Foto © Wikimedia

Kouzelná moc rostlin: Černý kořen je téměř bez cukru. Pomáhá při léčbě srdce i trávení.

Černému kořenu se lidově se mu říká hadí mord španělský. Do českých zemí se dostal ze Španělska, a to patrně již v 16. století jako prostředek na léčbu dýmějového moru.

Černý kořen obsahuje jen nepatrné množství cukru a místo škrobu pouze polysacharid inulin. Je cenným zdrojem vlákniny, organických kyselin, minerálů a vitaminů skupiny B, dále obsahuje vitaminy C, E a provitamin A. Má vysoký obsah draslíku, který posiluje srdeční činnost. Je bohatý na sodík, hořčík, železo, mangan, měď a fosfor.

Využití v léčitelství

Je vynikajícím preventivním, ale i léčebným prostředkem při onemocněních způsobených nedostatečnou tvorbou enzymů v trávicím traktu a při onemocnění slinivky. Pomáhá při poruchách látkové výměny, při oslabené funkci jater, žlučníku, snížené tvorbě moči, otocích a alergiích. Je vhodným doplňkem při léčbě srdce a cévního systému, posiluje nervovou soustavu, prospívá hormonálnímu systému, povzbuzuje látkovou výměnu. Zevně se listy černého kořene používají k obkladům na ekzémy, hemoroidy a modřiny.

Je velmi dobře stravitelný a pro obsah účinných látek se hodí pro šetřicí diety, pro diabetiky, revmatiky či pro obnovení střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky nebo střevní chřipce.

Čaj z černého kořene
2 kávové lžičky sušeného kořene, 2,5 dl studené vody.
Vaříme dvě minuty a 10 minut louhujeme. Pijeme 2x denně po dobu osmi týdnů. Pomáhá při oslabené slinivce, játrech a žlučníku.

Tinktura z černého kořene
Posiluje slinivku, žlučník i játra.
1 lžíce najemno nastrouhaného kořene, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky.
Kořen zalijeme lihem a necháme 14 dní louhovat. 2x denně protřepeme (aby se uvolnily cenné látky). Poté přecedíme, tinkturu nalijeme do skleněné lahvičky a po dobu osmi týdnů užíváme 3x denně 30 kapek ve 3 dl vlažné vody.

Bylinkové víno na posílení trávení
2 lžíce čerstvě nastrouhaného černého kořene (případně 1 lžíci sušeného), 1 lžičku kořene hořce žlutého, 1 lžíci zeměžluče, 0,5 l kvalitního červeného vína.
Bylinky přelijeme vínem a necháme 14 dní odpočinout. Denně protřepeme. Poté přecedíme a hotové víno užíváme 3x denně jednu čajovou lžičku. Víno skladujte v ledničce.

Využití v kuchyni

Černý kořen se hodí pro zimní období. Chutí připomíná pastinák nebo jemnější petržel, vařený pak i loupané mandle. Vždy vybíráme čerstvé a nepoškozené kořeny. Z polámaných kořenů uniká mléko. Očištěné kořeny vkládáme do okyselené vody nebo kyselého mléka, aby nečernaly. Při vaření se do vody přidává ocet nebo citronová šťáva, kořen zůstane mléčně bílý. Kořen se dusí, peče, mixuje, gratinuje či zapéká se zeleninou. Je z něj výborná polévka připravená na způsob květákové polévky.

Černý kořen loupejte v míse s vodou a nechte ho v ní chvíli namočený, vyhnete se lepkavosti a mléko v kořeni nezaschne.

Zapečený černý kořen
1 kg černého kořene, máslo na vymazání a na pokapání, strouhanka, 125 ml mléka, 3 žloutky, 70 g másla, sůl, pepř, 30 g strouhaného sýra.
Kořen uvařte v okyselené vodě a nakrájejte na plátky. Vložte do zapékací mísy vymazané máslem a vysypte strouhankou. Z mléka, žloutků a másla uvařte ve vodní lázni omáčku, přidejte sýr. Kořen zalijte omáčkou, pokapejte máslem, zasypte dalším nastrouhaným sýrem a dejte zapéct.

Černý kořen v pivním těstíčku
600 g černého kořene, sůl, pepř, olej, zelená petrželka, citron a těstíčko (3 dl světlého piva, 15 dkg hladké mouky, sůl, 2 vejce) a tuk na smažení.
Oloupaný kořen vaříme ve vodě s mlékem a solí. Měkký scedíme a nakrájíme na stejně velké kousky. Umícháme hladké těstíčko (z bílků můžeme udělat sníh a vmíchat do) a zakryté necháme chvíli odležet. Kousky kořene obalíme v mouce, pak je namáčíme v těstíčku a smažíme dozlatova. Podáváme s bramborami nebo s bramborovou kaší.

Salát ze syrového černého kořene
300 g kořene, 2 jablka, 1 menší cibule, zelená petrželka. Majonéza: 1 žloutek, půl lžičky octa, špetka cukru, 150 g oleje, sůl.
Žloutek posolíme, osladíme a okyselíme, rozmícháme a po kapkách přidáváme olej, až vznikne hustá majonéza. Do ní nastrouháme černý kořen a jablka, jemně nakrájenou cibuli a petrželku. Promícháme a podáváme.

Dušený černý kořen s cuketou a rajčaty
4 kusy černého kořene, 1 střední cuketa, 4 rajčata, svazek jarní cibulky nebo 1 větší cibule, 2−3 stroužky česneku, 1 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, tymián, rozmarýn, bobkový list, petrželka.
Jarní cibulku a česnek orestujeme a přidáme na kolečka nakrájený černý kořen, podlijeme trochou vody a dusíme asi pět minut. Poté přidáme na kolečka nakrájenou cuketu a rajčata, bobkový list, rozmarýn a tymián. Dochutíme solí a pepřem. Podle potřeby podlijeme a dusíme doměkka. Před podáváním můžeme pokapat šťávou z citronu a olivovým olejem.

 

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.