Abychom si to hned v začátku ujasnili: klimakterium trvá dlouho, klidně i dvě desetiletí. A zahrnuje několik fází. „Během takzvané premenopauzy, mezi čtyřicátým a pětačtyřicátým rokem života, začíná klesat hladina ženských hormonů, vajíčka stále častěji nedozrávají a přidávají se už i typické průvodní jevy, jako jsou například nespavost, nižší schopnost koncentrace nebo náladovost.
Poté přichází perimenopauza, jejíž součástí je také kolem padesátého roku samotná menopauza, ukončení krvácení. Hladina hormonů je na nejnižší úrovni a nepříjemné vedlejší projevy nejintenzivnější. A nakonec je tu postmenopauza, která trvá až do období kolem pětašedesátého roku života,“ říká mikrobioložka a výživová poradkyně Mgr. Ivana Stenzlová, mimo jiné autorka úspěšné knihy Dej tělu šanci a právě připravované knihy Šance pro ženu 40+. V ní se soustředí právě na ženy ve středním věku, na období klimakteria a nové způsoby, jejichž prostřednictvím může každá žena klimakterium ustát bez větších potíží i bez případných psychických následků.
Během klimakteria je potřeba jíst neutrální potraviny. Oba extrémy – horké i studené – nutí tělo k výrazným termickým reakcím, a nejsou tedy během tohoto období žádoucí.
Protože ano, klimakterium je velmi náročné. Ale nemusí být. „Délka a intenzita klimakterických projevů je naprosto individuální a vedle genetických predispozic závisí hlavně na spoustě vnějších faktorů, které dokážeme ovlivnit svým životním stylem,“ tvrdí odbornice. A jak toho dosáhnout? S pomocí Tradiční čínské medicíny (TCM) a tzv. pětielementové kuchyně, s níž Ivana Stenzlová na svých kurzech už čtrnáct let učí ženy ustát hormonální nerovnováhu – bez obvyklých léků v podobě substituční hormonální léčby.
Co tedy jíst? Tradiční čínská medicína nedělí potraviny na „zdravé a nezdravé“, ale klade důraz na jejich termický účinek. Rozděluje potraviny na horké (např. česnek, chilli, pepř nebo třeba alkohol), teplé (sušené bylinky, koření, zázvor), neutrální (obiloviny, luštěniny, miso pasta, sladké ovoce, ořechy, oleje…), osvěžující a ochlazující (výhony, klíčky, kyselé ovoce, zelenina, mléčné výrobky, mořské řasy…).
Během klimakteria je potřeba jíst především neutrální a v menším množství přidat teplé a osvěžující potraviny. Oba extrémy – horké i studené – nutí tělo k výrazným termickým reakcím, a nejsou tedy během tohoto období žádoucí. Ženy trpící silnými návaly spojenými s pocením by neměly konzumovat alkohol, kávu, ostrá kořeněná jídla a neměly by kouřit.
Šance pro ženu 40+
Jak se s klimakteriem vypořádat se ctí a bez následků v každodenním životě? V knize najdete nejen spoustu užitečné a do hloubky vysvětlující teorie o ženských hormonech, ženské psychice, ale také přes padesát originálních receptů, které vás vyrovnají. Knihu je možné již objednat na www.smartpress.cz. Koncem října 2019 bude k dostání také u knihkupců.
Výborné jsou pro ně procházky a pohyb na čerstvém vzduchu. „Pro klidný spánek bez zvýšeného pocení je vhodný čaj ze dvou lžic celozrnné pšenice, zalitý půl litrem vody a dvacet minut mírně vařený. Pravidelná konzumace před spaním přinese za jeden až dva týdny kýžený výsledek. Z bylinkových čajů je pro uklidnění před spaním výborná meduňka a šalvěj,“ vypočítává Ivana Stenzlová další možnosti. Pro všechny pak platí teplé snídaně. Vyzkoušejte proto fermentovanou kaši, která má širokospektrý ozdravný účinek. Přikládáme také recept na kuřecí kari, které je důležité kvůli příjmu bílkovin.
Základní fermentovaná kaše
„Tuto snídani považuji za základ mezi všemi možnými druhy obilných snídaní,“ říká Stenzlová. Ženy mají obilné kaše rády, ale často si je připravují tak, že nejsou dobře stravitelné a správně vyvážené, tedy mají nízkou schopnost zasytit a špatně stabilizují hladinu krevního cukru. Právě tato snídaně nejlépe vysvětluje, jak si připravit zcela rychle a jednoduše základní nakvašenou obilnou hmotu složenou z ovesných vloček a celých obilných zrn. Potom ji stačí doplnit namočenými semeny a ořechy a podle chuti a sezony doladit čerstvým nebo sušeným ovocem, popřípadě hořkou čokoládou. Díky fermentaci vloček a ořechů je tato kaše bezpečná pro naše střeva, jelikož neobsahuje antiživiny. Naopak tělu přináší vysoký obsah mikrobiomem zužitkovaných sacharidů pro výživu prospěšných střevních bakterií. Díky dostatku semen a ořechů dobře stabilizuje hladinu krevního cukru, proto je velmi vhodná pro všechny vystresované ženy a ženy s chutěmi na sladké.
Ingredience pro dvě osoby: ½ lžičky bio sušené citronové kůry, 1 lžíce nasekané hořké 80% čokolády, 3 lžíce chia semínek, 3 lžíce bio slunečnicových semínek, 1 hrstka ořechů podle vlastního výběru, 1 hrstka sezonního ovoce, 2 lžíce přepuštěného másla, 3 lžíce hustého domácího kokosového mléka, ½ lžičky cejlonské skořice, 3 lžíce bio ovesných vloček, voda podle potřeby, 3 lžíce nafermentovaného kamutu, 1 dcl Tibi vodního kefíru nebo 1 lžíce jablečného octa
Den předem: Fermentace ovesných vloček – Ovesné vločky s chia semínky nasypeme do skleněné nebo keramické misky. Přelijeme 2x větším objemem vody, přidáme probiotika a zamícháme. Zakryjeme papírovou utěrkou. Necháme 24 hodin fermentovat při pokojové teplotě (od rána do rána).
Před spaním si namočíme ořechy a semena. Večer si do skleněné nebo keramické misky namočíme slunečnicová semínka a ořechy (např. vlašské, lískové nebo mandle) se špetkou soli.
Ráno: Do malého hrnce se silnějším dnem dáme asi čtyři lžíce vody. Překlopíme do něj obsah z misky s namočenými ovesnými vločkami a chia semínky. Přidáme z krabičky nakvašená obilná zrna. Přilijeme přepuštěné máslo a husté kokosové mléko. Přisypeme skořici a nastrouhanou citronovou kůru a vše promícháme. Zakryjeme pokličkou a necháme 5–7 minut jemně prohřát na cca 60 °C – nevaříme! Prohřátou kaši odstavíme ze zdroje tepla a zamícháme do ní namočená a propraná slunečnicová semínka. Teplou kaši servírujeme do misek, posypeme nakrájeným ovocem, propranými ořechy a na kousky nasekanou hořkou čokoládou.
Speciální tip: „Jednou týdně si nafermentujte i celá obilná zrna. Já ráda fermentuji oves, ječmen, kamut nebo špaldu,“ říká Stenzlová. Zrna nasypte do keramické nebo skleněné misky a přelijte vodou. Zamíchejte 1‒2 lžíce probiotik (Tibi kefír, jablečný nebo umeoocet, šťáva z kvašeného zelí nebo syrovátka z domácího kefíru). Na misku zlehka položte víčko nebo použijte papírovou utěrku. Nechte dva dny stát na kuchyňské lince při pokojové teplotě. Nakonec překlopte nakvašené obiloviny do plastového síta nad kuchyňským dřezem a propláchněte pod tekoucí vodou. Zrna nevysušujte a nasypte je vlhká do krabičky, kterou zakryjte víčkem a dejte do lednice. Takto vydrží déle než týden. „Kyselina mléčná, která při kvašení vzniká, chrání zrna před plesnivěním. Proto doporučuji si nafermentovat hned větší množství na celý týden a ráno vždy trošku odebrat a přimíchat do kaše. Obilná zrna jsou fermentací zbavená antiživin, lepku a z velké části škrobu. Množství živin obsažených v zrnech se fermentací násobí. Nakvašená obilná zrna jsou bezpečnou variantou, jak obiloviny správně konzumovat, aby opravdu prospívaly našemu zdraví.
Kuřecí kari na květáku a paprice
Tato varianta jídla z jednoho hrnce je ukázkou toho, jak variabilní může být zástupce bílkovin. Ty si přidávejte podle svých chutí. Pro ženy středního věku je vedle luštěnin dalším vhodným zdrojem bílkovin kvalitní drůbeží maso, které doporučuji kupovat výhradně z volných chovů nebo v biokvalitě.
Ingredience pro dvě porce: ½ lžičky kurkumy, 150 ml bio kokosového mléka (doporučuji i domácí), 1 malý květák, 2 červené kapie, 4 lžíce extra panenského olivového oleje, 1 lžíce nastrouhaného zázvoru, 2 lžičky sušeného tymiánu na kuře, 2 lžičky indického kari (nebo masaly), špetka cejlonské skořice, barevný pepř z mlýnku, sůl, ½ citronu, 2 kuřecí nebo odpovídající část krůtího prsa, 1 hrst nasekané plocholisté petržele.
Příprava kuřecích prsou: Omytá kuřecí prsa nakrájíme na malé kousky a osolíme. Pokapeme olivovým olejem. Posypeme tymiánem a necháme půl hodiny uležet, potom orestujeme ve woku do šťavnata. Kuře z pánve vyndáme na talíř.
Příprava kari: Zeleninu omyjeme, květák rozdrobíme na malé růžičky a papriku nakrájíme na proužky. Do stejné wokové pánve přidáme opět trochu olivového oleje. Na mírně zahřátém oleji orestujeme nejdříve růžičky květáku. Až bude křupavý, přidáme nakrájenou papriku. Do zeleniny vmícháme nastrouhaný zázvor a pokračujeme v krátkém restování. Směs jemně osolíme a zamícháme do ní předem připravené kuřecí kousky. Přikápneme šťávu z citronu a zamícháme kurkumu. Přilijeme kokosové mléko a necháme krátce probublat. Dochutíme masalou a špetkou skořice. Podle chuti osolíme a opepříme. Na závěr zamícháme nasekanou petržel.
Tip: Do toho pokrmu se skvěle hodí nafermentovaná uvařená dlouhozrnná rýže. Pokud se pro ni rozhodnete, pak platí, že hrst uvařené rýže přidáváme před masalou.