krk stroj

Štitná žláza – nemoc tlustých krků?

Ani se tomu nechce věřit, ale je to tak. Orgán o velikosti palce a váhy pouhých 25 gramů rozhoduje o energii v našem těle. Jeho jedinou výživou je jód. Vzácný prvek, který se v přírodě vyskytuje jen ve sloučeninách – většinou v mořské vodě. Uhádli jste, řeč bude o štítné žláze.

Zatímco o cukrovce se píše a mluví všude, o druhé nejčastější nemoci žláz s vnitřní sekrecí ‒ tedy o poruchách funkce štítné žlázy ‒ se toho příliš neví. Přitom jí trpí desetina populace u nás, tvrdí doc. MUDr. Petr Vlček, CSc., přednosta Kliniky nukleární medicíny a endokrinologie 2. LF UK a FN v Praze – Motole.

Štítná žláza produkuje dva hormony – trijodtyronin a tyroxin, které ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj organizmu. Pokud má štítná žláza nedostatek jódu, dojde buď ke snížení, nebo naopak zvýšení její činnosti. Při hypotyreóze (nedostatečné produkci hormonů), dochází k zpomalení tělesných funkcí, což se mj. projevuje i zvýšením krevních tuků. Nedostatek hormonů totiž snižuje schopnost těla odstraňovat cholesterol z krevního řečiště, ten se usazuje v tepnách a člověku hrozí riziko srdečního selhání. Na to se přijde až vyšetřením u lékaře, ale typickým doprovodným projevem této nemoci je únava, zimniční stavy, suchá kůže, bolest kloubů a svalů, zácpa, lámou se vám nehty a vlasy, hrubne hlas, přicházejí deprese, zapomnětlivost. Ne vždy se objeví tlustý krk – struma. Řeklo by se, že opak – tedy porucha, při níž štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonů, je příjemnější. Ano, jste hyperaktivní, plni euforie, hubnete, ale také vám často buší srdce, zrychluje se tep, polévají vás návaly horka, třesou se vám ruce, trpíte nespavostí, pronásledují vás průjmy. Ani tento stav není normální.

Lékař má několik možností jak rozpoznat, že se jedná o nemoc štítné žlázy. Prohmatá krk, vyšetří krev, následuje ultrasonografie a ještě přesnější scintigrafie. Ta využívá schopnost žlázy vychytávat jód. Do těla se vstříkne malé množství radioaktivního izotopu jódu, který se chová jako běžný jód a místa se zvýšenou či sníženou tvorbou hormonu se na scitigramu znázorní jako horký či studený uzel. Vyšetření je nebolestivé. Nutno říci, že s přibývajícím věkem pacienta je diagnostika náročnější. Mizí některé typické projevy např. zvětšení žlázy. Některé příznaky (únava, suchá kůže, deprese atd.) se přičítají stáří a nepomyslí se na štítnou žlázu. Také koncentrace tyroxinu mohou být v normě, protože pokles jeho tvorby je kompenzován pomalejším metabolizmem u starších lidí. Je tedy důležitá spolupráce praktického lékaře s endokrinologem a geriatrem.Včasná léčba zkvalitní pacientovi život a uchrání ho před dalšími nemocemi, které s poruchami funkce štítné žlázy souvisejí. Kromě nemocí srdce se může jednat o zhoršenou kvalitu vidění, vznik glaukomu, v poslední době se mluví také o Alzheimerově nemoci atd. Léčba při snížené funkci štítné žlázy spočívá v podávání tablet s hormonem tyroxinu, je-li zvýšená, podávají se léky blokující tvorbu hormonu, někdy se přistoupí i k odstranění žlázy.

Dá se těmto potížím předejít? Už od raného věku je třeba zajistit tělu dostatečný přísun jódu – mořské ryby a plody, mořské řasy a chaluhy, ale také lněné semínko, fazolové lusky, česnek, cibule, višně, maliny, rajčata, pití Hanácké kyselky, vše v rozumném množství neboť i přemíra jódu škodí. Celostní medicína vidí hlavní příčinu poruch štítné žlázy také v životním stylu. Tento regulační orgán v našem těle citlivě odpovídá na změny a zátěž, ne sice hned, ale nevyvážená strava, příliš sladkostí, kouření, stres, nedostatek jistoty a lásky se hromadí. Štítná žláza se vyčerpává – a důsledky sklízíme právě ve stáří.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.