Povzbuzuje a celkově posiluje organizmus. Přisuzují se mu protirakovinové účinky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, zdraví prospěšné enzymy a organické kyseliny, fytoncidy a další. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se proto při infekčních chorobách, hlavně horních cest dýchacích. Ve větších dávkách by však mohl podráždit sliznice, a to jako léčivka i jako zelenina.
Matthioli o něm napsal: Křen jest užitečný při všech neduzích, při nichž pomáhá ředkev, avšak jest mocnější zvláště k vypuzování moče, kamene a písku. Doušek vína, v němž se přes noc močilo 7-10 nakrájených koláčků křenových, vypitý ráno na lačný život, žene velmi mocně kámen, moč a menses. Křen odpírá jedu, zahřívá žaludek a odnímá dušnost. U nás v Čechách i v Německu dělají obyčejně z křenu s octem, vínem nebo polévkou omáčku k pečením a rybám v rosolu. Dává chuť k jídlu, avšak nadýmá hlavu a zeslabuje oči. Tento kořen jest též užitečný při bolestech kyčelních. Křen brání kvašení a plesnivění, proto se na venkově balily potraviny do jeho velkých listů, aby vydržely dlouho čerstvé. Na kousky pokrájený se pohazoval po podlahách, schodech nebo na prahy dveří, protože čistil dům od zlomocných sil a odrážel zlá kouzla.
Křen v léčitelství
Léčivá síla křenu je veliká, a díky tomu má v lidovém léčitelství již po staletí své místo. Při nachlazení usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Povzbuzuje činnost žaludku a střev, zvyšuje produkci trávicích šťáv, normalizuje střevní mikroflóru, zlepšuje látkovou přeměnu. Bolest zubů prý odstraňuje kousek křenu volně položený na chorý zub. Při strouhání křenu se uvolňují výpary, které povzbudí sliznici dýchacích cest a mají antibakteriální účinek – 0,5g strouhaného křenu zcela zastavuje růst některých choroboplodných zárodků. Na bolavé klouby jsou nejlepší křenové placky. Křen se v léčitelství užívá výhradně čerstvý, neboť vařením ztrácí léčivé účinky.
Křenová placka – starý lidový předpis
Kořen křenu nastrouháme (3 díly) a s moukou (5 dílů) a trochou octa smícháme v těsto. Můžeme přidat i sádlo (1 díl). Z těsta uděláme placku, kterou pak přes plátýnko (nikdy ne přímo na kůži) přiložíme na bolestivé místo. Necháme působit maximálně 20 minut, ne déle! Křenová placka dráždí nervová zakončení, zvyšuje prokrvení kůže i hlouběji položených tkání, a tím podporuje hojení a regeneraci, mírní bolest. Používá se při ischiasu, revmatických a neuralgických potížích apod. Pozor, při dlouhodobějším působení by se na kůži mohl vytvořit zánět až puchýře. Aplikace se musí přizpůsobit citlivosti pokožky.
Křen proti chrapotu
Smícháme 1 lžičku strouhaného křenu, 1 lžičku medu nebo cukru. Užíváme po malých lžičkách po hodině. Působí dobře proti kašli, chrapotu a nachlazení.
Křenové víno
10 dkg krájeného křenu zalijeme 1 litrem červeného vína a necháme 8 dní vyluhovat. Užíváme jako lék 3x denně 1 lžíci před jídlem. Čistí žaludek, moč, ledvinové kameny a písek, pomáhá při dušnosti.
Křenový ocet
Nastrouhaný křen zalijeme octem 2 cm nad povrch a necháme 8 dní stát, pak prolisujeme, slijeme do láhve a dobře uzavřeme. Potíráme jím bolestivá místa.
Křen v kosmetice
Odstraňování pih a jaterních skvrn
50 g strouhaného křenu zalijeme 1/2 litrem slabého 4% octa (nebo naředíme) a necháme stát 24 hodin. Tímto výtažkem si večer omýváme obličej – podporuje regeneraci kůže.
Čištění pleti
Nakrájený kořen vyluhujeme den v mléce a roztokem čistíme pleť.
Křen v kuchyni
Křenové chutney (čatní) k masu – indický předpis
40 dkg strouhaného křenu, 20 dkg zelených rajčat, 4 cibule, 4 feferonky, 40 dkg moučkového cukru, 2 lžičky tlučeného hřebíčku, 2 lžičky mleté skořice, šálek octa. Hodně osolíme. Rajčata, feferonky a cibuli nakrájíme, osolíme a necháme stát do druhého dne. Potom přidáme
ostatní přísady a pomalu dusíme pod pokličkou, až se všechna voda vyvaří. Po vychladnutí dáme do sklenic a uzavřeme. Asi za 2-3 měsíce se správně uleží. Podáváme k masům.
Křenová studená omáčka s řeřichou
150 ml bílého jogurtu, 2 lžíce majonézy, 4 lžíce čerstvého křenu, sůl a cukr, citrónová šťáva, 150 ml šlehačky, 1 balení mladé řeřichy
Kousek křenu oloupeme a nastrouháme najemno na struhadle. Jogurt důkladně promícháme s majonézou, nastrouhaným křenem, troškou cukru, citrónovou šťávou a podle chuti osolíme. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Vychlazenou smetanu ušleháme do polotuha a zlehka ji přimícháme do omáčky. Podáváme s lístky mladé řeřichy jako doplněk ke smaženým zeleninovým pokrmům, masu, rybám atd.
Povšechné použití
Pěstuje se blízko brambor, aby se zvýšila jejich odolnost vůči chorobám. Výluh z kořene zředíme 1:4 a používáme k postřiku jabloní proti hnilobě. Listy jemně nakrájené se přidávají do krmiva pro psy jako prostředek proti červům a pro zlepšení tělesné kondice. Křen by měl mít na našem stole stálé místo, a když vám není zrovna dobře, určitě si na něj vzpomeňte.