Kopřiva zakopaná v rohu čerstvě zoraného pole jej chránila před housenkami a všetečným ptactvem. Měla i své speciální použití, sloužila ke zjištění, zda člověk skutečně zemřel. Čerstvá se přiložila k domněle zesnulému, a pokud mu kůže zčervenala, nebyl mrtev. Zelená rostlina patří mezi předjarní koření a má vydatný zdroj vitaminů, chlorofylu a nerostných látek. Žádná jiná bylina se nepoužívala tolika různými způsoby. Již staří Římané si šlehali revmatické klouby svazkem kopřiv a drcené si přikládali přímo na tělo. Maria Treben doporučovala používat kopřivu a její kořínky proti ekzémům, ledvinovým potížím, bolestem hlavy, na pročištění krve, při onemocněních močových cest, jater, žlučníku a sleziny, při žaludečních a střevních vředech, stavech vyčerpání, vodnatelnosti, chudokrevnosti, alergiích, poruchách prokrvení, revmatických potížích. Kopřiva obsahuje vitamíny C, K, B2, karoten a kyselinu panthotenovou, a také mnoho minerálů, především draslík, železo a oxid křemičitý. Na jaře pomáhá proti únavě, způsobené nedostatkem vitamínů, posiluje organismus a snižuje hladinu cukru v krvi. Má vliv na tvorbu červených krvinek, podporuje činnost ledvin, jater a žlučníku, takže čistí tělo od toxických a odpadních látek.
Očistné kúry
Předjarní kopřivová kúra
8 – 10 výhonků kopřiv bez květů (dlouhých asi 10 cm) krátce povaříme v půl litru vody. Po 10 minutách scedíme, podle chuti osladíme medem a denně popíjíme během jednoho až dvou měsíců. Pokud chceme tuto kúru zopakovat i na podzim, pak v létě kopřivy sestříháme, aby vyrostly nové mladé výhonky.
Kúra se šťávou z čerstvých kopřiv
Čerstvou kopřivovou šťávu získáme z listů nejlépe pomocí odšťavňovače. V uzavřené nádobě vydrží v chladničce nejdéle 2 dny. V malých dávkách ji můžeme i zmrazit a před použitím zase rozmrazit. Čerstvá šťáva bez tepelného zpracování obsahuje vitamin E a K. Může výrazně ovlivnit metabolické funkce organismu, vzhled pokožky i vlasů. Užíváme po 2 týdny třikrát denně 1 polévkovou lžíci rozpuštěnou ve vodě nebo čaji.
Směs na čištění krve
30g měsíčku, 10g kopřivy, 10g řebříčku
Jednu čajovou lžičku spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme. Pijeme 2 – 3x denně pomalu po doušcích.
Pro krásu
Kopřiva působí báječně na vlasy. Nálev se používá na opláchnutí, tinktura se vtírá do vlasů jako stimulující vlasové tonikum. Odvar z kopřivových listů je dobrým prostředkem proti maštění vlasů. Na suché vlasy naopak kopřivový odvar nepoužívejte, vlasy by se lámaly a byly by křehké.
Kopřiva v kuchyni
Mladé lístky se používají hlavně do velikonočních nádivek a do polévek, připravuje se z ní i špenát.
Špenát z kopřiv
1 kg kopřivových listů, 2 vejce, 80 g sádla,1 velká cibule, 50 g hladké mouky, 2 lžíce mléka,
3 stroužky česneku, sůl
Kopřivy důkladně omyjeme, spaříme vroucí vodou a asi 10 minut povaříme. Pak je scedíme a nasekáme nadrobno nebo umeleme. Na sádle zpěníme nasekanou cibuli, přisypeme mouku a připravíme zlatavou jíšku. Přidáme kopřivový protlak a krátce podusíme. Špenát ochutíme česnekem utřeným se solí, vmícháme do něj vejce a nakonec zjemníme mlékem. Podáváme s vařenými brambory a sázeným vejcem.
Pražská velikonoční nádivka
30 dkg vařeného uzeného masa, 15 dkg vařeného vepřového masa (plecko), 15 dkg vařeného telecího masa, 6 vajec, sůl, mletý pepř, asi dvě hrsti kopřiv, 15 dkg žemle, 4 dkg másla, vývar.
Vařené maso drobně nakrájíme, přidáme rozkvedlaná vejce, sůl, pepř a jemně nasekané kopřivy a vývarem zvlhčenou žemli, vše dobře promícháme, vložíme do máslem vymazaného pekáče a zvolna pečeme asi třičtvrtě hodiny.
Univerzální bylina
Z vláknitých kopřivových listů se v minulosti vařilo pivo. Kopřivy sloužily k výrobě papíru a před rozšířením bavlny a v období nouze se dokonce kopřivové vlákno používalo na provazy, lana, šňůry a sítě. Z kopřivové příze se tkaly látky, které se používaly i na armádní uniformy. Kytice čerstvých kopřiv zavěšená do místnosti odpuzuje mouchy. Necháte-li kopřivy vykvasit, získáte výborné hnojivo na rostliny a zároveň účinný prostředek proti mšicím a sviluškám.
Sběr a sušení
Nať se sbírá od dubna do 20. května, kdy jsou kopřivy před květem a neobsahují hodně dusičnanů. Mladé výhonky můžeme sbírat ještě v září. Listy této vytrvalé byliny se sbírají od července do září v době květu. Jsou-li dobře usušené ve stínu, zachovají si barvu. Z 5 kg čerstvých kopřiv získáte asi 1 kg sušených. Pozor! V sušených kopřivách nesmějí být lodyhy ani květy.