Pochází z Asie a do Evropy začal pronikat v 16. století díky lékaři a botanikovi Mattiolimu. Lidová slovesnost jej obdařila mnoha názvy, z nichž nejznámější je prustvorec či pišišvor. Roste na slunných místech v mělké vodě, na březích stojatých vod nebo v bahnité půdě. Pro léčivé účely se sbírá oddenek z dvouletých až tříletých rostlin, a to v březnu a dubnu a v období září až listopadu.
Mattioli o něm ve svém herbáři napsal: „Puškvorec vařený ve víně nebo v medovině nebo prášek z kořene nasypaný do vína nebo medové vody účinkuje při chorobách od studeného zahleňování nebo plynatosti, při bolestech břicha, boků, sípání, dušnosti, křečích, ucpání jater a plic. Pomáhá i těm, kterým se srazila krev v těle následkem pádu či úrazu, a rovněž těm, kteří těžce močí. Užívá se ho i proti hadímu uštknutí. Pára z jíchy puškvorcové inhalovaná zahání kašel. Z puškvorce se dělá sirup nebo nápoj řečený oxymel, tj. medový ocet, velice účinný proti zastuzeným játrům a slezině takto: vezmi jednu libru zhruba utlučeného puškvorce, nalej na něho ocet, přikryj a nech státi tři dny. Pak svař na polovici a proceď čistým lněným šátkem, přidej dostatek medu a zavař opět, až se vyvaří všechen ocet a dostaneš puškvorcový oxymel.“
Využití v léčitelství
Účinky puškvorce jsou známy již po několik staletí. Bylina je dodnes součástí tradiční čínské medicíny. Kořen byl původně oblíbený v podobě prášku a podával se na špičku nože před jídlem. Babky kořenářky věděly, že má schopnost pročistit celý organismus, že podporuje látkovou výměnu, tvorbu žaludečních šťáv, a tím i chuť k jídlu.
Léčí střevní potíže, žaludeční vředy, zastavuje průjmy, pomáhá při nemocech jater, žlučníku, slinivky a má protirakovinné účinky. Ovlivňuje křečovité stahy při nadýmání a průjmech. Užívá se také jako prostředek vyvolávající pocení. Puškvorcový olej je vhodný na zatuhlé svalstvo, bolesti kloubů, a dokonce i k tišení migrény. Čistí krev, prokrvuje chladné končetiny, zlepšuje paměť, dokáže zatočit s chrapotem a ztrátou hlasu při namáhání hlasivek, pomáhá s poruchami spánku, při kašli a horečce, při dně, otocích a vodnatelnosti.
Žvýkání kořene jak čerstvého, tak i sušeného zahání chuť na cigaretu a usnadňuje odvykání kouření. Léčivé účinky puškvorce můžeme přirovnat k účinkům ženšenu – tzv. kořene života. Nejjednodušší je příprava čaje, ale můžeme si vyrobit i puškvorcovou tinkturu.
Čaj.
Čaj z oddenku puškvorce se připravuje jen studenou cestou. Jedna zarovnaná čajová lžička kořene se na noc zalije 0,25 l studené vody. Ráno čaj trochu ohřejeme a scedíme. Před užitím ohřejeme ve vodní lázni. Užívá se při nechutenství, poškozených ledvinách a na pročištění organismu.
Zápar
1 lžíce řezaného oddenku se přelije 0,25 l vroucí vody a ponechá 15 minut stát, poté se přecedí. Užívá se při žaludečních a střevních obtížích, nechutenství, zánětech žaludeční sliznice, nadýmání apod.
Tinktura z puškvorce
2 lžíce nasekaného puškvorce, 0,5 l kvalitní vodky
Puškvorec naložíme do vodky, uzavřeme a necháme přibližně týden macerovat. Každý den protřepeme. Po týdnu slijeme do láhve z tmavého skla a uložíme na chladné místo. V případě obtíží se užívá 20 až 25 kapek 2x denně, vždy před jídlem.
Čerstvá šťáva z puškvorce
Čerstvé oddenky se pečlivě očistí a ihned se odšťavní.
Koupel pro uklidnění nervové soustavy
200 g strouhaného oddenku louhujeme v 5 litrech studené vody přes noc.
Ráno zahřejeme výluh k bodu varu, ale pozor, nevaříme. Necháme 5 minut louhovat, přecedíme a nalijeme do koupele. Léčba by měla trvat 2–3 týdny a pak nastat stejně dlouhá pauza.
Využití v kuchyni
Puškvorec patří mezi hořké byliny, má silně aromatickou, ostře kořeněnou skořicovou chuť a zvláštní zápach. V kuchyni se používá jako koření k masu a do sladkých pokrmů a kompotů indické a islámské kuchyně. V Anglii a Americe se kandoval podobně jako zázvor. Mladé výhonky je možné přidat do zeleninového salátu. Největší množství puškvorce se spotřebuje na přípravu žaludečních likérů.
Využití v kosmetice
Výtažek z puškvorce má zklidňující účinek na pleť. Bylina se používá také do parfémů, zubních past, žvýkaček či likérů a dodává jim hořkou chuť.
Na co si dát pozor!
U Puškvorce je velmi důležité nepřekračovat výše uvedené množství. Při užití vyšší dávky, obsažené třísloviny účinkují opačně a dostavuje se zvracení či bolest břicha, dokonce může vyvolat i zrakové či sluchové halucinace. Puškvorec nesmějí užívat malé děti, těhotné a kojící ženy a lidé s nízkým krevním tlakem. Neužívejte, máte-li v dohledné době naplánovanou operaci (během 14 dní).