Kroupy se zeleninou a lesními houbami
„Zkuste do svého jídelníčku alespoň jednou za týden zařadit obilniny,“ radí výživová poradkyně Janka Nová (www.jankanova.cz). „Ideální jsou ty původní, nešlechtěné odrůdy, jako je pšenice jednozrnka, špalda, kamut, žito, pohanka nebo ječmen. Obsahují velké množství vitamínů, minerálních látek a jsou výborným zdrojem vlákniny. Vyplatí se vybírat zrna v biokvalitě. Tento recept je s ječnými kroupami, které ale můžete nahradit jakoukoli výše zmíněnou obilninou.“
250 g ječných krup, 150 g sušených nebo 250 g čerstvých hub, 1 větší cuketa, 3 mrkve, 1 fenykl, 1 červená cibule, 3 stroužky česneku, 2 lžičky kmínu, špetka chilli, 3 lžíce olivového oleje, sůl, čerstvé bylinky (hladkolistá petržel, koriandr, kopr) a dýňová semínka, čerstvá vajíčka (2 na porci)
Kroupy propláchněte a uvařte do křupava, trvá to okolo 25 minut. Pokud používáte sušené houby, předem si je alespoň na 20 minut namočte. Cibuli a zeleninu si nakrájejte na větší kousky.
V hluboké pánvi rozehřejte olej, přidejte česnek nakrájený na tenké plátky, kmín a chilli. Poté přidejte cibuli, nakrájenou zeleninu a houby, z nichž jste vymačkali vodu, a směs na mírném ohni restujte, dokud se nezačne zelenina pěkně opékat. V této chvíli můžete dát vařit vajíčka. Jako poslední přidejte uvařené a osušené kroupy, dochuťte solí a ještě chvíli vše dohromady restujte, aby se chutě hezky spojily. Před servírováním přidejte velkou hrst čerstvých bylinek a dýňová semínka. Pokud máte možnost, můžete použít i divoké luční byliny. Podávejte s uvařenými vajíčky jako hlavní chod, nebo bez vajíček jako skvělou přílohu k pečeným masům.
Spálené mrkve s kozím sýrem a mátou
„Spálené mrkve jsou krásným příkladem toho, jak variabilní jídlo může být,“ říká Marek Pavala, který založil kočovnou školu vaření Fuego (www.campfuego.cz). „Mohou se jíst jako příloha ke steaku, jako hlavní vegetariánské jídlo, jsou skvělé studené a ještě lepší teplé.“
1 svazek mrkví, ideálně různých barev, 1 svazek máty, kozí sýr, množství je volitelné, extra panenský olivový olej, bílý vinný ocet, mořská sůl, černý mletý pepř
Zapálím oheň a nechám hořet, dokud nedosáhnu středního žáru. Potřeba jsou žhavé uhlíky, nikoliv plamen, který by mrkve začmudil. Mrkve v míse promíchám s olivovým olejem, rozmarýnem a tymiánem. Dám je na rošt a za občasného otočení peču, dokud se neobjeví černé puchýře ze všech stran. Mrkve dám bokem mimo hlavní žár a nechám dopéct, dokud nebudou měkké s pevnějším středem. Z mrkví lehce odstraním nejčernější slupku, ale v zásadě by měla zůstat. Při rozkrojení vytvoří krásný barevný kontrast. Podélně nakrájené mrkve promíchám s olivovým olejem, octem, pokud je potřeba, tak dosolím a opepřím. Nandám na talíř, aby byly vzdušné a měly prostor. Posypu kozím sýrem a malými lístky máty.
Hovězí veverka s jarní cibulkou
400 g hovězí veverky, 6 jarních cibulek, 3 snítky rozmarýnu, 3 snítky tymiánu, mořská sůl, černý mletý pepř, extra panenský olivový olej
Rozdělám oheň, dokud nedosáhnu žhavých uhlíků. Maso odblaním a překrájím na větší delší steaky, které osolím, důkladně do nich vetřu olivový olej a přidám nasekané bylinky. Rozfoukám doutnající uhlíky a maso položím přímo do nich. Opékám ze všech stran, dokud se nevytvoří hezká zlatohnědá a křupavá kůrka. „Maso musí zůstat měkké,“ radí Marek. Opečené steaky buď stáhnu mimo teplo, nebo je nechám dojít u ohniště na teplém kameni. Nechám je odpočinout. Mezitím do uhlíků, nebo na rošt dám litinovou pánev s olivovým olejem a nechám jej rozpálit. Do oleje vložím celé cibulky a opékám dozlatova z obou stran. Maso nakrájím na tenčí plátky, cca 1cm, a ty dám prohřát na cibulku, stačí necelá minuta. Celý obsah pánve přendám na talíř, poliju olejem, opepřím, případně přidám mořskou sůl Maldon. Maso se spálit nesmí, ale zelenina má dokonce škálu opálenosti: jednu můžete na povrchu spálit na uhel a vytvořit novou zajímavou chuť, druhou po spálení oloupat a naložit do olivového oleje.