Jenže bez pračky, lednice, sporáku nebo myčky na nádobí se dnes už neobejdeme. Nemusíte se vracet k praní na valše a svícení petrolejkou. Poradíme vám, jak ušetřit. Začneme změnami způsobu spotřeby. Zaměřte se na energeticky nejnáročnější položky – topení a teplou vodu. V první řadě nepřetápějte obytné prostory a neohřívejte teplou vodu nad 55°C. Známé tvrzení, že každý stupeň Celsia nad námi požadovanou teplotu znamená v celoročním provozu zvýšení spotřeby tepla o cca 6 až 7%, je pravdivé. Stačí-li nám k pocitu tepla například 21°C, vytápěním na 24°C bychom zvýšili náš rozpočet o 18 až 21%. Stačí zkontrolovat teploměry ve vytápěných místnostech, nastavení kotlového termostatu a termostatu na ohřívači teplé vody.
Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, před koupáním ve vaně dejte přednost sprchování. K dalším úsporným zásadám patří, že byt nebo dům nenecháme vychladnout pod 15°C, protože všechny stavební konstrukce musíme následně znovu ohřát, na což je potřeba dost energie. Prověřte také těsnost okenních křídel a vstupních dveří bytu. Zvláště křídla zdvojených oken ve starých domech, opatřená dvěma zavíracími kličkami, mohou být pokroucená a odstávají v horních partiích.
A teď se porozhlédněte po kuchyni. Stojí-li vaše chladnička vedle sporáku nebo pračky a svítí-li na ni celý den sluníčko, pak s každým jedním stupněm tepla navíc, spotřebuje o 3 až 4 procenta více energie. Správně nastavte i stupeň chlazení. Pro normální provoz úplně postačí teplota +5 a v mrazáku – 18 stupňů. Když tyto hodnoty snížíte o dva stupně, pak váš domácí pomocník spolyká o 15 procent více energie. Největší chybu však uděláte, když zapomenete starší typy ledniček odmrazovat. Třímilimetrová ledová vrstva zvyšuje spotřebu až o 75 procent!
A co pračka a sušička? Čím nižší teplotu pro praní nastavíte, tím více energie uspoříte. Chce to však používat skutečně kvalitní prací prášky. Jsou sice dražší, než ty, které nabízejí levné supermarkety, ale v tomto případě se láce nevyplácí. Pračka je většinou nastavena na čtyři nebo pět kilogramů prádla, pokud není plná, zbytečně ji nezapínejte. Většinu běžného prádla perte při teplotách 40 stupňů, na jemné stačí i teplota o deset stupňů nižší. Zapomeňte na vyvařování. Je dokázáno, že většina bakterií nepřežije 60 stupňů. Vyvařovací program navíc ještě s předpírkou trvá většinou více než dvě hodiny, a tak neúměrně stoupá spotřeba energie i vody. Nemusíte se bát, že vaše ručníky nebo ložní prádlo budou zaprané nebo v něm zůstanou škodlivé bakterie. Drahým špásem je sušička, proto ji používejte jen v nejnutnějších případech. Potřebujete-li rychle vysušit punčocháče nebo prádlo, stačí na to fén. Je to rychlejší a spotřeba energie je zanedbatelná.
Také pro mytí nádobí v myčce vybírejte program uvážlivě. Standardní program pro normálně špinavé nádobí, úsporný pro lehčí případy jako jsou sklenice, šálky od kávy nebo čaje. I když návod na mytí doporučuje v tomto případě teplotu 65 stupňů, věřte, že 50 bude stačit. Myčka na nádobí není levná záležitost, ale investice do její koupi se vám časem vyplatí. Myjete-li totiž nádobí klasickým způsobem v dřezu, spotřebujete o 60 procent více vody.
Otázka, jak vaříte, se vám může zdát zbytečná, ale přesto: nejúspornější jsou sklokeramické desky a kvalitní nádobí z oceli, smaltované oceli, slitiny nebo nerezového materiálu se zesíleným ocelovým dnem. Nezapomínejte používat pokličky, které zkrátí dobu varu a spotřebu energie až o čtvrtinu. Pro rychlé vaření sáhněte po mnohdy zavrhovaném tlakovém hrnci, který umí snížit spotřebu energie až o 50 procent. Vyzkoušejte to a po měsíci se podívejte na účet za energii a vodu. Můžete se vsadit, že bude nižší.