V první řadě je to snížení výkonnosti – starší člověk se snáze unaví, obnova sil trvá o něco déle, oslabují smysly, horší se zrak, někdy i sluch. Častým zdrojem stesků bývají změny pohybového aparátu, artróza kloubů může výrazně omezit pohyblivost. V kostní tkáni řídne trámčina, dochází k odvápnění, vyvíjí se osteoporoza – kost je křehčí, je nebezpečí častějších zlomenin. V krvi se zvyšuje obsah tuků – cholesterolu a lipoproteinů, stoupá krevní srážlivost, klesá reaktivita imunitního systému. Také v oběhové soustavě vyvolává proces stárnutí další závažné změny. Cévní stěna ztrácí pružnost, ukládají se do ní sklerotizující látky (sole cholesterolu). Tím stoupá periferní odpor a krevní tlak. Ateroskleroza může vést k uzávěru cév. Snižuje se prokrvení tkání – je to nebezpečné obzvláště u cév zásobujících mozek a srdce, to se může projevit jako mozková příhoda nebo infarkt. Také se snižuje pružnost plic, krev se hůře sytí kyslíkem, zhoršuje se trávení, častěji vznikají různá nádorová onemocnění.
Když vidím, jak se na keřích objevují červené šípky, korálky jeřabin, stromy, obtěžkané červenajícími jablky, napadá mě, kolik rostlin a plodů, se kterými se v tomto období v přírodě setkáváme, může ulevit různým neduhům, provázejícím právě stárnutí
Jeřabiny: Obsahují velké množství antokyanů, vitaminu C, sušené plody se užívají jako regulátor střev, zvyšují vylučování žluči, mají močopudné účinky, působí na vylučování písku a moč. kaménků, používají se u plicních onemocnění, jako účinné antirevmatikum.
Macerát: 3 g sušených plodů, 2 dcl studené vody. Nechá se stát 3-12 hodin. Dlouhodobá konzumace se nedoporučuje.
Šípky: Staří Řekové je nazývali božskými plody- obsahují obrovské množství vitaminu C a lykopenu, chrání buňky před volnými radikály, před infekcemi, viry i bakteriemi, posiluje stěnu cév, pomáhá při bolestech žil a křečových žilách.
2 čajové lžičky rozmělněných plodů na ½ litr vody se mírně vaří asi 30 minut, odvar se nechá stát 15-30 minut, po přecezení se hned pije.
Ořechy: Chrání před infarkty a mozkovými příhodami tím, že snižují hladinu cholesterolu a zpevňují cévní stěnu, obsahují také velké množství vitaminu E, selenu, omega3 mastných kyselin a další antioxidanty s protirakovinnými účinky. Regulují hladinu inzulínu a cukru v krvi, působí při Parkinsonově nemoci.
Kaštany: Obsahují aescin – zvyšuje elasticitu cévní stěny. Urychlují proudění krve, zlepšují žilní odtok, zabraňují otokům, působí protizánětlivě. Používají se při léčbě těžkých nohou, křečových žil, revmatických obtíží.
Bezinky: Šťáva z plodů působí jako výborné antirevmatikum při bolestech kloubů a páteře, snižuje krevní tlak. Při bolestech a zánětech nervů se pije 3x denně šálek odvaru z bezových plodů.
Jablka: Obsahují vitamin C, vlákninu pektin, soli kys. vinné – snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu, čistí střeva, posilují cévy a žíly, stabilizují hladinu krevního cukru.
Švestky: Mají antibakteriální, protivirové účinky, užívají se sušené jako projímadlo.
Hrušky: Upravují hospodaření vodou a minerály v těle, napomáhají při ledvinových a močových obtížích.
Ostružiny: Účinné látky karotenoidy, bioflavonoidy, vit. C – jsou nejen v plodech, ale i v listech, posilují vazivo a stěnu cév a působí tak preventivně proti procesu stárnutí, žilním chorobám a hemoroidům.
Brusinky: Mají silné antibiotické vlastnosti, obzvláště se osvědčily při infekcích močového ústrojí – zabraňují totiž bakteriím v uchycení na výstelku močového měchýře. Brusinkové listy také snižují hladinu krevního cukru u diabetiků.
1-3 polévkové lžíce sušených listů na ½ litr vody. Pije se denně při obtížích.
Borůvky: Obsahují lutein, který zmírňuje degeneraci oční sítnice, zlepšuje noční vidění. Používá se při léčbě šedého zákalu (katarakty), i tzv. makulární degenerace. Chrání i ostatní sliznice před volnými radikály, působí protibakteriálně, protirakovinně.
Užívají se při průjmech, regulují hladinu krevního cukru. Přinášejí úlevu při křečových žilách, hemoroidech.
Hroznové víno: Velmi bohaté na vlákninu – odstraňuje ochablost střev a zácpu, odvodňuje, čistí od jed. látek, urychluje průchod moči ledvinami. Díky komplexu vit. B – výživa nervové a mozkové tkáně, zlepšuje krvetvorbu a imunitu a díky hořčíku a manganu zlepšuje funkci srdce.
Rajčata: Hlavní zdroj lykopenu, obdivuhodné látky s antioxidačními a protirakovinnými účinky.
Melouny: Obsahují karoten, který se přeměňuje na vit. A, vitaminy řady B-pyridoxin, niacin, kys. listovou, železo, mangan, zinek, dodávají životní energii, omlazují, zlepšují kůži, vlasy, kosti, zuby, podporují dýchání buněk, krvetvorbu, chrání sliznice v celém těle.
Jako podzim přináší krom plískanic i množství barev a je obdobím sklizně, tak také zralejší věk může obohatit společnost o mnohé hodnoty – moudrost, laskavost, rozvahu, zkušenosti. Snad i vaše podzimní dny obohatí modlitba svatého Františka Salezského.
Pane, ty víš lépe než já, že den ode dne stárnu a jednoho dne budu starý.
Chraň mě před domněnkou, že musím při každé příležitosti a ke každému tématu něco říci.
Zbav mě velké náruživosti chtít dávat do pořádku záležitosti druhých.
Nauč mě, abych byl uvážlivý a ochotný pomáhat, ale abych při tom nevrtal a neporučníkoval.
Zdá se mi, že je škoda z přemíry moudrosti nerozdávat, ale ty víš, že bych si rád udržel pár svých přátel. Nauč mne, abych dovedl mlčky snášet své nemoci a obtíže. Přibývá jich a chuť hovořit o nich roste rok od roku.Netroufám si prosit, abys mi dal dar s radostí poslouchat druhé, když líčí své nemoci, ale nauč mě trpělivě je snášet. Také se neodvažuji prosit o lepší paměť, ale jen trochu větší skromnost a menší jistotu, když se má paměť neshoduje s pamětí ostatních.
Nauč mě té obdivuhodné moudrosti, umět se mýlit.
Drž mě, abych byl, jak jen možno, laskavý. Starý morous je korunní dílo ďáblovo.
Nauč mě u jiných odhalovat nečekané schopnosti a dej mi krásný dar, abych se také o nich dovedl zmínit. Mám vrásky a šedivé vlasy. Nechci si stěžovat, ale Tobě, Pane, to říkám, bojím se stáří. Je mi tak, jako bych se musel rozloučit, ale nemohu zastavit čas. Pociťuji, jak den ze dne ztrácím sílu a přicházím o bývalou krásu.
Byl jsem pyšný na to, že se stále ještě mohu měřit s mladými. Teď cítím a uznávám, že již toho nejsem schopen. Byl bych směšný, kdybych se o to pokoušel. Ale ty Pane, říkáš: Kdo věří ve mne, tomu narostou křídla jako orlovi.
Dej mému srdci sílu, abych život přijal tak, jak jej ty řídíš. Ne mrzoutsky, ne lítostivě se skleslou náladou, ne jako odcházející, ale jako vděčný a připravený ke všemu, k čemu mě ty ještě povoláš. A k tomu mi dej sílu srdce. Amen.