Foto © Adobe Stock

Praktické rady a recepty, které pomohou ekologii a zároveň vaší peněžence.

Možná si říkáte, že kvůli ztvrdlému chlebu nebo shnilé zelenině u vás doma v kuchyni se svět nezboří. Ale právě my spotřebitelé jsme zodpovědní za největší část vyhozeného jídla. Nabízíme praktické nápady, které vám nezaberou příliš času nebo námahy, a ještě k tomu pár tisícovek ušetříte. Stačí málo!

  1. Pište si seznamy. Koukněte se nejprve do ledničky a komory, co vám tam přebývá, abyste zbytečně nekoupili stejnou věc. Udělejte si seznam a při nákupu se ho držte. Když budete mít rozmyšlené, co s jídlem provedete, je větší šance, že ho skutečně sníte.
  2. Vybírejte si sezonní produkty. Snažte se nakupovat na trhu nebo od místních zemědělců – ať produkty nemusejí cestovat přes půl světa a nezatěžují tak planetu.
  3. Nakupujte méně a častěji. Lepší je nakupovat menší množství jídla víckrát než udělat jeden velký nákup na týden dopředu. Při delších intervalech se potraviny více kazí.
  4. Nechoďte nakupovat hladoví. Platí totiž pravidlo „velké oči skončí to v koši“. V supermarketu se také snažte odolat slevovým akcím. Cenově výhodné nabídky nemusejí být tak skvělé, pokud se vám jídlo zkazí.
  5. Polotovary jen minimálně. Nakupujte suroviny s jasně čitelným složením a původem a snažte se vyhýbat polotovarům. Stačí trocha času a připravíte si zdravé a plnohodnotné jídlo doma sami.
  6. Mějte doma dostatek krabiček. Díky uzavíratelným dózám či krabičkám budete mít mnohem lepší přehled o tom, co máte doma ve spíži. Vyhnete se tak plýtváním jídlem a penězi.

Vývar ze zbylé zeleniny

Vývar je nejlepší doplněk stravy! Postará se o kvalitní vlasy, nehty, kůži i zdravé kosti, sílu, zažívání a dobrou náladu. Klidně ho můžete popíjet jen tak – v oblíbeném hrnečku místo čaje. Pokaždé bude chutnat úplně jinak, ale vždy nesrovnatelně lépe než kupované bujony. Zkuste to! Prozkoumejte lednici, která zelenina se blíží ke svému konci, pečlivě ji očistěte a proměňte ve vodě v lahodný základ vaření. V lednici vydrží vývar 5–7 dní, na delší dobu ho zmrazte – třeba v tvořítkách na led nebo sáčcích. Trpělivě počká na svůj okamžik slávy, kdy doladí chuť třeba italského rizota, omáčky nebo jiné polévky.

6 porcí, doba přípravy 1,5 hodiny.
Libovolný počet přísad z následujícího seznamu:

  • cibule včetně suché zdravé slupky
  • ovadlé, ale zdravé kusy kterékoliv zbylé zeleniny
  • „bubáci“ i stonky z rajčat
  • zdřevnatělé konce chřestu
  • tvrdý košťál brokolice, květáku, zelí
  • řapíky špenátu nebo kapusty
  • čisté slupky z mrkve, petržele, celeru
  • kořínky pórku
  • 1–2 druhy bylinek (stonky koriandru, petrželové stonky, tymián, rozmarýn, bobkový list, šalvěj)
  • 1–2 druhy koření (zázvor, česnek, nové koření, celý pepř, badyán, skořice, muškátový oříšek)
  • 2,5 l studené vody
  • 2 lžíce zvětralého vína nebo vinného octa

Odkrojky zeleniny očistěte, pokrájejte na menší kousky a včetně bylinek a koření vložte do velkého hrnce, zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Křehké bylinky přidejte až v závěru. Ztlumte teplotu na nízkou a nechte vývar tzv. táhnout pod bodem varu alespoň hodinu. Z menších kousků zeleniny přejdou minerály a živiny do vody rychleji a čím kratší dobu vývar vaříte, tím méně energie spotřebujete. Víno nebo vinný ocet přilijte až před koncem vaření, sladkému vývaru přidá příjemnou kyselost. Tu dodají i rajčata. Hotový vývar sceďte, podle chuti osolte a podávejte.


Foto Adobe Stock

Domácí zeleninový bujon

Při vaření se rychle nashromáždí spousta odřezků a slupek. Pokud nemáte v úmyslu přidat je k ostatní zelenině do vývaru, domácí bujon je skvělou možností, jak podpořit chuť jídla a zároveň omezit plýtvání. Dochutíte jím polévky, rizoto, omáčky a zeleninové směsi. Navíc víte, že váš výrobek je zcela přírodní, bez přidaných látek zvýrazňujících chuť a vůni. Zpracovat můžete téměř kteroukoliv zeleninu a bylinky a kombinovat je dle libosti.

Na 1 skleničku, doba přípravy zhruba 3,5 hodiny.

  • 60 g mrkve
  • 25 g řapíkatého celeru
  • 15 g cibule
  • 1 hrst listové petržele včetně stonků
  • 2 snítky tymiánu
  • 2 snítky rozmarýnu
  • 20 g soli
  • česnek, rajčata, hrášek, paprika, pórek, bazalka, šalvěj, oregano

Umyjte, osušte a jemně nakrájejte nebo rozmixujte zeleninu, zeleninové odřezky a byliny. Zvažte je a rozložte do středně velké pánve.  Navažte sůl, která by ve směsi měla tvořit 20 procent hmotnosti zeleniny. Přidejte ji do pánve k rozmixované zelenině a sušte za občasného míchání přibližně dvě hodiny při nízké teplotě.  Až se tekutina vypaří, rozložte směs na plech vyložený pečicím papírem. Pečte ji v předehřáté troubě na 150 °C zhruba 1 1⁄4 hodiny, až směs bude úplně suchá a lehce křupavá. Čas od času promíchejte. Směs nechte zcela vychladnout a rozmixujte ji na prášek. Přesypte ho do vzduchotěsné nádoby a skladujte bez přístupu světla a vlhkosti, vydrží zhruba tři měsíce.


Foto PxHere

Ovocný ocet ze slupek, odřezků a jádřinců

Doma připravený jablečný ocet je mnohem chutnější než ten kupovaný. Vyniká množstvím zdraví prospěšných látek a povzbuzuje trávení. Výborně se hodí do čatní či salátů, neobejdete se bez něj při nakládání zeleniny nebo ho můžete použít jako základ osvěžujícího zdravého pití třeba s medem a citronem. Příjemně si tak posílíte imunitu.

  • jablečné nebo hruškové jádřince
  • slupky
  • odřezky (nahnědlé, potlučené a přezrálé jsou v pořádku, plesnivé vyhoďte)
  • medová voda (v poměru 60 ml medu na 1 litr filtrované teplé vody)

Vybavení: čistá sklenice, plátýnko, gumička nebo provázek

Jádřince, odřezky a slupky nasekejte nahrubo, vyskládejte je do poloviny sklenice a přelijte medovou vodou tak, aby vše bylo zcela ponořené. Sklenici překryjte plátýnkem a nechte fermentovat (kvasit) při pokojové teplotě mimo přímé slunce. Jednou denně promíchejte. Přibližně za 10 dní tekutina ztmavne. Ovoce sceďte a šťávu přelijte do čisté sklenice. Nechte ještě 2–3 týdny kvasit ve sklenici. Pravidelně promíchávejte a ochutnávejte. Jakmile vám ocet chutná, přeceďte jej přes jemné sítko nebo plátýnko, rozlijte do čistých lahví, zazátkujte a uložte do chladu.


Informace k článku jsme čerpali z této velmi návodné a nápadité kuchařky, která obsahuje 100 receptů i praktické rady a tipy, jak využít jídlo až do posledního kousku. Recepty se zaměřují na suroviny, které v českých domácnostech nejčastěji zbývají. Více se o knize dozvíte na www.zachranjidlo.cz.

  • ⅓ vyprodukovaných potravin na světě se vyhodí
  • 8 % emisí skleníkových plynů je z jídla, které se nesní
  • 70 % vody se používá v zemědělství

 

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.