
Statistiky dokládají, že jí trpí devadesát procent lidí starších sedmdesáti let. Co na tom, že jste žili zdravě, netrpěli nadváhou a sportovali. Se starými koleny artróze neutečete.
Kolenní kloub patří k nejvíce namáhaným kloubům v těle. Chrupavka se postupně opotřebovává, ztenčuje a deformuje, v okolí kloubu narůstá kostní tkáň a jsou to právě výrůstky, které pak působí bolest. Na vině ovšem není jen věk. Tímto neduhem trpí i mnohem mladší. Ti, co zatěžují klouby jednostrannou námahou, třeba monotónní fyzicky náročnou prací, sportováním se špatnými pohybovými návyky, nesprávným držením těla, postižení jsou také lidé po úrazu, s nadváhou a revmatismem.
Nepříjemná není jen bolest, ale také ztuhlost celého kloubu. Chůze už není tak pružná a jistá jako kdysi. Koleno vám vypoví službu v nejnevhodnější okamžik. Třeba když jdete ze schodů. Nastoupit do autobusu je úkon čím dál obtížnější a stává se vám, že klopýtnete na rovině. Však jsou také pády v tomto věku častým úkazem.
Co teď? Koleno bolí a nezůstává jen u jedné noci. Brát léky na utlumení bolesti? Tak to se mi vážně nechce. Ke slovu přicházejí masti, třeba ta kaštanová nebo konopná, dále potravinové doplňky, vitaminy, rybí tuk, tobolky s kurkumou. Zároveň volím řešení, které mi v boji se zatuhlými klouby a údy až dosud vždycky pomohlo. Lehké procvičování, protahování. V průběhu celého dne měním polohu, chvíli stojím, chvíli sedím, chvíli se procházím, polehávám. A pak si řeknu: když děti zvládnou online výuku, proč bych já nezvládla online regeneraci. Žasnu, co doporučení se dozvídám.
Rotoped. Posiluje čtyřhlavý sval stehenní a ohýbač kolene na zadní straně stehna, kolenní kloub je přitom dobře prokrvován, ale není zatěžován. Jízda na rotopedu je prý ještě zdravější než na kole silničním. Vyhnu se nerovnostem v terénu a nárazům, které kolenu neprospívají. Aby rotoped přinesl kýžený užitek, musí se na něm trénovat pravidelně a nejméně 30 minut denně. Tak to zkouším. Kolenu dělá dobře i časté sprchování ledovou vodou, díky němuž opět dochází k masivnímu prokrvení celého kloubu. A cviky? Těch najdete na internetu přehršel, stačí vyzkoušet.
Po měsíci pilného cvičení a jízdě na rotopedu se mi skutečně ulevuje, bolest se objevuje jen sporadicky. Dozvídám se také o další možnosti − rehabilitaci v podobě 3D pulzní magnetoterapie Biomag. Elektromagnetické pulzy tlumí bolest, působí proti otokům, zánětům, usnadňují pohyblivost kloubů a vše lze aplikovat i v domácím prostředí. To už ovšem chce poradu s lékařem specialistou. Ostatně, k lékaři by člověk měl zajít už při prvních potížích. Jinak hrozí, že bolest se bude stupňovat, přidá se otok kloubu a nakonec i nemožnost pohybu. Při pokročilejším rozsahu artrózy může lékař aplikovat kolagenové injekce, navrhnout rehabilitační a lázeňskou péči a v případě nejzávažnějšího − třetího stupně postižení − navrhnout i chirurgický zákrok. Vím sice, že artróza je nevratný proces, který se dá jen zpomalit a ne vyléčit, ale první nápor zatím zvládám.