Foto © Pixbay

Obchodníci se strachem nabízejí horké zboží

Řetězové e-maily vytváří pár jednotlivců, mají však dosah desítek tisíc schránek. Barevná písmena, emoce, vyvolávání strachu a nenávisti. Propadnout jim je snadné.

Den co den přichází do schránky jednaosmdesátileté Světly Tomcové víc než dvě desítky e-mailů. Bývalá učitelka češtiny, dějepisu a ruštiny je zpravidla všechny poctivě čte. „Nejprve je otevřu, rozčílím se u nich a až pak je smažu. Nebo je taky často pošlu dál, pokud s nimi souhlasím,“ popisuje v telefonickém rozhovoru žena z Písku. Coby učitelka vystřídala za svůj život tři působiště, aby se pak na penzi vrátila zpět do svého rodného města. V každém z míst ale získala mnoho přátel, navíc se angažovala v píseckém turistickém klubu. Snaha udržet dávná přátelství a touha vyjádřit se a debatovat z ní dělá (podle dostupných údajů) významnou šiřitelku takzvaných řetězových e-mailů na českém internetu. Časopis Vital ji proto oslovil s žádostí o rozhovor, aby dal nahlédnout do přemýšlení, pohnutek či návyků lidí, kteří řetězové e-maily šíří.

Jsou to zprávy, které kolují především mezi seniory. Mohou mít dosah desítek až stovek tisíc mailových schránek. Často mají spiklenecký nebo varovný tón a politický nádech. „Takové e-maily dokážou vyvolat unáhlenou iracionální reakci na neověřené a obvykle nepravdivé informace, které obsahují,“ vysvětluje Kamil Kopecký, který se na Univerzitě Palackého v Olomouci specializuje na oblast rizikového chování v prostředí internetu.

Jsem ze staré doby, to si nedovedete představit. Pro nás platí, co je psáno, je dáno a částečně tak vystihuje jeden z důvodů, proč se řetězové e-maily mezi seniory tak úspěšně šíří.

Řada e-mailů má až manipulativní povahu, často ukrytou do vtípků nebo roztomilých obrázků. Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 se s nimi setkalo devět z deseti seniorů využívajících internet. Jeden z pěti se pak podílí na jejich šíření.

Světla Tomcová říká, že takové zprávy sama nepíše. Denně je ale rozesílá dál – vybere třeba dvacítku e-mailů, které ji zaujmou, a přepošle je skupince přátel. Ve svém adresáři má nejméně 150 kontaktů, část z nich je sdružená také v neformální skupině Úterníci, jejíž jádro tvoří parta bývalých turistů. „Léta letoucí jsem s nimi chodila na výšlapy. Stránku založil jeden turista. Jak stárneme, řada odpadává, ale setkáváme se aspoň v internetovém prostoru,“ popisuje Tomcová.

„Už neposílám všechny e-maily všem kontaktům, které mám,“ dušuje se. „Vyberu ty, o nichž si myslím, že jim to něco řekne. Někteří jsou zvyklí na to, že když to přepošlu, souhlasím s tím. Někdy pak o tom e-mailu spolu diskutujeme,“ popisuje Tomcová, která prý dobře ví, že některé e-maily mohou být zkreslené, zavádějící nebo lživé.

„Bývalá kolegyně už mě jednou upozornila, že jsem poslala hoax. Snažím se být od té doby střízlivější, neposílám třeba všechna varování. Jsem ráda, když jsou to myšlenky, které jsou mi blízké. A tím je můj pohled mírně zkreslený,“ říká Světla Tomcová.

„Ale jsem ze staré doby, to si nedovedete představit. Pro nás platí, co je psáno, je dáno,“ dodává na svou omluvu, a částečně tak vystihuje jeden z důvodů, proč se řetězové e-maily mezi seniory tak úspěšně šíří. Známý odesílatel jim navíc dodává v očích příjemců na naléhavosti a důvěryhodnosti.

Přeposíláním řetězových e-mailů o sobě prozrazujeme osobní údaje, minimálně svou aktivní e-mailovou adresu, ale také adresy těch, kteří nám e-mail poslali

Stejně jako pro mnoho dalších seniorů se i pro Světlu Tomcovou stal e-mail komunikačním nástrojem číslo jedna. A často také hlavním zdrojem informací. Dříve pravidelně četla noviny, dnes už jen občas prolétne zprávy na internetu, hlavně iDnes a Seznam Zprávy. Říká, že internet ji mate, protože si tam může každý napsat, co chce. Autory článků osobně nezná a není si ani jistá, zda za články stoprocentně stojí ti, kteří jsou podepsaní.

„Dřív jsem četla komentáře, Literární noviny a nevím co všechno. Teď už ale ani moc nesleduji zprávy v televizi, protože mě rozčilují. Je to asi i věkem, život je unavený. Mám za sebou vážnou nemoc a člověk by chtěl vnímat spíš pozitiva. A také už toho nezvládnu sledovat tolik jako dřív,“ přiznává. Koneckonců už ji přestávají bavit i řetězové e-maily: „Opakují se. Na svůj věk mám zvláštní paměť a pamatuji si i e-maily, které mi přišly třeba před třemi lety. Ale protože jsem zakódovaný člověk, neumím se od toho úplně odstřihnout a mazat, mazat, mazat.“

Počítač dostala od rodiny před deseti lety a vše se na něm učila od píky. „Dřív jsem neuměla psát ani na stroji. Zprvu mě to velice bavilo. Založila jsem si e-mail, hodně jsem používala Skype. Jakmile jsem ho otevřela, už mi někdo volal. Lidé říkají, že prý dobře působím,“ líčí seniorka, jak se v počítačové komunikaci „našla“.

E-maily si vyměňuje většinou se svými vrstevníky. „Se dvěma přáteli jsem se dokonce seznámila přes e-mail a teď mi pán volá i s osobními záležitostmi,“ říká. Řetězové e-maily ale posílá i šestatřicetileté vnučce. „Ještě mám dvě mladší, ale ty šetřím. Ze začátku jsem jim e-maily posílala, ale zjistila jsem, že jsou v jiné rovině vnímání, že je otravuji. Odpovídaly jen na jeden z deseti,“ připouští Světla Tomcová.

Proč se vlastně v rozesílání e-mailů tolik zhlédla? „Sama nevím,“ směje se. A postupně se dostává k vysvětlení, že jí e-maily umožňují být slyšet. „Těmi e-maily si vlastně podpořím svůj názor. Abych ho aspoň někde řekla. Myslím, že mnozí lidé v mém věku si v této době připadají naprosto bezmocní. Byla jsem pořád velice aktivní člověk, ale už nemám síly,“ povzdechne si komunikativní žena, která by se i svými politickými postoji mohla zařadit do kolonky „protestní volič“. Říká, že jí v dnešní politice chybějí osobnosti.

Vliv řetězových e-mailů na konkrétní skupiny příjemců postupem času narůstá a v současnosti řetězové zprávy dokážou ovlivnit například volby, stejně tak dokážou vyvolat vlnu nenávisti zaměřenou na konkrétní osobu.

Svým názorem úplně neodpovídá zažitým představám o lidech, kteří ve velkém konzumují obsah řetězových e-mailů. Ten bývá často zaměřený na podporu prezidenta nebo premiéra, na prokremelské postoje. Světla Tomcová se popisuje jako „pravičák se sociálním cítěním“. Ze současné politické garnitury ale plně nedůvěřuje nikomu. V prezidentských volbách podpořila protikandidáta stávajícího prezidenta, Jiřího Drahoše. Ani premiérovi Andreji Babišovi nefandí.

„Nejdřív se mi líbil, protože odpovídal na otázky přímo, což je u politiků velice vzácné, teď už se mi tolik nezdá. Je velice těžké rozumět vysoké politice. Dříve jsem volila Občanské fórum, později ODA, chvíli i ODS, ale pan Klaus mi nesedí. Částečně sympatizuji s SPD a tady v Písku jsem volila Piráty,“ dává Tomcová nahlédnout do svých politických preferencí. „Celoživotní optimista začíná být mírným pesimistou,“ popisuje svou povahu.

„Děsí mě, že ty e-maily takto kolují a že jim někteří lidé takzvaně věří. Myslím si, že je to velice nebezpečné. Speciálně třeba e-maily o premiérovi nebo prezidentovi. Nesnáším jednostranné věci. Není někdo úplně špatný a někdo úplně dobrý. Nemám ráda prezidenta, ale nesnáším, když ho někdo příliš preferuje, nebo z něj naopak dělá hadr,“ popisuje Tomcová a říká, že se snaží používat vlastní rozum.

Její promluvou probleskuje i nespokojenost s dnešní dobou. „Ekonomika je velice špatná. Peníze tečou proudem. Nejsou, a přitom tečou. Proč prohráváme mezinárodní spory? Proč platíme tolik peněz? Proč já mám jeden z nejnižších důchodů?“ ptá se. „Tady v Písku dělají horkovod, v některých ulicích je potrubí položené, budou dokonce dělat nové povrchy, a pak to znovu rozkopají a budou dělat přívody vody,“ zlobí se Světla Tomcová. „Zdá se mi, že spousta věcí je jako za komunismu,“ uzavírá žena, která podle svých slov vyrůstala na samizdatové literatuře.

Když má jmenovat e-mail, který ji v poslední době mimořádně zaujal, vzpomene si na virální video, kde se moderátor Luboš Xaver Veselý ptá patnáctiletého komentátora Martina Kubeše, zda by si vzal domů nějaké uprchlíky, když prosazuje zvýšení kvót. „On to zahrál do autu, že se musí změnit celý systém, ale na otázku, zda by on konkrétně něco udělal, neodpověděl,“ popisuje Tomcová s tím, že není jednoznačně proti přijímání uprchlíků, ale ani pro. „Poslala jsem to, aby si to lidé poslechli a zamysleli se, jestli má, nebo nemá pravdu. Nikdy není nic stoprocentně pravda,“ uzavírá Tomcová.

Kdo e-maily šíří?

Řetězové e-maily v Česku systematicky sbírají Elfové, skupina, která chce v kyberprostoru bojovat s dezinformacemi. Měli jsme možnost nahlédnout do jejich databáze e-mailů i jednotlivých šiřitelů těchto zpráv. Elfové však zdaleka nemají prozkoumané celé české prostředí, jejich data se týkají jen malé části uživatelů.

Už z omezeného vzorku je ovšem vidět, že zdrojem velkého množství zpráv může být relativně málo jednotlivců. Je patrné, že zprávy si mezi sebou vyměňuje řada lidí, velká část z nich ovšem vychází z menšího počtu zdrojů. Některé z nich vytváří velmi agresivní vymyšlené zprávy, kterými zaplavují veřejný prostor. Jednoho z těchto lidí vyzpovídal v loňském roce server Aktuálně.cz.

„Moje zprávy poznáte podle slovníku. Když tam najdete napsáno havloidní fašistická a zločinná americko-židovská kriminální finanční oligarchie a tak dále, tak je to moje,“ řekl loni v březnu pro Aktuálně Josef Rak, který šířil například vymyšlenou zprávu, že se v Česku chystá nový Majdan. Novinářům tehdy řekl, že e-maily se svým pohledem na svět rozšiřuje asi deset let, denně napíše aspoň jeden takový dezinformační e-mail.

Obsahují zpravidla informace, které podle něj mainstreamová média údajně nepíší, protože nechtějí, aby o nich lidé věděli. Tvrdí, že patří do skupiny takzvaných „osvětářů“, jak si prý rádi říkají. „Hodně aktivních je nás asi osm. Občasných je tak deset,“ říká Rak.

Ten jako své hlavní zdroje uvádí dezinformační weby a servery s manipulativním obsahem. Často na ně také v e-mailech s expresivními výrazy psanými křiklavě červenou nebo modrou barvou odkazuje. „Informace beru na internetu. Všichni to označují za fake news. Třeba Protiproud,“ jmenuje jeden ze zdrojů muž, který za vším vidí manipulaci a světovou nadvládu Američanů. Proto začal šířit své i cizí zprávy a snaží se tím lidem otevírat oči, protože je nespokojen s vývojem České republiky po roce 1989.

Takto vypadá mapa některých rozesilatelů řetězových e-mailů na českém internetu. Před evropskými volbami se v ekosystému řetězových e-mailů výrazně zvýšil počet zpráv, které útočí na Evropskou unii, její představitele i na pozici Česka v ní. Oproti celému loňskému roku se za první čtyři měsíce letoška počet takových zpráv, který zaplavuje e-maily českých voličů, fakticky zdvojnásobil. Mezi takové zprávy patří například informace o tom, že Brusel může za snižující se stavy hospodářských zvířat v Česku, což v kampani popisuje hnutí SPD. Další e-maily útočí na různé lídry v čele s kancléřkou Merkelovou nebo popisují domnělou cenzuru ze strany Evropské unie.

Foto www.nwoo.org.

Nejde zdaleka jen o politiku. Častým tématem jsou například tradiční hodnoty. V jednom z e-mailů, které kolují internetem, se například dočteme, že hned šest českých tradic je v ohrožení, protože jim hrozí zákaz. Často se v e-mailech tyto hrozby spojují s migrací a islámem. Řada e-mailů pak cílí přímo na seniory, popisují spory mezi mladšími a staršími generacemi, nevhodné chování mladých lidí a podobně. „Je mi 68+ a jsem unaven,“ píše se v jednom z e-mailů. Zpráva popisuje příběh muže, který celý život poctivě pracoval a nyní je smutný z toho, že neuvidí, kam bude vyvíjet svět. Zpráva je pak protkána zmínkami, které zpochybňují globální oteplování, útočí na islám i na celé směřování společnosti. Některé z těchto zpráv přeposílala i paní Tomcová.

Že jsou starší generace cílovou skupinou řetězových e-mailů, dokládá studie Starci na netu, kterou ve spolupráci s portálem Seznam zpracovala Univerzita Palackého v Olomouci. „Senioři jsou aktivními šiřiteli e-mailového spamu – platí pravidlo, že s přibývajícím věkem uživatelé šíří spam podstatně více než uživatelé mladší. Spam zahrnuje jak pravdivé zprávy, tak i hoaxy, dezinformace, nepravdivé informace, fake news apod.,“ píše studie.

„E-maily, které varují před nebezpečím (např. migrace, islám), rozšiřuje 35 procent osob ve věku 55–64 let a 47 procent osob starších 65 let – to je čtyřikrát více než u osob mladších (35 let věku). Pravdivé i nepravdivé zprávy o politickém dění pak šíří senioři šestkrát častěji než osoby mladší,“ doplňují výzkumníci z Olomouce. Podle experta na internetovou bezpečnost Kamila Kopeckého existuje mnoho typů zpráv, které se dají zařadit mezi řetězové e-maily. Jde třeba o „zaručené informace“, které mají šířit paniku a donutit adresáty k iracionální reakci.

Foto YouTube, Česká nezávislá televize

„Jde například o vymyšlené zprávy o AIDS z kontaminovaných potravin, infikované jehly v sedadlech, nebezpeční paraziti, nebezpečné viry, chystaný útok na obchodní centra v ČR,“ vypočítává Kopecký. Další typy hoaxů obsahují nebezpečné návody nebo rady, například používání teplé vody u infarktu nebo hlíny na bodnutí vosou. Kromě toho, že mohou rozesílatelé řetězových zpráv šířit nepravdivé informace, nese s sebou jejich aktivita i další rizika, která si častokrát ani nemusí uvědomovat. „Přeposíláním řetězových e-mailů o sobě prozrazujeme osobní údaje, minimálně svou aktivní e-mailovou adresu, ale také adresy těch, kteří nám e-mail poslali,“ popisuje Kopecký. Za další možné dopady celého fenoménu považuje například růst agrese a nenávisti vůči konkrétním skupinám obyvatel nebo také nebezpečné rady ohledně zdraví nebo osobních financí. „Vliv řetězových e-mailů na konkrétní cílové skupiny příjemců postupem času narůstá a v současnosti řetězové zprávy dokážou ovlivnit například volby, stejně tak dokážou vyvolat vlnu nenávisti zaměřenou na konkrétní osobu,“ uzavírá Kopecký. Některé dezinformační servery, jako třeba Aeronet, nabízejí kromě klasických možností sdílení textů i možnost odeslání zprávy e-mailem. Velmi tak zjednodušují šíření vymyšlených informací.

Podlehnout kouzlu řetězových e-mailů je pro mnohé starší lidi snadné – zvlášť pokud se s počítačem teprve seznamují. Například paní Božena, která si nepřála uvést své jméno, dříve také přeposílala všechny e-maily, které jí přišly do schránky. „Teď už ale většinu e-mailů mažu. Lidé staršího věku mají velké strachy a já to nemíním rozšiřovat. Podle uvážení pošlu jen některé e-maily své kamarádce,“ popisuje s tím, že jí děti poradily, aby řetězové e-maily posílala na adresu posli.retezaky@seznam.cz. Tu používají čeští elfové k jejich sběru, analýze a vyhodnocování. Jeden tým sbírá vzorky e-mailových zpráv, analyzuje jejich obsah, zařazuje do databáze pod identifikačním číslem podle kategorií. Zkoumají také typologii e-mailů. Protože se většinou jedná o lži, polopravdy nebo zavádějící, jednostranné informace, jiný tým vytváří „odpovědi“, které dané lži vyvracejí odkazy na fakta.

Dezinformátoři

Dezinformátoři mohou mít mnoho motivací, proč dezinformace šíří a vytvářejí. Někdo z nich tomu může věřit a sdílí svůj pohled na svět, jiní z toho zase mají živnost. Takové servery pak vydělávají díky reklamám či příspěvkům od svých čtenářů. Příkladem je AC24, nebo web New World Order Opposition.

Řada dezinformátorů působí i v provizorních podmínkách vlastní garáže, odkud vysílají videa na server YouTube. Ministerstvo vnitra v Česku eviduje kolem stovky vlivných lidí, kteří dezinformace vytvářejí a šíří.

Žarko Jovanovič
Jeho kanál Raptor TV vysílá živé přenosy z demonstrací a různých proruských akcí. Jovanovič je sice v insolvenci a dluží miliony korun, přesto byl schopen vysílat protesty Žlutých vest ve Francii a naposledy byl i na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě. Jak své aktivity financuje, odmítá prozradit.

Nikolas Pravda
Žije v Německu, kam emigroval před revolucí. Údajně bývalý marketingový specialista si založil německy psaný server Pravda-TV, který získává peníze z reklam nebo z vlastního e-shopu a prodeje knih. Články sdílí desítky tisíc lidí a dezinformace z jeho webu vyvracely například rakouské neziskové organizace.

Jan Korál
Spravuje konspirační server New World Order Opposition, který vydělává na reklamách a na darech. Podle transparentního účtu Korálovi čtenáři pošlou na provoz webu kolem 100 tisíc korun ročně. Nekriticky propaguje ruský režim a kulturu, původně přišel s alternativním pohledem na útok 11. září, který přisuzuje americké vládě.

Petr Richard Ortek
Důchodce z Děčína provozuje vlastní kanál Česká nezávislá televize na serveru YouTube, financuje jej prý z vlastního důchodu. Jeho pořady mají i několik tisíc zhlédnutí, vysílá několikrát do týdne. Hlásá například, že v Sýrii nezabíjel bojový plyn sarin, vše prý sehráli herci.

Vladimír Kapal
Zastupitel z Brandýsa nad Labem založil dezinformační internetové Svobodné rádio, kde kritizuje USA a oslavuje politiku Vladimira Putina. Do svých pořadů pozval i šéfa SPD Tomia Okamuru.

Ladislav Kašuka
Ukrajinští hackeři poukázali na to, že Kašukovi dával ruský oligarcha Konstantin Malofejev stovky eur, aby pořádal demonstrace proti NATO. Ruská média jej prezentují jako novináře, přispívá i na dezinformační servery.

Vedoucí kolotoče
Šéfredaktor dezinformačního Aeronetu vystupuje i na Svobodném vysílači. Na serveru vyšel například varovný text o radioaktivním mraku nad Českem, který pak vyvracel Úřad pro jadernou bezpečnost.

Ondřej Geršl
Zakladatel konspiračního serveru AC24 se podílel i na tvorbě měsíčníku Vědomí. Své aktivity vysvětluje rozhořčením z mediálních lží kolem útoku z 11. září. Web je podle Geršla financován z reklamy a darů. V roce 2014 Geršl řekl, že na obsahu pracují ještě další tři externisté.

(Článek vyšel také v Deníku N)

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.