Foto © Pixbay

KPZ proti stresu. Hýbejte se a vyhněte se alkoholu

Najednou bolí klouby, záda, hlava, nedá se usnout, cítíte stálou úzkost a napětí. Vítejte do klubu, jste ve stresu.

Dnes už snad na všechny starosti světa existuje nějaká pilulka. Farmaceutický průmysl chrlí antidepresiva, lékaři je předepisují jako na běžícím pásu.

Stres je ale individuální reakcí na rozličné podněty, která má určité společné rysy u všech lidí, ale rozdílné důsledky. Vyhýbat se stresu je rada, na kterou rovnou zapomeňte, to prostě nejde. Se stresem se musíte naučit zacházet, naučit se jej vědomě neutralizovat příjemnými prožitky, pohybem nebo zdravou životosprávou a minimalizovat tak negativní důsledky.

Zejména pohyb by měl získat statut univerzálního preventivního prostředku. Posílí svaly a imunitní systém, vyčistí hlavu, sníží či odstraní inzulinovou rezistenci (sklon k cukrovce 2. typu), působí preventivně proti rakovině, upravuje hladiny krevních tuků a má mnoho dalších pozitivních přínosů pro naše zdraví.

Doba nepřeje příliš pestrosti při sportování ani cestování. Pokud to jde, choďte do lesa nebo do parku.

Nevěřte ani tomu, že stres a chmury zažene alkohol. Na chvilku možná, ale po poklesu množství etanolu v krvi dojde naopak z prohloubení úzkosti, deprese a zhoršení prožívání stresu. Tady je několik rad, díky nimž vám půjde se z bludného kruhu vymotat.

Aromaterapie místo prášků

Odpočívejte, nechte si čas na sebe, čtěte, sportujte, ale nezapomínejte na objev léčivé síly bylin při odpočinku v koupelích a při masážích těla. Znala je už ájurvéda i starověký Egypt. Směsi pryskyřice olejů a vonných bylin se používaly pro obřady, ale i k léčení. Dnes znovu objevujeme úžasnou schopnost aromatických složek. Nacházejí se ve květech, plodech, kořenech, stoncích, hlízách, zrnech, listech nebo v kůře. Při procházce lesem za slunečného dne se nám do nosu line osvěžující vůně borovic, vůní lákají květiny v zahrádce nebo na loukách. Jsou to aromata, těkavé látky, které se s pomocí teplých paprsků rychle odpařují. Až čtyři hodiny mohou ovlivňovat naše pocity a přispět k vzpruze organismu.

Proto jsou tak užitečné procházky v přírodě, ale také inhalace olejových esencí pro ovlivnění nervových a či psychických pochodů. V zimě můžete přinést toto léčivé voňavé ovzduší do svých domácností s pomocí aromalamp. Pro uvolnění napětí a stresu zkuste meduňku, bergamot, grapefruit či santal.

Dýchejte

Bez dechu není život a ani energie. Jak často se soustředíte na to, jak dýcháte? A jak často se přistihnete, že zadržujete dech nebo dýcháte povrchově? „Zkuste na čtyři doby nadechnout nosem a na čtyři doby vydechnout. Budete-li toto zvládat, zkuste na šest dob nádech a na osm výdech. Budete překvapeni, jak je toto jednoduché cvičení účinné,“ říká jogínka Klára Pokorná.

Školitel jógy Václav Krejčíř doporučuje něco jako čmeláčí bzučení. „Technika bzučení tvoří elektrickou energii v těle a velice pozitivně působí na oblast hrdla a štítné žlázy, zbavuje stresu a napětí a vyvolává vnitřní radost, uvolňuje bolesti při migréně, zlepšuje paměť a koncentraci,“ říká Václav Krejčík a radí, jak na to. Posaďte se do zkříženého sedu nebo na židli. O opěrku se neopírejte, ale nechte pánev dvěma třetinami na židli, stehna rovnoběžně se zemí a holeně kolmo s ukotvením chodidel na zemi. Spojte zuby k sobě a s výdechem vydávejte zvuk čmeláka. Zvuk veďte do ztracena. Tento zvuk rezonuje v ústech, zubech a zezadu ve spodní části lebky. Opakujte desetkrát.

Cvičte obličejem

V obličeji se více než v jakékoliv jiné části těla zrcadlí duševní stav. Někdy nás může zmást povadlá pokožka a hluboké vrásky, které přidávají na věku, ale hlavní příčinou povrchu pleti je to, co je pod povrchem, a to jsou svaly v podkoží. Zaťaté svaly můžete zrelaxovat obličejovou jógou.

Návody, jak cvičit svaly v obličeji, najdete v různých kurzech, ale také na internetu nebo například v knize Probuďte svou krásu, jedinečný způsob Dr. Hauschka od autorů Susan West Kurz a Tom Monte. Podle nich je obličej bránou k našemu nitru. „Když s ním budete zacházet pečlivě a láskyplně, poskytnete tělu léčebný impuls, který jej posílí a zharmonizuje,“ podotýkají.
Svoje myšlení můžete také trénovat třeba tím, že se několikrát denně zastavíte a uvědomíte si, jak se tváříte. Mračíte se? Máte zaťaté zuby? Změňte myšlenky a uvolněte ztuhlé rysy v obličeji. Upravte svůj obličej v průběhu dne, jako to děláte s halenkou nebo se svetrem.

Jděte se projít

Doba nepřeje příliš pestrosti při sportování ani cestování. Pokud to jde, choďte do lesa nebo do parku. I když je třeba zima. Okysličíte organismus, získáte zdravý a růžový nádech pleti a buňky dostanou novou energii. Naučte se smát, i když se vám zrovna moc nechce. To vše bude jistě dobrý start k tomu, jak si dlouho udržet mladistvý vzhled, a věřte, že budete víc spokojení i sami se sebou.

Nešiďte spánek

Udělejte vše pro to, aby se vám dařilo usnout, a spěte aspoň sedm hodin. Než půjdete do postele, uvolněte se třeba tím, že si dopřejte teplou sprchu nebo koupel. Těsně před spaním se vyhýbejte silnému světlu nebo hlasitým zvukům. Snažte se nekoukat do počítače nebo telefonu, modré světlo obrazovky tělu připomíná denní světlo a narušuje mu tak cirkadiánní rytmus. Raději si přečtěte knížku, která vás stejně zklidní lépe než surfování po internetu. Udělejte si z ložnice místo, kde budou obrazovky zakázané. Pokud vás ruší noční osvětlení z ulice, pořiďte si závěsy nebo roletu se systémem black out, které vám spolehlivě zajistí potřebnou tmu.

Květová terapie

Když jste smutní, bez energie, úzkostní nebo nemocní, můžete vyzkoušet léčbu duše pomocí tinktur z květů. Terapii psychosomatických problémů silou květů objevil Angličan Dr. Edward Bach v Anglii na počátku 19. století, když pracoval jako bakteriolog. Vyrobil tinkturu z květů, roztok přefiltroval a v poměru 1 : 1 dolil pro konzervaci dobrým koňakem. Takto vznikla matečná tinktura a ta se dále ředila na esence. Nejčastější způsob užívání je nakapání pod jazyk 4 x 4 kapky denně. „To, co vrací mysl do harmonie, je jemná esenciální energie. Důležité je vědět, že nepotlačuje negativní postoje, ale proměňují je na pozitivní,“ upozorňuje Romana Kotěrová z Biobachovek. „V žádné situaci vám nepomůže v hlavě řešit vtíravé otázky typu, proč se to stalo, proč jsem to tak udělal nebo co když nastane toto, co když onemocním a podobně. Špatné myšlenky nám ubírají čas a hlavně energii. Je důležité žít v současnosti. Minulost již nezměníme a budoucnost si připravujeme právě tím, co děláme a jak se chováme v přítomnosti,“ vysvětluje Romana Kotěrová, která vysvětluje, že esence řeší příčinu problému, chemické prášky potlačují následek. Pokud neodstraníme příčinu, problémy se budou vracet, varuje.

Antistresové omalovánky pro dospělé

Většinou si sešitek s omalovánkami spojíme se zapojením dětí do nějaké činnosti, abychom získali čas pro sebe. „Jsou ale přímo blahodárné pro dospělé, a to nepřeháním,“ říká jejich autorka Lenka Tréglová. Můžete k nim zasednout s celou rodinou, „koukat“ na televizi, ale i přemýšlet. Při vyplňování barevných políček se stává něco, na co v běžném provozu moderního člověka už jen tak nedojde. Soustředíte se jen na jednu věc. Aby byla barva jednolitá nebo hezky vystínovaná, aby šla od okraje k okraji. A zároveň vás políčka vedou a vůbec vás neomezuje, že třeba ani neumíte malovat.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.