Vesnice Brodek u Konice leží na okraji Drahanské vysočiny v okrese Prostějov. Odedávna patřila k německému ostrůvku, který byl v době okupace cizí jazykovou oblastí. Lidé se tady živili převážně zemědělstvím, ale ve druhé polovině 20. století byly ve vsi zřízeny i provozy Prostějovských oděvních závodů a jablonecké Preciozy.
Do Brodku u Konice jsem přišla jako učitelka skoro před půl stoletím, vzpomíná Jarmila Podhorná, kterou jsme zastihli v prosluněné kanceláři její bylinkářské firmy NADĚJE. Učila na brodecké základní škole chemii, přírodopis a pěstitelství. Této práci a zdejším dětem se věnovala pětatřicet let. Ale kromě toho se zajímala o léčivé rostliny. Zajímal ji svět přírodní medicíny. O léčitelství jsem četla všechno, co bylo možné za socialismu sehnat – herbáře, léčitelské publikace, knížky o bylinkách, rostlinách, říká Jarmila Podhorná.
Dědictví čisté přírody
Krajině kolem obce byla dána krásná, nedotčená příroda. Vesnická učitelka si vždycky říkala, že by tento přirozený dar nebes měl zdejším obyvatelům přinášet lepší živobytí, než kdysi. Jen by se toho měl někdo ujmout. Dobře si všímala, jaké bohatství různých bylin a léčivých rostlin plodí čisté stráně v okolí vesnice.
Alternativní medicína mě oslovovala celý život, pokračuje příjemná šedesátnice. Na přednáškách léčitelství v Praze mě zaujala věta dr. Janči: Kdyby někdo u nás začal podle starých herbářů zpracovávat domácí bylinky, různé tinktury, určitě by vyrobil něco lepšího, než jsou ty drahé, dovozové. V sedmdesátých a osmdesátých letech k tomu ještě nebyla příležitost, ale obdivovatelka drahanské přírody cítila, že kdyby se poměry změnily, jistě by právě v oblasti alternativní medicíny začala hledat svou budoucnost.
Od sbírání bylinek k modernímu léčitelství
Po listopadu 1989 se tak Jarmila Podhorná vydala na novou cestu. Časem dokázala sklep v rodinném domku upravit na chemickou laboratoř, v níž se začala intenzivně věnovat bylinkářské činnosti. A v roce 1998 založila léčitelskou firmu NADĚJE, která záhy získala věhlas široko daleko. Původně to byla firma jediného člověka, ale dnes zaměstnává dvě desítky lidí a své výrobky vyváží do všech koutů republiky i za hranice.
V současné době má firma NADĚJE v sortimentu více než sto druhů bylinných tinktur a gemmoterapeutik, vysvětluje bylinkářka. Kromě toho vyrábíme různé masti, oleje, bylinkové výluhy, vitaminy a potravní doplňky používané k očistě těla, k posílení imunity a k podpůrné léčbě celé řady zdravotních problémů.
Od roku 1998 se produkce NADĚJE mnohonásobně zvýšila a v roce 2007 dokázala její zakladatelka postavit za 14 milionů korun novou výrobní halu vybavenou nejmodernější technikou na evropské úrovni. Velkou finanční podporu získala i z Evropských fondů.
Práce pro desítky sousedek
Firma NADĚJE je v Brodku u Konice vlastně jediným větším podnikem, který místním lidem poskytuje pracovní příležitost. Provozy Prostějovských oděvních závodů jsou totiž už dávno zavřeny. Dvacítka brodeckých děvčat i starších žen našla v bylinkářské firmě zajímavé uplatnění. Zdá se, že moderní bylinkářství může být nejenom vhodným prostředkem k léčení různých neduhů a chorob, ale také ideálním řešením nezaměstnanosti. Pro chytrou hlavu, která si váží tradice, to vlastně ani nebyl problém.
Jarmila Podhorná je v každém případě neúnavným následovníkem někdejších babiček-kořenářek. Sbírání léčivých bylin za měsíčních nocí u ní ale nepřipadá v úvahu. Hledá modernější metody. V červnu 2009 rozšířila svou firmu o rozlehlou léčebnou botanickou zahradu, v níž se po celou vegetační sezonu pěstuje na čtyřicet druhů cizokrajných bylin a stejný počet léčivých rostlin domácích. Ještě začátkem podzimu se v zahradě sklízí máta, meduňka, šalvěj, pelyněk a lichořeřišnice.
Mgr. Jarmila Podhorná nic neponechává náhodě. Vedle výstavní bylinné botanické zahrady obhospodařuje její firma i malé produkční pole bylin a v plánu má vybudování unikátní matečnice pro pěstování pupenů rostlin a stromů v keřovité podobě.
Co je gemmoterapie?
Jako první v naší zemi jsem začala zhodnocovat léčebné výtažky z pupenů. Byla jsem teprve třetí gemmoterapeutkou v Evropě, vysvětluje. Tak se odborně nazývá léčba pomocí výtažků z pupenů, dodává.
Výtažky z mladých pupenů rostlin jsou bylinnými prostředky s vysoce léčivými a zároveň regeneračními účinky. Je to pochopitelné, protože každá rostlina ukládá do své zárodečné tkáně nejkvalitnější genetické poselství. Výtažky z pupenů proto obsahují vitaminy, stopové prvky a rostlinné hormony. Ty zvyšují obranyschopnost organismu, zlepšují funkci centrální nervové soustavy a celkově posilují organismus. U našich klientů jsou velmi oblíbené zejména výtažky z pupenů topolů, svěřuje se paní bylinářka.
Výroba výtažků z pupenů není snadná. Výrobní postup zahrnuje několik základních fází, mimo jiné sběr pupenů, přidání lihu a částečné mixování, filtrace, jednadvacetidenní protřepávání substance, ředění lihem a konečně závěrečné stáčení léčivé substance do sklenic. Základní tekutou látku obsahující výtažek z pupenů lze bez obav skladovat i několik roků. Jde o francouzský recept. V současné době se podobné léčivé tinktury vyrábějí ve Francii, Itálii, Kanadě a v Brodku u Konice.
Léčebné prostředky z Brodku u Konice jsou každému z pacientů šity individuálně na míru. Nikdo není odmítnut. Mezi nejvíce žádané patří kúry na močové cesty, léčbu jater a žlučníku, dále na slinivku a cukrovku, na prevenci a léčení cévních problémů. Velice oblíbená je též kúra na paradentózu, na zánět prostaty, oční problémy, na různé nervové problémy, stresy a gynekologické problémy. Vynikající účinky má rovněž kúra určená nemocným boreliózou.
Bylinkářství podle vědeckých metod
Veškeré léčebné prostředky, tinktury, masti a přírodní léčiva firmy NADĚJE jsou opatřeny oficiálními certifikáty. Jarmila Podhorná si nemůže dovolit žádné mastičkářství ani neověřené léčení. Léčebné výsledky jejích tinktur, mastí a prostředků jsou podložené vědeckými metodami.
Dostat firmu na patřičnou úroveň nebylo snadné. Ale moderní bylinkářku neodradily ani problémy spojené s povolováním léčivých přípravků, či s uváděním gemmoterapeutických přípravků v širokou známost. Vždyť gemmoterapie je léčebná metoda u nás do nedávna takřka neznámá.
Rozšířená je především ve Francii, kde byla v roce 1965 uznána jako oficiální léčebná metoda. O tom, jaké výsledky přináší, svědčí řada dopisů, které do Brodku u Konice přicházejí. Tatínka propustili z nemocnice domů doslova na dožití, píše jeden z vděčných klientů. Nacházel se v pokročilém stádiu leukémie a měl katastrofální nedostatek krevních destiček. Po kúře z tamaryšku a topolu se mu krevní obraz zlepšil natolik, že lékaři nechtěli věřit, že je nemocen. Za pouhých devět dnů se všechno obrátilo k lepšímu. Pokud za to může vaše tinktura, stal se zázrak a já jsem za něj nesmírně vděčný …
O činnost brodecké bylinkářky má velký zájem i veřejnost. Jenom v průběhu minulého roku absolvovala Jarmila Podhorná maratón osmdesáti přednášek, relací v rozhlase, televizi a na vědeckých sympóziích doma i v zahraničí. Je uznávanou léčitelkou a propagátorkou alternativní medicíny i mezi lékařskými odborníky. V podhůří Drahanské vrchoviny se tak zrodila moderní bylinkářka 21. století. Díky ní staré tradice babek kořenářek žijí i na současné vesnici.