Kosti

Kost není z ocele – pozor na pády

Když si moje dvaaosmdesátiletá prababička zlomila krček stehenní kosti, mělo to fatální důsledky. Očima dítěte jsem vnímala jen to, jak leží v posteli s vysoko nastlanými polštáři, jak se tam její drobné tělo ztrácí a ztrácí, až se jednoho dne ztratilo docela. Nemohla jsem pochopit, že se dá na zlomeninu umřít. Vždyť má stejně zraněná ruka se vyhojila do měsíce, a to jsem se ještě docela příjemně vyhnula školním povinnostem.

Půlstoletí uplynulo, lékařská věda poskočila vpřed, a přesto i dnes končí každá pátá zlomenina stehenního krčku do jednoho roku po úrazu smrtí. Příčiny? Dlouhým ležením vznikají záněty žil, proleženiny, infekce, krevní sraženiny, embolie, zápal plic. Stejně jako u mozkové mrtvice či infarktu je také u zlomenin důležité, jak rychle se člověk po úrazu dostane na operační sál. Odložením operace o více než dva dny (často vinou zvažování případných komplikací u starších pacientů, kteří trpí vysokým tlakem, cukrovkou, srdečním onemocněním či jinými chronickými nemocemi) dvojnásobně stoupá riziko smrti. To je signál k velké opatrnosti. Nejčastější příčinou úrazů u lidí nad 65 let jsou totiž pády.

Spěcháme, jsme neopatrní. Jsou to právě starší lidé, kteří se při vystupování z tramvaje či autobusu hrnou ke dveřím ještě za jízdy, aniž by počkali, až se zastaví. Nebezpečí ale číhá i doma. Na schodech, dlaždicích, na ujíždějících kobercích, v nábytkem přeplněných pokojích, pod nohy se vám může připlést i váš zvířecí mazlíček. Také momentální zdravotní stav, náhlá nevolnost, pokles tlaku, závratě, poruchy zraku, mohou vést k pádu a zlomenině. Vedle už zmíněného krčku kosti stehenní jsou nepříjemné fraktury ruky, lokte, kotníku, ale i hrudní kosti či obratle. Někdy stačí i trochu prudší pohyb, aby se kost zlomila, což je typické například pro zápěstí. Jde o tzv. zlomeniny bez násilí, vinou osteoporózy, křehnutí kostí, nemoci, která je častou průvodkyní stáří.

Podle údajů Mezinárodní nadace pro osteoporózu bude těchto zlomenin výrazně přibývat. Souvisí to s prodlužováním věku, ale i změnami životního stylu v rozvojových zemích. Už dnes postihne fraktura kostí každou třetí ženu po padesátém roce života a každého pátého muže stejné věkové kategorie. U nás dojde ročně k 75 tisícům zlomenin, předpokládá se, že jejich počet stoupne během patnácti let na 98 tisíc. Jak náročná je jejich léčba, přiblíží další statistika. V roce 2010 představovala částku 5,5 miliardy korun.

A tak je na místě otázka: Dá se zlomeninám vyhnout, nebo si musíme připustit, že nás s přibývajícími roky dříve či později nějaká ta zlomenina nemine? Pro uchování kostní hmoty je důležitý pohyb a výživa bohatá na bílkoviny, vápník a vitamín D. Vhodným každodenním cvičením si můžete uchovat svalovou sílu a pružnost, přímo ideální je svižná chůze v terénu a velmi se doporučuje i tai-chi! Poradím i jednoduché cviky na zlepšení rovnováhy: zkuste přenášet váhu těla ze špiček na paty a zpět, trénujte chůzi po čáře a také můžete zkusit následující cvik − stoj rozkročný s rovnoběžně postavenými chodidly, přitom přenášejte váhu z jedné nohy na druhou a postupně zmenšujte vzdálenost mezi chodidly. Jde to?

Popřemýšlejte o tom, jak vylepšit vaše bydlení. Odstraňte zbytečný nábytek, koberce, pořiďte si nouzové noční osvětlení, abyste netápali ve tmě. Na vycházkách používejte hůlku, buďte opatrní při přecházení ulice, nespěchejte!

Lékaři umí zlomeniny napravit. Vymění kyčel, koleno, zpevní obratel. Uzdravování je ale během na hodně dlouhou trať. Kromě rehabilitace, využívání pomůcek, jakými jsou berle, francouzské hole či chodítka, je důležitá psychická pohoda. Starší lidé mnohdy podlehnou obavám z dalších pádů, zlomenin a bolesti a přestanou se hýbat. Tělo chřadne, kvalita života upadá. Tehdy potřebují nabídnout pomocnou ruku. Zaměstnat je, přimět k aktivitě, vysvětlit, že když budou cvičit, získají sílu, pružnost, neupadnou a nebudou se bát vyjít ven. Přeji vám, aby se to povedlo!

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.