Jsou v nejrůznějších fázích svého rozvoje: obyčejní amatéři i profesionálové pracující na patentech. Moderní kutilové ale nepracují o samotě, zavření doma. Naopak se snaží, aby jejich práce – jakkoliv (ne)dokonalá – žila veřejným životem a byla inspirací pro ostatní.
I do Česka se tak dostal nový trend veřejných dílen, které se označují jako tzv. makerspace, neboli prostor pro tvoření. Někdy jsou zřizované městem, jindy soukromými subjekty. A značně se liší. Některé se soustředí na řemeslnou, jiné na technologickou nebo digitální výrobu. V jejich výbavě tak lze najít vše od klasických ponků až po 3D tiskárny.
Často nabízejí stroje, které běžný kutil doma nemá, jako například CNC obráběcí technologie a laserové řezačky.
Dílny jsou zároveň místem pro konání přednášek a workshopů a většinou fungují jako kluby, kde je potřeba být členem. „Jsou to taková fitka pro kutily,“ říká Ondřej Kašpárek, kapitán PrusaLabu a zakladatel iniciativy Make More, která spolupořádá Pražský Maker Faire a další akce pro komunitu tuzemských makerů.
Podle Kašpárka je vítána zejména zkušenější generace kutilů a řemeslníků. „Máme stále nedostatek těch, kteří se nebojí předávat zkušenosti, dovednosti a své poznatky dalším, případně pomoci s organizací dílny nebo se školením členů,“ dodává Kašpárek. K vyhledání komunitních dílen stačí internet. Jsou už ve většině krajských měst.