Jen bych neříkal „konzervativní“, ale univerzitní, nebo ještě lépe medicína klasická. A alternativní medicína? I ta má nezastupitelné místo. Tam, kde už není naděje. Tam, kde se vyčerpají veškeré prostředky klasické medicíny, takže lékař v nemocnici může jen pokrčit rameny a říct: víte, nemáme vám už co nabídnout. Pak je tu alternativní medicína. A je to tak v pořádku, protože léčitelé si pro takové pacienty najdou čas a milé slovo, což, bohužel, lékař v nemocnici často nedokáže.
Vadí mi, že se příliš vzdalujeme tomu přirozenému, jak žili naši předkové. Oni nejedli žádné potravinové doplňky, které dnes nutí reklama, a přesto žili zdravěji než my. Dnes si každý, kdo je obézní, zobne nějakou pilulku, místo aby se zamyslel nad životosprávou a pohybem. Bohužel to přetrvává právě u příslušníků starší generace, která mnohdy u jídla míní „čím mastnější, tím lepší“. Měli bychom se víc orientovat na přirozený způsob života. Je totiž rozhodně pravda, že Češi chodí častěji k lékařům a jedí víc pilulek, než je jinde běžné. Chápu, staří lidé často trpí samotou, a tak si jdou popovídat aspoň k lékaři. Jenže to má odvrácené stránky.
Teď jsem byl na Slovensku a potkal jsem paní, která týden trochu posmrkávala. Když mi ukázala, jakou baterii prášků jí na to předepsala lékařka, tak jsem se vyděsil. Normální je přece pár dní počkat, dokud mě rýma nepřejde, a ne hned běžet k lékaři. Bohužel dnes mnoho pacientů poměřuje svého lékaře podle toho, kolik prášků jim předepsal a kolik stojí, s mylnou představou, že čím více jich je a čím jsou dražší, tím lépe.
Co mě ale naopak těší je, že za posledních dvacet let jsme udělali obrovský skok od přeměny pacienta v klienta. Medicína není jen o moderních přístrojích, které tu předtím nebyly. Podle mě není třeba se bát ani reforem, které se chystají. Medicína je totiž jen jedna. I když ti bohatí si budou moci za příplatek nechat operovat třeba srdce v sobotu, tak to nijak nenaruší nároky ostatních pacientů, kteří svou operaci dostanou taky, ale třeba ve všední den.