Začíná to docela nenápadně. Stačí si špatně stříhat nehty. (Na nohou je máme stříhat vždy rovně, ne do obloučku jako u prstů na ruce). Svůj díl viny má i nevhodná obuv. Úzké boty do špičky jsou pro zdraví nohy a nehtů úplnou pohromou. Dlouho se nic neděje, až jednoho dne pocítíte bolest a zjistíte, že nehet zarostl do okolní kůže. V samém začátku ještě pomůže zásah pedikérky, ale pokud problém zanedbáte, prst je stále bolestivější, oteče a často se i zanítí. Donedávna končil každý takový případ strháváním či odstřihováním nehtu, dnes se stále více používají rovnátka. Podobná jako u zubů. Na poškozený nehet se připevní kousek drátku, který umožní, aby nehet rostl do přirozené polohy. Během osmi až deseti měsíců je vše v pořádku. Jen tehdy, když se k zarostlému nehtu přidruží zánět nehtového lůžka, se používá tradiční chirurgické řešení.
Dalším nepřítelem zdravých nehtů jsou plísňová onemocnění. Šíří se velmi rychle – v lázních, bazénech, v hotelech a ubytovnách, ale i v rodině při používání společných ručníků. Prevence existuje. Po každém koupání důkladně vytřít a vysušit kůži zejména v meziprstních otvorech, případně zastříknout desinfekčním sprejem či pudrem. Onychomykóza – jak se plísňové onemocnění nehtů nazývá – je velmi úporná a hrozí zejména diabetikům a lidem s žilní nedostatečností. Dochází k deformaci nehtu, nehty jsou roztřepené, tuhé, žlutě či hnědě zabarvené – jedním slovem nehezké. Nejhorší je, že jde o silně nakažlivou nemoc, stačí jeden neukázněný člověk v bazénu a infekci roznese do celého okolí. Na plísně platí speciální vodičky, krémy, laky, tyčinky, existuje i tzv. chytrá houba, což je přírodní deodorant, který pohlcuje parazitické houby a kvasinky. Doplňkem těchto „vnějších“ zásahů může být i podávání tablet a laserová léčba. Lékařskou pomoc přitom vyhledává jen deset procent nemocných. Za své problémy s nehty se stydí. Zbytečně, protože včasná léčba přináší úlevu.
Stav nehtů může upozornit i na některá onemocnění. Dehydratace organizmu se například projevuje vysušováním a zatrháváním kůžičky v okolí nehtového lůžka a lámáním nehtů. Plicní problémy signalizuje žlutá barva, namodralá barva napovídá o srdeční nedostatečnosti a žlutošedá prozrazuje náchylnost k lupence.
Pokud jste dočetli až sem a uklidnili jste se faktem, že nic z výše zmíněného se vás netýká, tak gratuluji. Zřejmě se o své nehty příkladně staráte. To znamená, že na úklid, práce ve vlhku a na zahradě si berete gumové rukavice, na barvení nehtů používáte kvalitní laky a odlakovače bez přítomnosti acetonu a formaldehydu, nestřiháte kůžičku u nehtového lůžka, ale jen ji zatlačujete, nehty pilujete skleněným pilníkem a jen jedním směrem a čas od času dopřejete nehtům a kůži kolem promazávání vazelínou či olivovým olejem. Jistě dbáte také na správnou výživu − dostatek vápníku, vitamínů, tekutin. Pokud máte rádi játra, arašídy, žloutky, houby, grapefruity a vodní melouny, pak vám nechybí látka, z níž jsou tvořena i koňská kopyta, keratin. Vaše nehty samozřejmě nebudou potřebovat podkovy, ale jsou pevné a dobře rostou.
Pokud ale máte v tomto směru nějaké hříchy, lze vše napravit. Nejlepším obdobím pro nápravu je léto, kdy nehty rostou nejrychleji. V létě totiž rostou nehty nejrychleji – během tří měsíců vám naroste celý nový nehet.