Ta oslava se vůbec nepovedla. Libuše měla vše vymyšleno do nejmenšího detailu. Květinovou výzdobu, barevně sladěné ubrusy a prostírky i památeční jídelní servis. Stačilo jen nanosit dobroty. Pak přišlo ráno a ona nemohla vstát. Ztuhlé tělo, mžitky před očima, vyčerpání. Už věděla, co přijde. Rozmazané vidění, mravenčení, závrať a úporná bolest hlavy.
Migréna. Nemoc stará jak lidstvo samo. Svědčí o tom záznamy na staroegyptských papyrech, stejně jako nálezy trepanovaných lebek. Až do 17. století se udržovala domněnka, že bolest hlavy způsobují zlí duchové, kterým se otevřením lebky umožní cesta ven. Postup zachycují na mnoha svých obrazech vlámští malíři. Jedno takové dílo od Hieronyma Bosche je k vidění v obrazárně Strahovského kláštera.
Migréna v současnosti platí za nejdražší neurologické onemocnění v Evropské unii. Každý rok si náklady na léky a proplácení pracovní neschopnosti vyžádají částku přes 700 miliard korun. A co je horší – nedá se počítat s tím, že by této nemoci v dohledné době ubylo. Za všechno může nežádoucí dědictví. Uvádí se, že dvě třetiny všech případů migrény mají genetický základ.
Co se v hlavě při průběhu migrény děje? Když dojde k poklesu prokrvení mozku, rozšíří se mozkové cévy a z nervových zakončení se uvolňují vazoaktivní aminy, které způsobují bolest. Jejich koncentrace prudce stoupá třeba při stresu nebo se vzestupem krevního cukru. Další možností je nedostatek enzymu, který odbourává tyramin, látku obsaženou v jogurtech, sýrech, čokoládě, mase, červeném víně. Vyšší množství tyraminu opět vyvolává migrénu. Podobně působí i horko a prašné prostředí, kde stoupá počet kladně nabitých iontů. Tradiční čínská medicína rozeznává dokonce čtyři základní typy migrény způsobené zanesenou dráhou ledvin, jater, žaludku či žlučníku. K posledně jmenovanému prý dochází při opakovaném potlačování vzteku. Migréna prý častěji trápí ženy, než muže.
Pro vývoj záchvatu migrény jsou typické fáze. Zhruba dvě hodiny před bolestí se objevují varovné signály. Změna nálady, podrážděnost, ztuhlost svalů na krku, deprese, zácpa, průjem. Někdy následuje tzv. aura, abnormální funkce některého smyslového orgánu. Postižený vidí rozmazaně, před očima má mihotající světla, záblesky, ztrácí orientační smysl, cítí mravenčení, má poruchu řeči. Pak už přichází nejbolestivější fáze – prudká tepavá bolest poloviny hlavy, k níž se často přidává nevolnost, zvracení. Nemocný vyžaduje absolutní klid, je přecitlivělý na světlo, pachy, hluk. A ani po odeznění bolesti se necítí v pořádku a je malátný, unavený.
Léčba? Pomáhají analgetika, léky ze skupiny triptanů, čípky. Vzhledem k tomu, že migrénami trpí mnozí už od dětství, dokážou s tímto neduhem žít. Dobře vědí, co jim záchvat spouští a umí se těmto nástrahám vyhnout. A vyplatí se užívat hořčík, koenzym Q10, vitamin B12, výtažky z kořene devětsilu lékařského. Také lymfatické masáže, akupunktura, aromaterapie a magnetoterapie přinášejí úlevu.
Libuše nakonec o oslavu nepřišla. Přátelé o její migréně věděli, měli pochopení, a aby jí nebylo zkaženého dne líto, uspořádali za týden oslavu novou. A to už byla v naprostém pořádku.
Další informace o migréně na www.czech-hs.cz.