá proti lupům.
Hořčičný olej se s oblibou používá k prohřívacím a prokrvujícím masážím celého těla a k péči především o suché vlasy. Velice rychle se vstřebává a používá se k masážím prochladlých nohou, bolestech kloubů, svalů, při špatném prokrvování, při nachlazení, snížené imunitě, při celkové únavě, slabosti a při nedostatku energie. Pomáhá při ekzému a plešatosti.